(Lähes) kaikki miehet pitävät hymyilevistä naisista. Kaikilla ei kuitenkaan ole täydellinen hammasrivistö, joten onko parempi olla hymyilemättä vai esitellä ei-niin-imartelevaa purukalustoaan? Voivatko hyvännäköisetkin naiset pilata mahdollisuutensa rumilla hampailla tai vaikka hammasraudoilla?
Tietysti, aina voi hymyillä suu kiinni, mutta totuus tulee lopulta ilmi...
Tietysti, aina voi hymyillä suu kiinni, mutta totuus tulee lopulta ilmi...
Vastaukset 17
Vanhimmat
kuin siisti rivi valkaistuja hampaita. Se on tietty pilke silmäkulmassa ~ positiivinen "hohde" koko olemuksessa, vaikka ei suutaan avaisikaan. :)
Ihanaa että jollain muullakin on sama ongelma kuin minulla! Minulla ei ole rautoja, mutta ei kyllä todellakaan mitään pepsodent hymyä! Tämä on vaikuttanut ainakin minulla sosiaalisiin suhteisiin kun häpeän hymyäni ja vältän sitä!
Kyllä tuon ongelman jakajia löytyy enemmänkin varmasti. Itsekin kärsin sitä ja ai kun oikein muistaakin sen, kuinka arka paikka se itselleni oli. Kun jossain vaiheessa taloudellinen tilanne salli, niin kävin valkaisussa kun päätin, että nyt saa aiheesta kärsiminen loppua. Mulla oli siis lähinnä tuo väri ongelma, ei hampaiden muoto. Kyllä sitä aika hyvin oppi niinä aikoina suu kiinni hymyilemään jo ihan sen takia, että asia itseäni vaivasi ja se näkyi jo muutenkin naamasta, jos jotenkin tuon muisti.
Jospa minullakin olisi ongelmana vain tuo väri!!! Ai että olet päässyt vähällä, minun ongelmani on suurempi ja sen korjaus maksaisi arviolta n. 2000 € joten opiskelijana ja työttömänä sen asian hoitaminen ei ole mahdollista ja voi maksaa minulle jopa työpaikan. Älä sinä vingu mistään helkutin väristä!
:(
En kylläkään vinkunut, kuten sanottu, asia on hoidettu. Pointti oli lähinnä tuo, että ei tosiaankaan ole vierasta se, että häpeää hampaitaan.
Ja jos tuolle linjalle lähdetään, niin haluatko tähän ihmisen kertomaan kuinka häneltä on amputoitu kaikki raajat että älä sinä vikise jostain sun vinoista/puuttuneista/epämuodostuneista hampaistas?
Ihmiset keskittyy liikaa omiin yksityiskohtiin, joita ei edes muissa huomaa, paitsi kun ajattelee että jollain on parempi se ja se. Itselläni on iltaisin hangatut melko suorat paikatut hampaat, mutta ei nouse suupielet korkeelle, eli ei oo suu kiinnikään hymyileminen hienoa. Hammasraudat olis kuitenkin pahat, koska niin harvoilla semmoset on.
Oon muuten huomannu semmosen käänteentekevän jutun. Ennen lenkkiä katson että voi vitsi että oon ruma, mutta sitten kun olen käyny lenkillä niin jostain ihmeen syystä tunnen itseni komeaksi katsoessani peiliin. Sitten pitkän urheilun jälkeen oon nyt oikeasti komee. Hymykin on parantunut, koska poskipäät ei enää mene niin eteee, ja nyt on posket lommoilla tosi komeesti, niinkuin Ridgellä. Urheilu on hienointa, mitä jumala on minulle tarjonnut.
Mä oon huomannu ettei itse hampaisiin kiinnitetä huomiota ellei niissä sitten ole salaattia tai muuta ylimäräistä :) Se miten hymynsä kantaa, on tärkeintä. Itselläkään ei ole täydelliset hampaat mutta en anna sen estää.
Olen 21 mies. Pidän hammasrautoja söpöinä. Kai se on jokin vinoutuma :D.
Omaan harvat ylähampaat, sekä vinot ja tiukat alahampaat. Oikea poskeni hermot vaurioutuivat joskus pentuna, joten hymyni on toispuoleinen. Ja arvatkaa mitä, hymyilen niin maan perkeleesti. Ei tästä elämästä hengissä selviä, joten turha repiä stressiä kaiken maailman turhuuksista.
Hyvä, että joku muukin hammaspeikko hymyilee! =)
Itselläni on ollut hammasraudat n. 7 vuotta, joten tuo aika hymyilemättä olis mulle aika mahdotonta. Olen ehkä keskivertoa hymyilevämpi, mutta välillä tuntuu, että kanssaihmisten mukavuuden vuoksi voisin joskus pitää hampaani piilossa :D
Joskus on tietysti mieli maassa, ja jonkun hampaiden keltaisuus kuulostaa täysin naurettavalta (viesti 4.5.2010 10:00). Voi, jos saisinki siistit keltaset hampaat!
Mutta en aio lannistua, älkää tekään! :>
Jep, jos harjaa hampaansa päivittäin, niin ne taipuvat vuosien varrella rumasti sisäänpäin. Mutta jos ei pese, niin tulee rivi keltasia suoria hampaita.
Hymyillä voi myös suu kiinni, ei tarvi yläikenien aina näkyä.
Hammasraudat ovat minusta jotenkin sanoinkuvaamattoman suloiset! Vinoutuma varmaan sitten, tosiaankin... :D Mutta jotain söpöä niissä on.
Itse olen siis 32-vuotias nainen, jolla on "täydellinen "hymy, ainakin Amerikan tyyliin - isot valkoiset hampaat tasaisessa rivissä. Nuorena kuitenkin häpesin nimenomaan niitä isoja hampaita, enkä edelleenkään niistä mitenkään ylpeä ole. Kun niitä tai hymyäni kehuttiin, otin sen vittuiluna. Pimeetä! Kaikissa nuoruuskuvissa hymyilen suu kiinni, surullista. Sitten vaan päätin että hitot, jaksa enää kiristää pärstää, näkyköön koko legorivistö! Edelleen hieman epäilen kehujan vilpittömyyttä, mutta kuittaan sen kuitenkin hymyllä ja kiitoksella... E:
Tapasin pari vuotta sitten koulukaverini, joka oli nyt aikuisiällä päättänyt viimein hoitaa hampaansa kuntoon, ja se sisälsi siis piiiitkän ajanjakson hammasraudoitettuna. Ja se hymy oli niin vastustamaton, kun ei yhtään nolostellut tai piilotellut niitä rautojaan, ja olihan ne aika, hmm, siistit. :)
Joo, kyllä hymy on niin paljon muuta kuin se kiiltävä/kiiltämätön hammasrivi. Se on se asenne. :)
Minulla on ollu raudat 3 vuotta ja olen 24 v. Edessä on vielä leikkaus ja 3-4 vuotta raudat suussa.
Näihin tottuu tosi nopeasti eikä ne ole edes rumat.
mulla on luonnostaan- ei niin valkoset hampaat- ja vielä nökö-sellaset, ja silti tuntuu että miehet tykkää että hymyilen. oikeesti.
Säteilevät silmät ja hymykoupat ovat minulle aivan vastustamaton yhdistelmä!!! . . . Hampaita en edes katso . . . ja kaikki muukin siinä unohtuu ja saa polveni notkumaan ;)))
Mulla on lähes täydellinen hymy mutta myös perunanenu joka tuntuu vaan levenevät helkkaristi aina kun hymyilen silleen että hampaat näkyy. :D Se siitä ihanasta hymystä! En kehtaa hymyillä koska nenäni vaan näyttää niin urpolta, samalta ku jollain muumien möröllä...
Itselleni ei hammasraudoissa ole mitään vikaa. Nehän otetaan ennen pitkää pois. Mutta jos legopalikoita puuttuu niin on turn-off.