Tuntuu maailmalla liikkuessa että kaikki hyvät miehet ovat varattuja eikä hyvää vapaata kunnollista komeaa fiksua löydy mistään. Lisäksi olen vähän ujo enkä uskalla mennä oma-alotteisesti juttelemaan kenenkään kanssa vaan odotan että mies tulisi ensin. Vähän tyhmä asenne tänä tasa-arvon aikana, mutta minkäs ujoudelleen voi. Pitkään epäröin uskallanko tehdä itselleni profiilin ja etsiä miesystävää netistä. Ajattelin että jos ei niitä hyviä löydy todellisesta maailmasta niin ei kyllä netistäkään.
Minulla oli sitä paitsi ennakkoluuloja nettideittailun suhteen. Oli sellainen ihan väärä luulo että siellä on vain kolmea lajia miehiä: 1. seikkailijoita eli pelimiehiä 2. reppanoita peräkammarinpoikia 3) alkkiksia ja kriminaaleja.
Siis luulin että netissä on miessukupuolen pohjasakka! Se oli iso erehdys, en olisi voinut pahemmin erehtyä!!!
Nyt minulla on ollut profiili vasta kaksi päivää, ja olen ihan ällikällä siitä miten paljon sieltä löytyy hyviä fiksuja miehiä! Selailen sivuja ja joka välissä löytyy joku ihan mielettömän ihanalta kuulostava miehenpuoli, sellainen, että jos se mitä hän itsestään kertoo on totta, niin en käsitä miten tuollainen voi liikkua vapana, kuinka sitä ei ole jo joku nainen napannut!
En vain ole uskaltanut viestitellä, katselen vielä vähän.
Oi te ihanat suomifi:n pojat, uskallanko kirjoittaa teille vai tuleeko heti täystyrmäys? Miten suhtaudutte siihen jos nainen ottaa ensin yhteyttä? Jos löydän kiinnostava sivun, voinko noin vain lähettää viestin sille miehelle? Mitä siihen viestiin kannattaa laittaa että mies edes vähän kiinnostuisi?
Terv. nätti ujo naapurin tyttö 38 v.
Minulla oli sitä paitsi ennakkoluuloja nettideittailun suhteen. Oli sellainen ihan väärä luulo että siellä on vain kolmea lajia miehiä: 1. seikkailijoita eli pelimiehiä 2. reppanoita peräkammarinpoikia 3) alkkiksia ja kriminaaleja.
Siis luulin että netissä on miessukupuolen pohjasakka! Se oli iso erehdys, en olisi voinut pahemmin erehtyä!!!
Nyt minulla on ollut profiili vasta kaksi päivää, ja olen ihan ällikällä siitä miten paljon sieltä löytyy hyviä fiksuja miehiä! Selailen sivuja ja joka välissä löytyy joku ihan mielettömän ihanalta kuulostava miehenpuoli, sellainen, että jos se mitä hän itsestään kertoo on totta, niin en käsitä miten tuollainen voi liikkua vapana, kuinka sitä ei ole jo joku nainen napannut!
En vain ole uskaltanut viestitellä, katselen vielä vähän.
Oi te ihanat suomifi:n pojat, uskallanko kirjoittaa teille vai tuleeko heti täystyrmäys? Miten suhtaudutte siihen jos nainen ottaa ensin yhteyttä? Jos löydän kiinnostava sivun, voinko noin vain lähettää viestin sille miehelle? Mitä siihen viestiin kannattaa laittaa että mies edes vähän kiinnostuisi?
Terv. nätti ujo naapurin tyttö 38 v.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pelimiehiä ne kaikki, ovat. Omien kokemusten perusteella nettimiehet ovat miehiä jotka pyörittävät useampaa naista yhtä aikaa. Ja vaihtavat niitä tiuhaan tahtiin.
Ole varovainen
Ilman muuta laitat itsekin viestiä. Sillä tavoin parhaiten vaikutat siihen, minkälaisen hemmon kanssa livetreffeille päädyt.
Kerro mistä tykkäsit miehen profiilissa ja mikä taas herätti epäilyksiä tai kysymyksiä. Leikkimieltä mukaan, jätä turha vakavuus ja virallisuus.
Yritä sopiva livetreffit jo muutaman lyhyehkön viestin jälkeen: tuskin olet platonista suhdetta mieheen hakemassa. Eli asiat tärkeysjärjestykseen, varsinkin kun olet jo aikuinen nainen.
Kaikista parhaaseen tulokseen pääsee noissa nettitreffeissä kun ottaa itse yhteyttä niihin itseä kiinnostaviin miehiin. Toki jokainen nainen saa aina ison kasan niitä viestejä miehiltä, mutta niiden lähettelijät ovat hyvin usein noita seksinvonkaajia tai sitten ammattimaisia pelimiehiä jotka lähettelevät sitä taidokkaasti kirjoittelemaansa perustekstiä lähes kaikille naisille. Kunnollisten miesten löytäminen noiden kaikkien kusipäiden joukosta on melkoista hommaa ja moni luopuukin hommasta melko nopeasti, varsinkin ne jotka eivät itse ota lainkaan yhteyttä miehiin ja vastailevat noihin upeiden profiilien lähettelemiin hienoihin viesteihin.
http://www.youtube.com/watch?v=P0tVY3OJQzM
tässä huijauksessa nainen menetti 24 000$ nigerialaiselle huijarille, ei varmaan tullut mieleen, että voisi joutua huijatuksi
Ole todella varovainen.Iso osa netin miehistä on todella pelimiehiä ja useampaa naista pyörittävää,
vaikkei sitä heti uskoiskaan.Tyypit,jotka live-elämässä eivät naisiin edes tutustu helposti,ovat netissä ihme pelureita,joiden perään naiset itkevät.
Monet pitävät useampaa profiilia monella deittisivulla.
Toivotan onnea!
Lue huolella ne miesten vieraskirjat ja kiinnitä huomiota siihen, milloin sinne jätetyt viestit on kirjoitettu. Jos ne ovat vuodelta 2008 niin se puhuu omaa kieltään.
Joku osannee kertoa sinulle, miten profiilinumerosta voi päätellä sen kuinka kauan hakija on ollut netissä.
Lue profiiliteksti huolella: haetaanko siinä "syysiltojen iloa" tai "seuraa takkatulen lämpöön" - hei haloo, nyt on kevät!
Älä päästä nettitutustumista pitkälle ennen tapaamista. Älä missään tapauksessa anna oikeaa sp-osoitettasi tai puhelinnumeroasi! Järjestä ensitapaaminen mahdollisimman pian; jos etäisyys ei ole este niin heti seuraavalle päivälle tai viikonlopulle. Vasta tapaamisessa näet millainen ihminen oikeasti on kyseessä.
Muista, että netissä kuka tahansa voi esiintyä kenä tahansa. Valokuva ei todista mitään. Se voi olla oma mutta vuosikausia vanha, tai se voi olla netistä imuroitu.
Tee aloitteita, et voi hävitä mitään. Jos oma profiilisi on kuvaton niin et ylipäänsä tule saamaan yhteydenottoja tekemättä aloitetta itse. Mutta pidä kiinni anonymiteetistasi! Sovi tapaaminen, tee siitä lyhyt (ei päivällisiä, elokuvia tms, vain kahvit lounastauolla tai töiden jälkeen). Jos mies lupaa tavata mutta peruu, se on äärimmäisen huono merkki. Jos hänelle ei ylipäänsä sovi tavata, pyydä ottamaan yhteyttä anonyymiin osoitteeseesi sitten kun sopii.
Älä suostu puhelinseksiin. älä lähettele lisäkuvia itsestäsi. Mene tapaamaan ja tee vasta sitten päätös jatkosta.
Koko juttu? Neuroottinen asenne ei ainakaan seuranhaussa auta ja pahimmilla peloilla on tapana toteutua. Maalaisjärjen käyttö on tietysti sallittua ja liian hyvältä kuulostava on usein valheilla kuorrutettua. Ehkäpä nuo ovat karsiutuneet heti pois, kun kaikki tapaamani ovat olleet tasan sitä mitä ovat kertoneetkin. Tai sitten se on asenne ettei toiselle aseteta kuin minimaalisesti ennakkovaatimuksia, voi olla vapaasti oma itsensä, kiinnosti se sitten tai ei.
Olen 40v mies ja seurannut nettitreffejä, myös kavereitten(naisten) näkökulmasta.Epäile kaikkea,mitä siellä kerrotaan,98% heistä valehtelee ja eivät ole oikeasti mitään vailla,vaan se on heille peliä.Odottelevat arvioita itsestään ja jos henkilö on arvioitu esim 150 kertaa,mitä se henkillö on oikeastaan vailla.
Itse eronnut 20v liitosta ja todennut puolen vuoden aikana, ettei nettitreffeillä ole montakaan ns"tervejärkistä ihmistä".Miksi ne muuten sieltä seuraa etsii, ja väkisin siitä ei tule mitään, ja jos sieltä jonkun unelma sinkun löytää, niin et mahdu hänen ihanaan sinkku elämään.
Se siippa löytyy vaikka kaupan kassajonossa, jos on löytyäkseen.Itse siirryin ns normaaliin elämään,pois nettitreffeiltä.
Jos löydät jonkun sieltä,mistä tiedät ettei kaverilla ole jo uusi profiili ja uusi, parempi kaveri haussa.Ole siis varovainen ,ettet pety,elämä on rankkaa yksin,tiedän sen,muttei niin epätoivoista,että pitää netistä etsiä kaveria.
Hyvää jatkoa Liisa sinulle ja toivottavasti löydän sen"oikean"
Siirryit netistä normaaliin elämään? Eikös jokainen tavallinen netissä oleva ihminen elä normaalia elämää, on tietysti marginaalissa joitakin nettihörhöjä, mutta heidät erottaa jo profiilista.
Ei kaupan kassajonosta isketä ketään, annetaan rauha ihmisille hoitaa asioitaan, mitä varten he ovat kaupassa.
Olet oikeassa ettei nettitreffeillä ole montaakaan tervejärkistä, mutta on heitäkin. Ei pidä ottaa liian vakavasti, oikea elämä on jossakin toisaalla.
Niin, siis voi sieltä netistä löytyä myös niitä jotka valehtelevat myös ns. positiivisessa mielessä, eli eivät osaa tai viitsi kehua itseään maasta taivaaseen, vaan haluavat yllättää positiivisesti sitten tapaamisessa livenä.
Mä ainakin huomasin ettei mun vuorovaikutustaidot ole parhaimmillaan netissä tapahtuvassa tutustumisessa heti alkuunsa vaikka livenä juttua riittäisi kuinka, joten live-tapaamista nopeasti yritinkin, jonka jälkeen se nettikeskustelukin varmaan olisi auennut.
Mulla oli kuvaton profiili vajaa vuosi sitten tuolla ja muutaman kiinnostavan(ilmeisen kokeneen deittaajan) profiilin kanssa vähän ajatuksia vaihdettiin. En kuitenkaan saanut deittailu kokemattomuuttani itsekehu-moodia päälle ja kun epämääräisen kuvankin itsestäni laitoin niin deittailu loppui sitten lyhyeen. Kun sitten syytä hylkäykseen kyselin(tyhmyyttäni) niin vastaus oli vaatimattomat vuorovaikutustaidot, eikä kuulemma ollut ulkoinen olemuskaan kohdallaan(koska naiset itse olivat lähes missi tasoa, oikeasti?). Luen tämän niin että netissä nämä ei riittänyt, koska ainakin irl-puolella nämä molemmat tekijät ovat riittänyt melko hyvin, enkä tällaisia syitä ole aiemmin kuullut enkä kokenut. Irl olen kuitenkin seurustellut pariin otteeseen urheilullisen mallin kanssa ja ollut myös avoliitossakin mallin(okei, ei kuitenkaan se missi, mitä eroa?) kanssa kertaalleen, niin nettinaisten taso kyllä yllätti kun olisi ollut kerrankin mukava tutustua rauhallisesti, vaikkakin nopean live-tapaamisen kautta. Okei etsin itsekin rasti ruutuun tyylillä fiksua urheilullista naista joka olisi ollut samalla aaltopituudella, joten ei sinänsä voi valittaa.
No mitä kokemuksesta jäi käteen niin on tämä taitolaji tämä nettideittailu. No nyt kuitenkin olen tapaillut muutamia irl-tavattuja, mutta jäi vain vähän hampaankoloon nämä nettideitit, koska potentiaalia kuitenkin olisi. Ehkä se potentiaali oli sitten kuitenkin vain oma mielikuvitus.
Ei vaan osaa.
Kannattaa pitää järki kädessä ja jalat maassa, vaikka ensin kaikki tuntuukin hienolta. Moni mies on oikein kunnon pelimies ja tiedän muutaman turkulaisen, jotka pitävät useampaa profiilia...kummankaan profiilin tiedot eivät kaikilta osin pidä paikkaansa. Naisia riittää ja mies on tosi hyvä kirjoittaja..kirjoittelen joskus vieläkin hänen kanssaan, mutta emme enää tapaile.
Ujon tytön pitää muistaa, että netissä ei kaikki ole läheskään aina totta! On siellä varmaan tosimielelläkin liikkujia, mutta sellaisia, jotka olisivat minua kiinnostaneet en ole löytänyt.
"Siis luulin että netissä on miessukupuolen pohjasakka! Se oli iso erehdys, en olisi voinut pahemmin erehtyä!!!"
Just näin sitä pitää. Mutta arvaappa minkä lajin nainen on miesten mielestä sitä pohjasakkaa, ja jonka kanssa ei juuri lainkaan enää lähdetä olemaan. En viitsi sitä selittää, miehet kyllä tietävät että juuri näitä naisia nettisivustot ovat väärällään. Ikävä kyllä, tämä sama naistyyppi on lähestulkoon täydellinen turn-off ja se on sitä ihan kaikille miehille, ulkonäköön, varallisuuteen/asemaan ja ikäänkin katsomatta. Siis miehet ovat mieluummin kokonaankin ilman naista ennenkuin lähtevät näiden naisten kanssa olemaan. Tähän kategoriaan niin moni nainen putoaa jo turhankin varhaisella iällä, ja kaikki naiset siihen putoavat viimeistään silloin kun se neljä kymppiä alkaa jäädä taakse.