loppuu täällä,S24 suljetaan,joko olisi aika hankkia elämä?
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/nettikeskustelun-valvontaa-halutaan-lisätä-rajusti
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/nettikeskustelun-valvontaa-halutaan-lisätä-rajusti
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kiitos, mutta mulla ainakin ihan on jo elämä!:) Toki sitä voisi kyseenalaistaa siltä perustalta, että miten mä jaksankin näin paljon tätä palstasontaa lukea, mutta mua on aina yleistasolla kiinnostanut ihmisten ahdistus ja se, että miten se ilmenee, jos ihmiset kuvittelevat, ettei ilmaisulle mukamas olisi mitän pidäkkeitä. Tää Miehen Logiikka- palsta ja ilmaisu tällä on musta siitä hyvä ja havainnollistava esimerkki.:) Tietysti jos kirjoittajat itseään fiksumpia olisivat, harjoittaisivat oma- aloitteisesti edes jotakin itsesensuuria, eikä Isoveli Valtion tarvitsisi siihen puuttua, mutta kenties ihmisestä paljastuu pidäkkeettömässä ympäristössä helposti Sika?
Minä toivottaisin ennakkosensuurin ilolla tervetulleeksi Suomi24:n!:) Olisi ihanaa, jos voisi keskustella keskustelupalstoilla ilman, että palstat notkuvat aina täynnä täysin väärille aihealueille pyngättyä sontaa ja olisi ihanaa keskustella, jos voisi ihan luottaakin siihen, että kommenttia minulle kirjoittava haluaa perustellakin näkemyksiään, eikä ainoastaan trollata tai ahdistella!
Miten toi sun vastaukses selventää juuri miehen logiikkaa - suhteissa ja tunteissa? Yritäks sä siis sanoa et miesten tulis olla fiksumpia ja harjoittaa itsesensuuria vai kuis?
Vastaukseni selitti tätä palstaa. Luin muuten sinun nimimerkiltäsi juuri jonkun niin kipeän oloisen aloituksen tältä keskustelupalstalta (tai siis sen osan siitä, mitä pahoinvointia tuntematta kykenin lukemaan), ettet ole ensimmäisiä, jonka kanssa mieluiten alkaisin 'argumentoida' ( joskaan ei tällä palstalla koskaan yhtään ketään muutakaan rekisteröidyllä nimimerkillä kirjoittanutta ole ollutkaan, jonka kanssa niin voisi tehdä). Minä en usko, että tällä palstalla itsesensuuria harjoittavat sen enempää miehet, kuin naisetkaan: sanoisinko vaikka Matti Nykäsen sanoin, että se asia on ihan "fifty-sixty". Mua tosi huvittanut elementti on ollut oikeastaan se, että miten tälle palstalle onkin kasautunut niin paljon myös naiskirjoittajia, jotka kalastelevat mieskirjoittajien huomiota: joskus käynyt mielessä, että eiks niillä ole mitään itsekunnioitusta. Joku - luonnollisestikin mulle tuntematon anonyymi akka puskikoista sekin, joskus jopa rääkynyt mulle, että: "mitääää säää vaastaat miehille tarkoitettuun kysyymyykseen???"... Voi suutari mikä keskustelupalsta ja ei hyvää päivää, böö!
Viime aikoina saittia ovat näemmä pyörittäneet kaikenmaailman au-paskat - ei kun anteeksi au-liskot, jorisijat ja mielikuvituskirjoittelijat, sekä pilottitakkeihin pukeutuvat...
Mun mielestä sekä mies että nainen voi harjoittaa itsesensuuria. Tai itseasiassa ei voi, vaan pitäisi. Kepilläkään en kyllä ikinä ainakaan itse kajoaisi yhteenkään tän palstan pitkän linjan vakkarikirjoittajamieheen, kuten esimrkiksi suhun, jos oikeasti olet mies. Mun kokemuksesi miessukupuolesta on hieman toinen, kuin ilmeisimmin tän keskustelupalstan vakkarinaiskirjoittajien keskivertokokemus.
Ei mutta anteeksi.
tällä palstalla tulee kirjoittaa vaan miehen logiikasta - tai ainakin niin sä toivoit. Mut se toive pitäs esittää jossakin muualla koska tällä palstalla ei moista saa tehdä. Ainakaan mulle tollanen toive ei selitä miehen toimintaa mitenkään?
"Olisi ihanaa, jos voisi keskustella keskustelupalstoilla ilman, että palstat notkuvat aina täynnä täysin väärille aihealueille pyngättyä sontaa ja olisi ihanaa keskustella, jos voisi ihan luottaakin siihen, että kommenttia minulle kirjoittava haluaa perustellakin näkemyksiään, eikä ainoastaan trollata tai ahdistella!"
Ethän sä keskustele. Sä haukut kaikkia muita. Ja lisäksi olet vielä täysin väärällä palstalla.
En mä hauku, vaan olen valehtelun, vääristelyn ja systemaattisen dissaamisen kohde, joka lisäksi en edes kuulu koko S24- yhteisöön, sinä arvon paskanpuhuja.
Hyvää päivänjatkoa. Lopeta kyttääminen kimpussani: puhut nimittäin nimimerkkiä omaamattomalle.
Kirjoittajasta erehtymistäkö? En missään ole sanonut, että ainoastaan miesten asioista pitäisi keskustella. Voit toki linkittää perusteen sanojen tunkemiselle suuhuni, jos sinulla joku muu kuin mielikuvitusperustelukin kommentillesi on tai ainakin selkärankaisesti esittää perustelun, jossa on oma järkiperustainen mielipiteesi väittämällesi, kiitos! Normaalijärkisiltä voisi kai kuitenkin olettaa aloitusten jäsentämistä siten, että jos löytyy muu aihealueille paremmin soveltuva palsta, ei tungeta kaikkea mihin sattuu... Ja lisäksi on varmasti myös aiheita, joita ei ollenkaan tarvitse käsitellä. Mutta se järjen määrä ihmisillä varmastikin vaihtelee, eikö niin?
Miettisit vähän ennen kuin tyhjennät pullistuneen runosuolesi tälle palstalle. Melkoista saastajuttua nääs suollat. :-(
ettekö te ymmärrä: tämä on trollauksen taidetta! Kyseinen trollaaja kirjoittaa aina itsestään ja omista tekemisistään, lukekaapa vaan sillä ajatuksella. Tosin itse en jaksa enää lukea näitä, mutta ihailen tätä ihan pelkästään visuaalisena taiteena, sillä tässä näytölläkin nämä monisanaiset, pitkät purkaukset pakollisine lisäyksineen on ihan näyttäviä. Häkellyttäviä suorastaan.
Vaan se sisältö: kirjoittaja kertoo itseironian ja satiirin keinoin itsestään. Tarkemmin sanoen luomastaan hahmosta, varsin voimallisesta palstapersoonasta, vaikkakin kaikille täysin yksilöitymättömästä. :D Huikeaa, lennokasta tarinointia, siis trollauksena. Mun mielestä vedätysten vedätys tällä palstalla. Ei ole voittanutta. Ja kaikki lankeaa yhä uudelleen ja uudelleen...
Entä jos se ei olekaan trolli? :/
"Trolli on internet-slangisana, jolla tarkoitetaan viestiä, jonka ensisijainen tarkoitus on ärsyttää ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, saada vastaukseksi fleimejä tai ennalta-arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa. Trolliksi voidaan kutsua myös henkilöä, joka kirjoittaa tällaisia viestejä."
Täyttää määritelmän täydellisesti.
Mä haluan itse uskoa, että hän on älyttömän nopea kirjoittaja ja/tai tehnyt tekstigeneraattorin omista fraaseistaan ja suoltaa tekstejään palstalle ihan vaan kiusallaan.
Jos taas kirjoittaja kirjoittaa ihan vakavissaan, niin kyllähän silloin jokainen näkee mistä on kysymys ja se juttu olisi sitten ihan :/ tosiaankin...
Onpa sitten trolli tai ei, niin Eewarin kanssa on viihdyttävää kisailla. Sitäpaitsi olen pistänyt merkille, että sitä matkii jokunen muukin kirjoittaja. Joskus paremmin, joskus huonommin. Mutta viihdearvo ei siitä muuksi muutu.
miehen logiikan aihealue ole miehen logiikka? Enkä mä siis ymmärrä miten tää meitin chattaily liittyy miehen logiikkaan - tai onko tää niinku soveliain palsta keskustella palstojen sisällössä pysymisessä. Ja just se järjen vähyyden takia mä tässä kyselenkin.
Mä olen pyytänyt sua jättämään mut rauhaan. Ja sinulla on jopa tätä yhtä pyyntöä vaikeuksia noudattaa, niinkö? Ps. Linkitä mulle sen viestiin linkki ( ei kiitos viruksia samalla!), jos tällä palstalla muka käy joku Eewari, kiitos! Minä nimittäin en sellaista koskaan ole nähnyt, itseäni en halua teidän hullujen sellaiseksi kutsuvan ja minua matkivat feikit voisivat jo lopettaa sairaan käytöksensä. Sinä ja ystäväsi olette pilanneet tämän keskustelupalstan. Törkeyden huippu on tuo, että yritätte leimata minut trolliksi tai häriintyneeksi. Täysillä käyvä empaattinen ihminen ei toimi niin. Anteeksi rehellisyyteni!
Minä tulin tälle keskustelupalstalle vaihtaakseni ajatuksia tuntemattomien kanssa - en joutuakseni häiriköinnin kohteeksi.
Miten sairas joku voi olla? Sä oikein panostelit kieliopilliseen ilmaisuun viestissäsi, missä ainoastaan mustamaalaat mua rekisteröityä nimimerkkiä omaamatonta. Ja koomisin oli toi vihjauksesi, että jos olisinkin aito ihminen ( totta helvetissä bytheway olen, vaikken kylläkään ole rekisteröityihin kuuluva, eli hullut ottanevat sitten vastuun, jos mua rääkätään muutenkin kuin tällä palstalla!), että sitten olisin vähän... vähän vai 'vinksin vonksin', niinkö?
Kuule mun pää on ollut ihan kunnossa viimeiset kuluvat vuosikymmenet ja on nytkin. En tiedä, että mikä seko mustamaalari sinä olet, mutta ainakin viestinnästäsi ilmenevän empatian puutteesi perusteella kuuluisit mielestäni hoitoon. Enkä tiedä, että onko henkilöllisyyteni tahtomattani joidenkin tämän paskaisen palstan keskustelijoiden ( ei vittu, ei kai s*tana??) tiedossa ( se että kuka mä olen, ei muuten sitten kuulu kenellekään teille, kosken keneenkään fooruminimimerkkiin ole oma-aloitteisesti halunnut tutustua, vinkki!), mutta mikäli olisi, niin poliisijuttukin siitä saattaisi ehkä tulla, jos ette ryhdistäydy ja lopeta muhun kohdistuvaa surullista ahdistelua: itse tietysti mieluummin eläisin ja elän elämääni rauhassa ja annan muidenkin elää. Minä en vihaa ketään. Olen miettinyt, että olisko mulla vihamiehiä... Mielestäni ei ole: ainoastaan sympaattisten ihmisten kanssa olen ainakin viimeisen vuosikymmenen aikana ollut tekemisissä. Ystäviini ei myöskään kuulu mulkkuja, ei minkään sorttisia.
Joku känättävä-ääninen ohuthuuli-nainen mua kyllä nuoruudessani kiusasi ( pelottavan oudosti nauhoitteli jopa keskusteluja kanssani c-kasetille, kun olin kylässä), vaikka oli olevinaan kaverinikin, kadehti perhettäni ( meillä ei ole rahaa ja ollaan tavallisia hyväntahtoisia ihmisiä) ja oli ihan pimeä mua kohtaan. Valehteli mulle kaikesta ja puhui ihan pokalla paskaa: eipä siitä kyllä juuri moni muukaan pitänyt. Sille asialle hihiteltiin usein, että miten paljon fiksumpi olin, kuin kyseinen. Ja mua tietysti sitten pidettiin pellenä, kun liikuin sellaisessa seurassa: tietysti äärimmäisen ujona ja vähän sosiaalisesti introverttinä & nuoruden haavekuvissani elävänä olin muutenkin usein enemmän kuin vain vähän jumissa, eli huvittava olin varmasti omana itsenänikin ihan - ei siinä aina tarvinnut muiden auttaakaan. Liikuin siis aikoinaan hetken aikaa nuoruudessani hieman vääränlaisissa piireissä, kunnes opin, että fiksun ihmisen merkki on se, että sellaisen piireihin ei kuulu mitään kyläkyyliä tai kyseenalaisuuksia.
Mulle on opetettu, että ihminen itsessään on arvokas. Ihminen määrittää itse arvonsa sillä, että alentaako itsensä kiusaamaan puolustuskyvytöntä, vaiko yrittääkö toimia siten, kuin totuus elämästä menee, että meissä kaikissa ihmissä, meillä kaikilla ihmisillä on _sama_ ihmisarvo. Minä annan anteeksi erheitä tehneille, enkä itsekään ole täydellinen: mielestäni elämässään vakaviiinkin rikkeisiin syyllistyneiden puolesta pitäisi rukoilla tai jollei uskovainen ole, kaikille ainakin toivoa parempaa huomista, koska jokaisessa ihmisessä on mahdollisuus ja siemen hyvään: hyviin tekoihin ja siihen sellaiseen onneen, joka perustuu vilpittömään välittämiseen ja rakkauteen sitä seikkaa kohtaan, että me kaikki ollaan synnytty tälle samalle pallolle, jossa me kaikki ihmiset yritetään vain pärjäillä, välillä vaikeuksistakin huolimatta. Minä annan hyvin paljon anteeksi ja mä toivon, että ihmiset myös antavat anteeksi minulle, jos vahingossa loukkaisin, mutta sitä en silti hyväksy, että jos minua alennetaan ilman syytä. Tällä keskustelupalstalla saamani kohtelu on ollut ainoastaan sitä, joten antakaa anteeksi kärkkäyteni. Antakaa anteeksi, jollen ymmärrä kaikkea.
Te v*tun Ratikkakuski ja muut kusipäiset amisääliöt ette edes tiedä, että emeritus on vanhin MIESprofessori
Minä akateemisesti sivistynyt nainen, olen kohta vanhin NAISprofessori eli EMERITA.
Loppu nuo eewariksi nimittelyt laakista, jos minä satunnaisena vierailijana kirjoitan syvällisiä ja sivistyneitä
kommenttejani tähän idioottien palstaan
Minä en tiedä, mutta se jota sinä mielestäni hoitoa vaikka oleva havaittavasti haluat loukata; minun lisäkseni siis, on aivan varmasti sellainen, että tuskin ilmaisua sinulta kaipaa. Olen valtavan surullinen. En valitettavasti kuitenkaan voi auttaa: ainoa mitä olen voinut tehdä, on ollut sen korostaminen, etten koskaan itse ole nähnyt ahdistelusi kohteen mukaista tällä palstalla ja etten itse ole palstahenkilö.
Ja lisään edeltävään: minua on voimakkaasti provosoitu tällä palstalla solvauksilla ja valhepuhutteluilla koko ajan: itse en esimerkiksi tunne ketään Eewaria, eikä minulla ainakaan ole mitään ketään sellaista vastaan, mutta kun kimpussani on suorastaan roikuttu ( aina luonnollisestikin asiattomasti) puhuttelemassa minua aiheetta esim. tuolla em. minuun liittymättömällä pakkomielteenomaisesti, olen joskus saattanut provosoitua ja reagoida tunteenomaisestikin. Olen äärimmäisen pahoillani, jollen aina ole tajunnut, että tällä palstalla; paitsi että ahdistellaan minua nimimerkkiä foorumille kokonaan omaamatonta, saatetaan vastenmielisesti häiriköiden taholta ahdistella jotakin muutakin. Minua ahdistelleilla on olleet omat mielikuvitusterminsä minuun kobdistuvaan ahdisteluun: se ei ole heille riittänyt, etten ole esimerkiksi Eewari, joksi he minua puhuttelevat ilman, että itse en koskaan missään ole tuollaista nimimerkkiä käyttänyt. Minulla tekee pahaa näiden häiriökäytös.
tekosyy onkaan rasismista saatu :(
..jos yrittäisit räpiköidä siinä rapakossa joka on jäljellä? Hyödyttääkö se mitään, jos et koskaan saa niitä asioita selville joihin etsit vastauksia?
Allekirjoittanut näkee itsensä jossain tylsässä nettikeskustelussa jauhamassa OIKEASTI jotain TYLSÄÄasiaPASKAA! Blaa, blaa, blaa.. kun muutakaan ei ole enää MAHDOLLISUUTTA SANOA! >:(
Elämä on yliarvostettua. Ei siellä pysty tavallinen maatiaislehmä millään tavalla pätemään. =(
MITÄ ELÄMÄSTÄ TULISIKAAN ILMAN EEWARIA, VILIÄ JA MUITA IHANIA ÄLYN JÄTTILÄISIÄ?? ?? MÄ TAPAN NY ITTENI:((((((((
siitä on hyvä alkaa :-)
Mistä mä sitten huomiota kalastelen?
koklaa naapurin Ritvaa.
Ritva on sellainen navettamatamin nimi.
Mutjoo. Kai se on sieltä livestä saatavaan huomioon sit tyydyttävä...