Kohdunkaulansyöpä vai luulosairaus !

Hei!

Etsin netistä tietoa vaivoihini, kun on n. kuukauden ehkäpä tullut rusehtavaa valkovuotoa, joka on myös pahanhajuista.. Olen syksystä -09 käyttänyt yasminelle e-pillereitä, ja välivuodon aikana menkat tulee normaalisti ja kun aloittaa taas kuurin, on vuoto nykyään oikeastaan koko ajan rusehtavaa, lähiaikoina on myös tullut joskus verta mukana, ei täysin punaista vaan "laimeaa" verta...

No.. äsken bongasin "kohdunkaulan syövän" ja siinä oireet kuulostivat ihan itseltäni:
varhain aloitettu sukupuolielämä, seksipartnerien suuri määrä sekä itsellä että kumppanilla (ei niin suuri, mutta on vaihdellut.. nykyään ei kovin paljon), mahdollisesti ehkäisypillereiden pitkäaikainen käyttö (no en ole pitkään käyttänyt mutta käytän..), ruskea, pahanhajuinen tai verinen valkovuoto, muulloin kuin kuukautisten aikana esiintyvä verenvuoto .
Potilaat ovat havaitsemishetkellä keskimäärin 60-vuotiaita mutta sairautta esiintyy myös nuorilla naisilla.

Olen jo muutenkin harkinnut meneväni käymään lääkärin juttusilla.. mutta mitä te sanotte?? Kuvittelenko vain oireet tuohon, kyseessä voi tietenkin olla myös joku muu mutta nyt kävi vain pelottamaan kovin.. Apua :(
2186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos olet saanut pillerit niin miksi sinulta ei ole otettu papa-näytettä? siinä tutkitaan irtosolunäytteellä (pinellä pulloharkalla otettava näyte) onko kohdunkaulan soluissa muutoksia. Jos olet hakenut pillerisi yksityiseltä niin vaadi gyneltä taikka terveyskeskuksesta papa-näytettä.
Nuo lukuisat seksipartenerit lisäävät kohdunkaulan syövän riskiä lähinnä niin, että joltakin kumppanilta saa kondylooman, joka taas altistaa tuolle syövälle...
SE valkovuoto voi olla myös jostakin tulehduksesta (hiiva) tai sukupuolitaudista johtuva... oletko koskaan testauttanut itseäsi? Klamydia vio viedä naiselta mahdollsiuuden saada lapsia, kun tulehdus kasvattaa munanjohtimet täyteen kukkakaalia...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jiouj. kirjoitti:

Hei!

Etsin netistä tietoa vaivoihini, kun on n. kuukauden ehkäpä tullut rusehtavaa valkovuotoa, joka on myös pahanhajuista.. Olen syksystä -09 käyttänyt yasminelle e-pillereitä, ja välivuodon aikana menkat tulee normaalisti ja kun aloittaa taas kuurin, on vuoto nykyään oikeastaan koko ajan rusehtavaa, lähiaikoina on myös tullut joskus verta mukana, ei täysin punaista vaan "laimeaa" verta...

No.. äsken bongasin "kohdunkaulan syövän" ja siinä oireet kuulostivat ihan itseltäni:
varhain aloitettu sukupuolielämä, seksipartnerien suuri määrä sekä itsellä että kumppanilla (ei niin suuri, mutta on vaihdellut.. nykyään ei kovin paljon), mahdollisesti ehkäisypillereiden pitkäaikainen käyttö (no en ole pitkään käyttänyt mutta käytän..), ruskea, pahanhajuinen tai verinen valkovuoto, muulloin kuin kuukautisten aikana esiintyvä verenvuoto .
Potilaat ovat havaitsemishetkellä keskimäärin 60-vuotiaita mutta sairautta esiintyy myös nuorilla naisilla.

Olen jo muutenkin harkinnut meneväni käymään lääkärin juttusilla.. mutta mitä te sanotte?? Kuvittelenko vain oireet tuohon, kyseessä voi tietenkin olla myös joku muu mutta nyt kävi vain pelottamaan kovin.. Apua :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu