Onko Nissan 2006 -> YD25 koneissa laakerivikoja?

navaman

Ainakin vuosien 2002 – 2005 Nissanin YD25 myllyissä on ollut laakerivikoja. Uudemmissa on vissiinkin tehty jotain parannuksia laakeroinnin suhteen. Vaivaako 2006 ja uudempia Navaran 171 heppaisia YD25 koneita laakeriviat?

9

11593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennenkin

      Valitettavasti on näitä vikoja kuultu myös nykymalleissa.Isuzu mm.on mailman suurimpia diselmoottorivalmistajia
      niin ottaa ulos 2.5 litrasesta ulos vain 130 hp.n pintaan ja 3,0 litrasesta 163 hp.En väitä että tässä on se juttu
      mutta tulee mieleen koska Toyotakin(hikux) on vain 100 hv.pinnassa. Navaran aikaisista konerikoista olen kuullut kyllä ennenkin enkä todella väitä ed.mainittua teoriaa oikeaksi,on vain mietityttänyt.

      • Tietäjä.

        Sillä mitä mikäkin valmistaja ottaa, ei oikeastaan ole mitään tekemistä koko asian kanssa.

        Nissanilla ongelma oli siinä, että koneen tehot tuplattiin, alakertaa vahvistamatta ollenkaan. Eli se on vain huolimatonta suunnittelua.

        Silti tietääkseni Nissanin YD25 koneen alakerta päivitettiin jossain välissä. en tiedä kyllä mikä vuosi se tarkalleen oli.

        Tehoja saa kyllä 2,5 litrasta luotettavasti tuonkin verran, mutta kuten aina, se pitää suunnitella hyvin, ihan kuten heikommankin koneen kanssa.


    • aaaaaahhhhhhh

      tehot ei paljoo laakereihin vaikuta ellei puhuta jostain f1 koneesta.. veikkaisin että laakereissa ei paljoa erroo ole mutta niitten kestoon vaikuttaa paljon mm. kylmäkäynnistykset,sisäänajo sekä öljynvaihdot ja mitä öljyä käyttää.. itse olen leikkauttanut kiinni parikin konetta ku ollu liian vanhat öljyt... toisesta meni kampiakseli aivan paskaksi

      • Hulloissako se ero?

        Kyllähän se niin vaan on että jos tehoja otetaan enempi ulos pitää myös alakertaa vahvistaa.Edellinen kirjoittaja juuri toteaa ettei laakereissa paljon eroa ole ja tämä todella saattaa pitää paikkansa.Veikkaankin että Nissanissa onkin vain hieman heikommat ja kun tehoja otetaan reippaast enemmän ulos niin ongelmia tulee,koska pitäisi olla vähän vahvemmat.
        Erot siis ei välttämättä suuria mutta kun balanssit väärään suuntaan kokonaisero tulee suureksi.
        Huoltopuolelta eroja on turha hakea,ensinnäkin näitä 35-45 tuhannen e autoja jokainen järkevä kuluttaja huoltaa huolto-ohjelmien mukaisesti,ei voi olla niin että Navaran omistajat laiminlöisivät näitä enemmän kuin muut.
        Uusissa malleissa eri valmistajat ovat kokoajan nostamassa tehoja nykyisestä,en välttämättä kuluttajana lähde "koekaniiniksi" ostamaan autoa jonka 2.5 litrasesta koneesta revitään irti näitä yli 170 hp.tehoja.
        Kuultu nimimerkki tiivistää asian edellä oikeastaan aika hyvin ja kun viellä siihen lisätään hänen mainitsemansa Toyota/Isuzu onhan niillä hyvä maine
        moottoririntamalla.


    • tjuurbo

      Em koneen viat on valitettavasti oikeita. Itsekin mietin Nissanin lava-auton hankkimista pari vuotta sitten mutta onneksi sain kaivettua faktat esiin.. koneita on lauennut järjestelmällisesti. Nyt sitten alla L200 eikä ongelmia ole. Mielestäni hinta/laatu parasta mitä saa, sillä Hiluxin tehot jää jälkeen vaikka laatu muuten hyvää luokkaa siinäkin.

    • kari.k.k.

      Eihän Mitsujen koneista suuria harmeja ole kuulunut,toisaalta hihnamurheita en välttämättä ottasi osakseni kun ketjukoneitakin markkinoilla on enenevässä määrin.

    • navara 02

      vm-02 - 06 olevissa nissaneissa on rellun dieseli,kimpassa kun ovat,sitä uudemmista en tiedä,kenen valmistama se on.

    • kusessa

      osta vw amarok. kymppitonni kalliimpi kuin muut mutta mitä väliä sillä on.....niin ne ajattelee kreikassakin.............................!!!!!!!! hölmöt maksaa tänäpäivänä kaikki takaisin!!!! tää on nykyään kusetusten planeetta!!!!!!!!!!!!!

    • migu5

      Onko kenelläkään omakohtaisia kokemuksia navaran koneesta????? kaikki tuntuu olevan ihan pelkkää kuulopuhetta !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3908
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      353
      3027
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1665
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      821
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      69
      793
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    Aihe