Jokainen päivä on maailmanloppu!

Elämänkaari täällä Maapallolla ja kosmisessa systeemissä on ainutkertainen. Näin keväällä miljoonat muuttolinnut tulevat Pohjolaan syömään roudan alta maanpinnalle nousevia matoja tai muita ötököitä.
Myös ihmisiä kuolee joka vuosi Suomessakin kymmeniätuhansia. Heille se on 'maailmanloppu'.

Ihminen on kuolemanpelossaan kehitellyt jos jonkinlaista jälleensyntymisoppia, jolla elämää jatketaan sitten joskus elämää jossakin toisessa hahmossa.
Vielä huikeempa juttu on tämä 'iäisen elämänoppi. Hyvähän sellaisia on uskotella ihmisille, mutta niiden lupausten reaalisoiminen on yhtä hatusta vetäistyn aiheen kanssa.

Kosmisen mittakaavan mukaan ihminen ei ole linnunruokaa hääppöisempää. Vielä 2 mrd vuotta sitten pohjoisen kairan mäkärä olisi ollut maapallolla huikea edistysaskel.
Täällä ei ollut ilmakehää, vain myrkyllinen, tulikuuma alkumeri ilman elämää.

Palaamme Maapallon elämän loppupuolella lähtöruutuun. Jälleen täällä - tällä kertaa vain maalämmön haipuvassa suojassa vain alkeellisten bakteerien on mahdollista elää. Maan pinnalla on yli sadan -C asteen ikipakkanen.

1

174

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0000000

      "Kosmisen mittakaavan mukaan ihminen ei ole linnunruokaa hääppöisempää"

      Empatia tuli kehityksen myötä ja voimistui inhimillisyydeksi. Linnunruokaa ihminen on vain empatianpuutetta poteville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      90
      818
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      503
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe