No niin?

Mistä jazzin kuuntelu kannattaisi aloittaa?
12741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

esim. George Bensonin It´s Uptown vuodelta 65 olisi mielestäni sopiva mestariteos aloittelijalle.

Äänestä
  • Kokeilevasta fuusiojatsista kannattais aloittaa....
    Varmasti pääset jyvälle asiaan pienen kuuntelutuokion kuluessa.

    Äänestä

Milesin Kind Of Blue. Levy on tyyliltään ns. modaalinen, joten soinnut ja asteikot eivät vaihdu liian tiheään vaan pääset hyvin kiinni. Alan perusteos.§

Äänestä

Olisi mukava tietää, millä mielellä asiaa kyselet. Oletko tosiaan ihan ummikko jatsiasioissa.

Itse aloitin kuuntelun vanhasta swingistä ja dixistä, ikää on jo sen verran. Joku nuorempi ehkä pääsee sisään paremmin fuusiojatsin kautta. Jazz on niin levällään musiikkimaailmassa, että sitä voi lähestyä melkein minkä tahansa musiikkilajin suunnasta. Itse olen viimeksi kuunnellut Real Groupin acapella laulujatsia ja Perko-Pyysalo-Viinikaisen virsiä. Vähän riippuu siitäkin, mistä instrumenteista tykkää. Netti on täynnä esimerkkejä ja Youtubesta löytyy kuunneltavaa joka lähtöön. Omat mielihakusanat tällä hetkellä flugelhorn jazz tai guitar jazz. Onnea matkaan.

Äänestä
  • Miles Davies, John Coltrane, Lester Young, Dizzy Gillespie, Charles Mingus ja Charlie Parker.

    Äänestä

Bruno Laakko ja Lepakot, Kullervo Linna ja Humppaveikot, Glen Miller, M.A. Numminen ja Acre Kari.

Äänestä
  • Jimmy smith & Wes Montgomery ..... Swengaa kuin "Nauris".

    Äänestä

  • Anyway is the only way.

    Äänestä

Hyviä vastauksia näyttää tulleen. Oma makuni on aivan jossain muualla. Sehän tässä jazzissa juuri ongelma onkin. Tyylisuuntia, artisteja sekä neuvojia on aivan liikaa. Parhaiten löydät mieleisesi jazz tyylin menemällä kirjastoon, lainaamalla levyjä ja lukemalla alan lähdeteoksia. Kun löydät oman tyylisi, niin osta levyjä ja käy konserteissa.

Äänestä

Se mistä kannaatta alottaa, missä on pehmein lasku, riippuu mitä kuuntelet nyt.
Jos musamaku on pääasiassa rockia, joku sähköinen fuusio saattaa olla paras paikka aloittaa. Jos esim olet kuunnellut paljon progerockia niin esim. fuusioon siirtyminen on melkoisen helppoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joo?? kirjoitti:

Mistä jazzin kuuntelu kannattaisi aloittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu