Eli tälläistä asiaa: duunissa edeltäjäni lähti firman palveluksesta ==> minulle luvattiin 6kk ns "koeajan" jälkeen sama palkka kun edeltäjälläni. Noh 2008 lopussa talous kyykkäsi ja lupausta ei toteutettu... Nyt olen saanut alustavan lupauksen että palkka nousisi 2010 kesällä siihen mihin sen piti nousta 2008 jouluna. Olenko oikeutettu saamaan tuon korotuksen takautuvasti siitä alkuperäisestä päivämäärästä "Joulukuu 2008" alkaen?
Ja kyseessä ei ole mikään "pieni" yritys 400 työntekijää suomessa, globaalisti kymmeniä tuhansia.
Palkankorotus takautuvasti
4
4215
Vastaukset
- Toinen duunari
Et ole minkään lain edessä automaattisesti oikeutettu saamaan palkkaa takautuvasti tuolla perusteella. (Turha luetella tähän lakipykäliä mitkä eivät käy yksiin kuitenkaan, kysy asiasta vaikka liitolta tai joltain lakimieheltä/asianajajalta, saman osaavat sinulle kertoa).
Jos asia olisi paperilla, niin silloinhan sitä ei voitaisi vetää tuolla tavalla enää yksipuolisesti, mutta oletan selostuksestasi, että tästä on puhuttu vain suullisesti? Joten eihän mitään lupausta ole virallisesti edes annettu, eikä itse asiassa mitenkään pätevää vieläkään jos asia ei ole mitenkään dokumentoitu vaan vain "pitäisi alustavan lupauksen mukaan nousta kesällä 2010".
Lyhyesti voipi sanoa, että ole tyytyväinen jos lupaus pidetään tällä kertaa mutta se ei kata mitenkään aiempia lupauksia. Alkaa siitä hetkestä, kun korotus astuu voimaan.
Tai tokihan voit kokeilla sopia ja keskustella, että olisiko talous nyt siinä jamassa jotta voisi vähän tästä väliajastakin muistaa kun oli silloin puhe... Mutta mikään velvoite asia ei ole kellekään.
Ja jos suullisesti puhuttu, niin aina ei välttämättä muistetakaan ihan samoin... Ainakaan jos joku virallinen taho asiasta kysyisi.- Toinen duunari
Tai siis onhan suullinen sopimuskin toki pätevä, mutta se näyttö se näyttö... ja sanothan itsekin, että "lupailtiin". Eli et kuulosta itsekään ilmaisussasi siltä, että se olisi kovin vakuuttava sopimus asiasta vaan ennemminkin tällaista "kyllä kyllä, liksa nousee, tee nyt vain työsi hyvin". -Ja sitten asia meneekin ihan eri tavoin ja kukaan ei välttämättä tällaisia puheita enää muista...
- kyrpiintynytduunari
Toinen duunari kirjoitti:
Tai siis onhan suullinen sopimuskin toki pätevä, mutta se näyttö se näyttö... ja sanothan itsekin, että "lupailtiin". Eli et kuulosta itsekään ilmaisussasi siltä, että se olisi kovin vakuuttava sopimus asiasta vaan ennemminkin tällaista "kyllä kyllä, liksa nousee, tee nyt vain työsi hyvin". -Ja sitten asia meneekin ihan eri tavoin ja kukaan ei välttämättä tällaisia puheita enää muista...
"Keskustelu" niin tarkasti kun voi sen julkaista:
"Jos projekti X ja Y onnistuvat ja homma pyörii moitteetta seuraavat 6 kuukautta niin saat tällöin saman palkan kuin XXXXXXX, ok?"
Ja käytin termiä "alustavasti lupailtu" koska tuota 2008 vuoden tapausta muistellen: "It aint over till the fat lady sings..." Eli sitten kun on mustaa valkoisella palkkakonttorista tullut vahvistus uskon että homma on siinä... Eli sanotaan näin: meni luottamus yritykseen... Ja pessimistisenä suomalaisena ajattelen: mitään lupauksia tietenkään laitettu paperille, jotta voidaan kieltää kaikki tulevaisuudessa... Reilupeli jne
No saapi nähdä miten käy...
- 37
Näyttöönhän tämä varmasti tökkää. Jos pysytyisit osoittamaan sopimuksen olleen olemassa, saisit palkan viivästyskorkoineen (vajaa 10%). Koron osuus tietysi ilman tuloveroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343956
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131879Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631354Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951286Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681165Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51021- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti331894Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26881En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39872