Vahasin auton viime viikonloppuna. Ja vaikka yritin varoa, niin vahaa levittäessä sohin sitä vahingossa paikoitellen muovisille kylkilistoillekin. Ja hyi hitto, kun on ruman näköisiä vahaläiskiä nyt mustilla listoilla.
Millä mä saan nuo kylkilistat putsattua vahatahroista?
Millä mä saan nuo kylkilistat putsattua vahatahroista?
Vastaukset 9
Vanhimmat
pois, mutta ne voi peittää mustavahalla:
http://www.polarautovaruste.com/shop/product_details.php?p=704
Seuraavalla kerralla kun vahaat, niin vahaa aivan ensiksi mustavahalla kylkilistat, ovenkahvat puskurit ym. Ei haittaa, vaikka vahaa tulee vähän reilustikin. Sen jälkeen vahaat normivahalla peltipinnat. Vahauksen päätteeksi kiillotat harsolla auton pellit, puskurit ym. Mustiin muoviosiin voi tarvittaessa lisätä mustavahaa.
Ylivoimaisesti paras vahausharso löytyy muuten AutoGlymin paketista...
ylivoimaiset paska myös tuo glymin vaha. Kunnon vahat eivät tartu kylkilistoihin ja ongelmaa EI OLE:D
on kyllä niin, että jos vaha ei tartu kylkilistoihin niin ei se
muuallakaan kovin sitkeästi ole kiinni.
Liitu on se vahan ainesosa joka sotkee listat, hyvä esimerkki erityisen liituisesta vahasta on puhdistava turtlewax, liiduton vaha ei siis sotke, katso toinenkin viestini.
Esim. autoglym bumper gare, muovin ja kumin puhdistus- ja hoitoaine poistaa tehokkaasti vahajäämät ja palauttaa muoviin alkuperäisen kaltaisen "rasvaisuuden" ja tämän myötä myös värin, likakaan ei enää tartu, ei sisällä silikonia, suosittelen.
Vahoja on saatavana liiduttominakin, esim. simoniz carnauba nestevaha on yksi tällainen, erittäin kevyt kiillotettava eikä jätä rasvapyörylöitä.
Mustavahalla saat vain UV-valon haalistamat harmaankirjavat listat, älä siis ikinä missään käytä mustavahaa, värivahaa yleensäkään, silikonikin on kokonaan poissuljettu tuote, myös tiivisteissä, se on pitkässä juoksussa myrkkyä muovi- ja kumiosille.
Käyttämäni vaha oli juurikin Turtlewaxia, jostain Prisman hyllystä mukaan napattu.
Sain enimmät tahrat pois suihkuttamalla ensin liuotinpesua, odottelua, pesu painepesurilla, ja lopuksi pesu autonpesukintaalla hankaamalla. Sitten sama toiseen kertaan.
Pitää tutkia tuota bumper carea. Vaikuttaa hyvältä.
Värivahoihin mulla on ennakkoluuloja kirjavuuden suhteen, joista mainitsitkin.
Niistä nimittäin puuttuu maali huokoisen muovilistan pinnalta ja siksi listat imevät vahaa sisuksiinsa. Heti vahauksen jälkeen lähtee autoshampoolla pesusienellä.
Onneksi ostin sellaisen varustelutason, missä ovilistoista ei puutu maali. Nyt voi listat huitasta samalla vahalla. :D
Sulla on sitten varmaan ikkunoiden tiivisteet ja B-pilaritkin korinväriset? Missäköhän varustetasossa ne tulee mukaan, joku Ultimatum vai? :D