Näitä tulee kun sieniä sateella ja sit ei ole kellään kunnon töitä. Jokapäivä on mollissa uusia vuokrafirmoja ja oikeita töitä ei sit ole ollenkaan tarjolla. Ja vituttaa nää feikki työnhaku ilmotukset tekis mieli tarjota luuvitosta näitten feikki ilmotusten laittajille.
Jotain rajaa näille vuokrafirmoille
6
514
Vastaukset
- einuoleskelija
Tuossa olet oikeassa että jotain rajaa pitäisi kehittää vuokrafirmoille.Nämä uudet firmat kalastaa näitä laitapuolen firmoja puoleensa joilla ei ole tarkoituskaan maksaa työnteosta ja niin siinä jää usein työntekijäkin ilman palkkaa.Annetaan mennä yritys kurssiin ja aloitetaan uusi.
MInä ampuisin sellaisilla väripatruunoilla noita tyhjiä ilmoitusten laittajia että väri ei lähtisi pesussa pois.Eiköhän esimerkiksi mol tai jobsafari välitä siitä että niiden sivuja käytetään vain mainostarkoituksessa kun todellisia työpaikkoja ei ole tarjolla vaikka haku on päällä.- otaselvää159
on kieltänyt vuokrafirmojen hakemasta turhia työpaikkoja. sitä valvotaan työntekijöiden työllistymisseurannalla ja vuokrafirman on pakko uusien lakiasetuksien mukaan ilmoittaa kuka on asiakasyritys, mikäli ei hae sitä tehtävää itselleen.
- JU
otaselvää159 kirjoitti:
on kieltänyt vuokrafirmojen hakemasta turhia työpaikkoja. sitä valvotaan työntekijöiden työllistymisseurannalla ja vuokrafirman on pakko uusien lakiasetuksien mukaan ilmoittaa kuka on asiakasyritys, mikäli ei hae sitä tehtävää itselleen.
Niin työvoimatoimiston sivuilla julkaistaessa PITÄISI ilmoittaa kuka on asikasyritys. Mutta vilkaisepas huviksesi mol:n sivuille. Siellä moni vuokrafirma hakee 5-10 työntekijää "eri puolilla Suomea sijaitseville asiakkailleen" siihen ja siihen tehtävään... Ja firmojen omilla kotisivuilla olevat ilmoitukset ovat ainakin suurin osa ihan pelkkää bullshittiä.
- faktaa.
Jos vuokrafirmat kielletään, työttömillä ei ole vielä suuremmalla varmuudella mitään työmahdollisuuksia.
- einuoleskelija
Voi ei tietenkään vuokrafirmoja saa kieltää eikä tässä kai sellainen tarkoitus ollutkaan.Mutta kun homma on menny hulinaksi niin jotain rajoja pitäisi vetää.
Esimerkkinä voisin kertoa miten kaverukset tukee toisiaan kun toinen on vuokrafirman pitäjä ja toinen työnantaja.Töihin kun pääsee niin vain päivä viikossa saattaa olla töitä ja seuraavalla viikolla kaksi tai puolitoista.Onko se mistään kotoisin tuommonen peli?? karkaa, vaan jos vuokrafirmat kielletään niin niissä olisi paljon suuremmat mahdollisuudet päästä itse yrityksen leipiin ilman välikäsiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa393389Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.202292Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1331913Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus131406Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631177Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501042- 481022
- 55841
- 72787
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.33783