Hei
olin sähköalalla 10 vuotta sitten, mikä on tänäpäivänä sähkömiehen tuntipalkka jos on kokemusta 20v.
kertokaa joitain esimerkkejä.
olin sähköalalla 10 vuotta sitten, mikä on tänäpäivänä sähkömiehen tuntipalkka jos on kokemusta 20v.
kertokaa joitain esimerkkejä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Maksa erupaikasa laila . perrrr rr7gyhlobuvcifgckjglö xjf -n m ...,,,,,,,,,,,,,,,0uuu9787543
19,25 euroa/h ja olen ollut työssäni 16 vuotta.Kuukausiansioksi muutettuna 3234 euroa/kk.
Ehkä ihan ok palkka,mutta välillä sais saada paskasen työn lisää jotain 500 euroo kun se nyt on n.200 euroo.
Paskasen työ lisällä tarkoitan kun pitää tulipalokohteissa "piuhahyllyjä" purkaa ja uusia.
Hyvän sähkömiehen palkka kuuluu olla n.4000 ekee.
mulla kokemusta 11 vuotta ja peruspalkka 16,90 e/h ja kaikki ne joilla on yli 17euroa on lomautettuna =)
ja pitkään ovatkin. Ottavat nuorempia sähkäreitä tilalle, joille maksetaan se 12-13,50 euroa/h .
Tulee säästöä kun ei tartte maksella mitään 20e/h. Miettikään nyt vähä paljonko se työnantaja joutuu maksaa kaikkien verojen yms...kulujen jälkeen ?
Mielestäni ei ihan liikaa kannata vinkuu....jos miettii paljonko tulee vuositasolla rahaa, niiin minäpä tienaan enempi ja moni muukin ammattikoululainen, kun liikaa tienaavat on pakkolomalla.
ei toi palkka ole sidottu kokemukseen vaan osaamiseen. itellä 3v kokemusta sähköhommista ja ansio 21,5e/h, koska hallitsen tämänpäivän heikkisjärjestelmiä
Teillä huono luottamusmies jos antaa ottaa uusia asentajia töihin vanhojen ollessa lomalla. Ei ainakaan yrityksessä jossa itse työskentelen onnistu tuolainen. Urakka töissä tuo KTA vaihtelee työmaittain mutta esim viimevuodelta KTA:ksi muodostui 29,52e.
Ei työnantaja maksa niitä veroja vaan työntekijä, jonka palkasta työnantaja pidättää veron osuuden ja tilittää sen verottajalle. Työnantajan sivukulut ovat n.35% bruttopalkasta. Veloitushinta mudostuu työnantajan omista kuluista, esim. lomarahat, vakuutukset, terveyshuolto, vuokrat, viestikulut, konttorikulut ym.
Tavan urpo oot...
Kaveri joka tienaa n.30€/h pieksee 3-4 aloittelevaa kaveria kuluissa jos riittääkään. Ei ihmettele, kykenee ennakoimaan, neuvottelutaitoinen, hyvin tehostettua työskentelyä, ajallaan ja SEN VIRHEITÄ HARVEMMIN PAIKAILLAAN.
Kun ammattitaito ei ole tontilla on kiireessä sit hieno pomon maksaa ylitöitä ja sakkoja.
Sopiva palkkainen urakkakipinä
En ole kuin sähkömies ja saan alle tonnin rahaa kuussa sama kuin olisin ilman ammattikoulutusta niin vähän makasavat asentajille.