Maailmankirjat sekaisin!

Perinteisesti Venäjä-vihollisena tunnettu ratikka paasaa venäläisten oikeuksista Suomen sotilasalueilla.
585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

on Nato-sotilaan vaimo. Eikö nyt muuta puolustettavaa enää löydy näille humanisteille kuin venäläiset maanostajat Suomen kamaralla...

Äänestä

En minä venäläisiä puolusta vaan ulkomaalaisten omistusoikeutta Suomessa. Etenkin kun sen estäminen on käytännössä mahdotonta. Aina löytyy suomalainen tai vaikkapa Suomen kansalaisuuden saanut entinen venäläinen, jonka nimiin Venäjän valtio voi ostaa omaisuutta, eli vaikkapa maata tutka-aseman juurelta. Ainoa keino estää se on pakkolunastaa maat valtiolle ja olla myymättä niitä kellekään.

Mitä kohtaa te tollot ette tässä ymmärrä?

Äänestä
  • Puolustat ulkomaalaisten omistusoikeutta Suomessa, koska sen estäminen on mahdotonta. Tekeekö asiasta puolustettavan se, että sitä on mahdotonta estää?

    Äänestä

  • suamennos? kirjoitti:

    Puolustat ulkomaalaisten omistusoikeutta Suomessa, koska sen estäminen on mahdotonta. Tekeekö asiasta puolustettavan se, että sitä on mahdotonta estää?

    Minusta on turhaa säätää lakeja, joiden noudattamista ei voida valvoa. Se heikentää yleistä lainkuuliaisuutta ja tekee oikeusjärjestelmämme naurunalaiseksi.

    Milloinkahan muuten määrätään kävelykypärät pakollisiksi ja palkataan 10.000 poliisia vahtimaan sitä?

    Äänestä

Ensin mä kirjoitin tähän pitkän sepustuksen, mutta tulin siihen tulokseen, että sinä et varmaan tajuaisi, joten dellasin helahoidon.

Mä en tajua, miten venäläiset eroavat muista ei-suomalaisista muka niin paljon, että nimenomaan heidän omistuksiinsa pitää puuttua. Siis silloin, kun puhutaan yksilöistä ja tietyn maan kansalaisista. Eri juttu, jos epäillään vieraan valtion toimia ja tarkoitusperiä.

En tunne lakia tarpeeksi hyvin, mutta ainakin oman oikeustajuni mukaan olisi käsittämätöntä evätä asioita kansallisuuteen perustuen samalla sallien ne muille, kansallisuuteen perustuen. Kun puhutaan yksilötasosta.

Tässä taitaa olla ihan jotain muuta takana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suamennos? kirjoitti:

Perinteisesti Venäjä-vihollisena tunnettu ratikka paasaa venäläisten oikeuksista Suomen sotilasalueilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu