Löytyykö täältä asiantuntijoita Mbox2Mini/ ProTools 7.3 alueelta?
Taustaa:
Ostettiin ohjelmisto prootools 7.3 v2008, tuolloin Windows XP SP2 koneeseen.
Nyt SP3.ssa ohjelma ei vastaa?
Olaan poistettu ohjelmisto juuria myöten koneesta ja yritetty asentaa uudestaan, vaan
ei suostu asentumaan??
Mikä avuksi, pitääkö taas ostaa uusi ohjelmaversio?
Kiitos asiallisista neuvoista etukäteen!
Taustaa:
Ostettiin ohjelmisto prootools 7.3 v2008, tuolloin Windows XP SP2 koneeseen.
Nyt SP3.ssa ohjelma ei vastaa?
Olaan poistettu ohjelmisto juuria myöten koneesta ja yritetty asentaa uudestaan, vaan
ei suostu asentumaan??
Mikä avuksi, pitääkö taas ostaa uusi ohjelmaversio?
Kiitos asiallisista neuvoista etukäteen!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Käyttis siis XP mutta olikos se 32 bit vai 64 bit XP, tuo 7.3 versio ei ainakaan tue 64 bittistä käyttistä, ainakaan vistaa ja melkeinpä sanoisin että XP:ssä ainakaan 64 bittistä ei tue, mutta tuskinpa tästä nyt on kyse koska on toiminut aikaisemmin eli sulla on varmaan 32 bittinen XP kyseessä.
SP2:lla toimii muttei sitten XP:n SP3 asennuksen jälkeen, valmistajan sivuilta löyty ainakin sen verran tietoa, että tuo SP3:lla pitäisi toimia eli siitä ei liene kyse.
Olisiko syynä kenties se, että kun olet asentanut SP3:n niin oletko myös asentanut IE8 selain version?
Tuo IE8 selainversio meinaan ainakin aiheuttaa sitä, että edes 8.01 versio ProTools LE 8:sta ei toimi vaikka se olisi asennettu oikein ja sama varmaan myös tuon 7.3 suhteen eli jos sulla on IE8 niin poista IE8 selain asennus, sen pitäisi nätisti lähteä ja palata IE7 versioon (tämä nyt ei tietysti turvallisuuden kannalta ole ihan paras mahdollinen ratkaisu) mutta onneksi löytyy paljon muitakin nettiselaimia joita voi käyttää.
Syynä siis ehkä sulla IE8 selain.
Yritin kaivaa valmistajan sivuilta tietoa, että voiko tuon 7.3 päivittää esim. 7.4 tai 7.3.x..jotain versioksi mutten oikein päässyt jyvälle, jos voi päivittää niin ilman muuta kannattaa se tehdä.
Tuosta ohjelman asentumisesta, jumittaako asennus aina samaan kohtaan, ainakin 8.01 version asennus jumitti data2.cab tiedoston kohdilla joten kikkailin tuon siten, että kopsasin asennusdatan kokonaan kovalevylle, ilmeisemmin itellä oli asennusongelman syynä huono tasoinen DVD-levy (mikä tuli Eleven Rackin mukana tuo Protools Le 8).
Valmistajan sivuilta jotain tietoa http://www3.digidesign.com/index.cfm?langid=100&navid=54&itemid=23876
Kyseisen valmistajan forumisivustoa http://duc.digidesign.com/
(toivottavasti linkit toimii).
Toivottavasti saat homman pelittämään. PS. Jos sitten joudut hankkimaan uudempaa versiota niin ainakin 8.03 versio toimii ihan kaikkien uusimpien windows käyttisten kanssa eli XP, Vista ja Win7, itelläni on Win7 käyttis.
Kokeile ainakin tuota IE8 selaimen poistoasennusta jos se nyt on syynä.