Löytämisen vaikeus!

Joo ajattelin kirjoitella tässä omia kokemuksia ja tuntemuksia tästä nettideittailusta.
Nyt näin kohta 4 ksjälkeen mitä oon täällä kattellu niin kysynkin että onko täältä
oikeasti joku löytäny sen elämänkumppanin? Se olis kiva tietää kun ainakaan itsellä ei edes
onnistu päästä siihen asti edes että sais mitään kontaktia kehenkään. Oma profiili oli kauankin mutta kukaan ei kirjoitellu, yritin olla itsekkin aktiivinen ja kirjoittaa mielenkiintoisille tyypeille, mutta muutamaa lukuunottamatta kukaan ei vastannut millään lailla vaikka asiallisesti kirjoitin, no nuo muutama kirjoitti jokusen kerran joitakin sanoja mutta sitten katosivat kuin pieru saharaan eikä heistä kuulunut mitään enää.
Yritin vielä kirjoitella uudelleen ja kysellä että mitä nyt? Mutta ei kuulunu. Siis täällä pitää näköjään olla se prinssi joka tulee sillä valkosella ratsulla ja komea ja pitkä. Ei herranen aika tätä touhua. Mä jossain vaiheessa jo lopetin ns. Etsimisen ja aattelin että tulee jos on tullakseen muttötta ei se niin mee, ei se sieltä tuu nyt sen uskon. Sama juttu on noilla maksullisilla deitti sivustoilla, siellä on samat henkilöt isoine vaatimuslistoineen ja sit kun löytyis joku kiinnostava tavallinen tyttö niin sitten eivaivauduta edes vastaamaan. Sitten ihmetten kun suurin osa täällä profiileissa ilmoittaa että käy baareissa. Miks te ette sitte sieltä etsi kumppania? Täällä kuitenkin sellaisiakin niinkuin minä jotka ovat täällä sen takia kun baareissa ei käydä. Että tällaista ja onnea etsintään kaikille kirjoitteleepi täällä ikuinen sinkku 30v.

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuli mieleen

      eräs mies, jonka kanssa kirjoittelin.. Vaikutti mukavalta, ja olin kiinnostunut. En ole mikään ahkera bilettäjä, käyn tyttökaverin kanssa tuulettumassa 3-4 kertaa vuodessa, sinkku kun olen (40 ), mutta en hae baarista miesseuraa. Tälle kirjoittelukaverille kun sitten kerroin tuon mitä edelläkin, ja että meinaan käväistä baarissa tulevana viikonloppuna, niin veti herneet ja sain hyvin tylyn viestin, ettei häntä kiinnosta jatkaa tutustumista, koska hän ei itse enää juokse baareissa.

      No, eipä minuakaan kiinnosta noin nipo mies, kun sinkkuihmisen pitäisi yksinään hautua kotona, eikä koskaan saisi käydä missään. Tyttöjen illoista en luovu, vaikka suhteessa olisinkin. Höpötys on terapiaa parhaimmillaan!

    • n:lta

      kuulostat rehelliseltä suomalaiselta mieheltä ja siksi haluankin opastaa sinua nettideittailun syvimpiin saloihin. Ehdotan, että lopetat toistaiseksi nettideittailun ja opettelet kommunikoimaan naisia viehättävällä tavalla.

      Näyttää siltä, että rehellisyytesi on monille naisille liikaa. Lähetät perään kirjeen, jossa tivaat "Mitä nyt?". Sellaista ei pidä koskaan kysyä tuikituntemattomalta naiselta, sillä se viestittää yksinäisyydestä ja lievästä epätoivosta.

      On olemassa keskustelupalstoja, joissa voit harjoitella kommunikointia. Ymmäräthän, että kaikki eivät kirjoita tiukasti totuudessa pitäytyen, vaan osa saattaa kirjoittaa ihan huvikseen niitänäitä. Välttämättä kaikessa ei ole päätä eikä häntää. Opettele sinäkin leikkimään sanojen kanssa. Kaikkien sanojen ei tarvitse olla niin vakavia.

      Moni on löytänyt kumppaninsa keskustelupalstalta. Kaikki nuo suhteet eivät ole kestäneet, mutta jotkut ovat. En silti suosittele ryhtymistä kirjoittamaan sielläkään kenellekään henkilökohtaisesti, vaan pysyttele etäämpänä ja tarkkaile muiden ihmisten tapoja kommunikoida keskenään. Keskustele yleisellä tasolla äläkä tuo omaa persoonaasi esiin, vaan suojele sitä!

      Aikaa myöten opit tuntemaan ihmisiä, kun olet riittävästi lukenut heidän kirjoittamiaan tekstejä. Näet ihmisen kirjoituksen takana. Älä koskaan ripustaudu toiseen ihmiseen. Luulen, että sinun täytyy opetella lisää itsetuntemusta, mutta et ole ainoa. Moni nainen on enemmän eksyksissä kuin sinä ja kuvittelee miehen ratkaisevan kaikki hänen ongelmansa pelkällä olemassa olollaan. Mieheltä odotetaan suurta kypsyyttä!

      Älä vielä menetä toivoasi. Kiinnitä huomiota omaan tekstiisi. Vähän voit sitä hioa siten, että laitat pilkkuja oikeisiin paikkoihin. Muutoin syntyy vaikutelma, että sinula on hirveä kiire ja hätä. Kuin et olisi päässyt purkamaan mieltäsi ikinä. Kappalejakokin auttaa asiaa ja ihmiset jaksavat lukea, kun teksti on pilkottu osiin.


      Onnea matkaan.

      • Käydään läpi

        "Ehdotan, että lopetat toistaiseksi nettideittailun ja opettelet kommunikoimaan naisia viehättävällä tavalla. "
        Ei vaan tajuat että millaisia nämä naiset täällä ovat.
        Opettelet nuolemaan naisten takapuolta olisi oikea termi.

        "Lähetät perään kirjeen, jossa tivaat "Mitä nyt?". Sellaista ei pidä koskaan kysyä tuikituntemattomalta naiselta, sillä se viestittää yksinäisyydestä ja lievästä epätoivosta."

        Tuo nyt on täyttä tuubaa Jos aikuinen ihminen ja nainen ei osaa lopettaa viestittelyä muuten kuin lopettamalla kirjoituksen niin aika palata sinne minne kuuluukin parisuhdetasolla => lastentarhaan.

        Ei sillä ole mitään väliä enää mitä se naiselle viestittää, onpa se epätoivo tai yksinäisyys, eihän sitä naista kiinnosta enää.

        Ainoastaan itsekunnioituksen takia on hyvä jättää asia sikseen koska kuka sellaisen pissipäänaisen kanssa jaksaisi olla?
        Tietysti on hyvä näpäyttää ja kertoa että nainen on todellakin tuollainen lapsellinen pissis. ;D

        "On olemassa keskustelupalstoja, joissa voit harjoitella kommunikointia. Ymmäräthän, että kaikki eivät kirjoita tiukasti totuudessa pitäytyen, vaan osa saattaa kirjoittaa ihan huvikseen niitänäitä. Välttämättä kaikessa ei ole päätä eikä häntää. Opettele sinäkin leikkimään sanojen kanssa. Kaikkien sanojen ei tarvitse olla niin vakavia."

        Aivan. Sanoilla leikittely on naisten kanssa se tärkein homma.
        Vielä kun löytyisi nainen jossa olisi sitä jotakin eikä viehättyisi noista sanoista pelkästään kuin lapsi helistimestä. Alkaa väsyttää sellaiset naiset.

        "Moni nainen on enemmän eksyksissä kuin sinä ja kuvittelee miehen ratkaisevan kaikki hänen ongelmansa pelkällä olemassa olollaan. Mieheltä odotetaan suurta kypsyyttä!"

        Tässä olen samaa mieltä.

        "Älä vielä menetä toivoasi. Kiinnitä huomiota omaan tekstiisi. Vähän voit sitä hioa siten, että laitat pilkkuja oikeisiin paikkoihin. Muutoin syntyy vaikutelma, että sinula on hirveä kiire ja hätä. Kuin et olisi päässyt purkamaan mieltäsi ikinä. Kappalejakokin auttaa asiaa ja ihmiset jaksavat lukea, kun teksti on pilkottu osiin."

        Hohhoijaa.
        Sillä että kirjoittaa pilkkujen ja yms. mukaan ei vielä takaa mitään.

        Samun tai sakun tai mitä hyvänsä pitäisi vain opetella sitä ihanaa herutusta. Siitä se nettinainenkin kostuu. Sillä onko miehessä oikeasti miestä ei ole välilä kunhan huulet herahtavat mesikielelle.

        Samu, tämä ei ole sinun paikkasi. Nettideitti on pilalle hemmoteltujen kakaroiden areena. Jos he aikaisemmin eivät ole sitä olleet niin viimeistään nettideitissä naisesta tulee taas tyttö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1506
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      220
      1126
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1126
    4. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      939
    5. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      239
      930
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      920
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      903
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      799
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      757
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      703
    Aihe