Tapasin mukavanoloisen miehen, Irakin kurdin. Tietysti nyt mietityttää moni asia, kun harkitsen tutustuvani häneen enemmänkin. Teiltä, joilla on kokemuksia kurdeista ja nimenomaan Irakin kurdeista, haluaisin kysyä neuvoja.
Tämä mies on vasta saapunut suomeen, mutta on asunut muissa maissa pakolaisena ennen tänne tuloaan. On lähtenyt Irakista melkein kymmenen vuotta sitten. Pitäisikö ottaa selvää, miksi on lähtenyt edellisestä maasta, koska hän ei tunnu haluavan puhua siitä.
Hän on muslimi, muttei omien sanojen mukaan ollenkaan uskonnollinen. (Mm. juo alkoholia, ei kuitenkaan paljoa.) Hyvä vai paha?
Hän sanoo, ettei ole nähnyt perhettään lähtönsä jälkeen. Kurdithan käsittääkseni ovat hyvin perhekeskeisiä, joten tämä tuntuu oudolta, koska Irakissahan on verrattain rauhallista kurdialueella?
Mitä minun pitäisi selvittää hänestä? Mitkä ovat sellaisia merkkejä, joiden pitäisi saada hälytyskellot soimaan?
Hän ei tunnu naistenmiestyypiltä, eikä ole ollenkaan lipevä tai liehittelevä, päinvastoin tuntuu olevan aidosti kiinnostunut siitä millainen ihminen minä olen ja on varautuneen oloinen välillä. Sanoo haluavansa tuntea minut paremmin ennen kuin kertoo itsestään kaikkea.
Mitä haluaisitte sanoa muuta?
Tämä mies on vasta saapunut suomeen, mutta on asunut muissa maissa pakolaisena ennen tänne tuloaan. On lähtenyt Irakista melkein kymmenen vuotta sitten. Pitäisikö ottaa selvää, miksi on lähtenyt edellisestä maasta, koska hän ei tunnu haluavan puhua siitä.
Hän on muslimi, muttei omien sanojen mukaan ollenkaan uskonnollinen. (Mm. juo alkoholia, ei kuitenkaan paljoa.) Hyvä vai paha?
Hän sanoo, ettei ole nähnyt perhettään lähtönsä jälkeen. Kurdithan käsittääkseni ovat hyvin perhekeskeisiä, joten tämä tuntuu oudolta, koska Irakissahan on verrattain rauhallista kurdialueella?
Mitä minun pitäisi selvittää hänestä? Mitkä ovat sellaisia merkkejä, joiden pitäisi saada hälytyskellot soimaan?
Hän ei tunnu naistenmiestyypiltä, eikä ole ollenkaan lipevä tai liehittelevä, päinvastoin tuntuu olevan aidosti kiinnostunut siitä millainen ihminen minä olen ja on varautuneen oloinen välillä. Sanoo haluavansa tuntea minut paremmin ennen kuin kertoo itsestään kaikkea.
Mitä haluaisitte sanoa muuta?
Vastaukset 32
Vanhimmat
"Hän ei tunnu naistenmiestyypiltä, eikä ole ollenkaan lipevä tai liehittelevä, päinvastoin tuntuu olevan aidosti kiinnostunut siitä millainen ihminen minä olen ja on varautuneen oloinen välillä. Sanoo haluavansa tuntea minut paremmin ennen kuin kertoo itsestään kaikkea."
Ei naistenmiestyyppiä... No joo. Valitettavasti suurin osa naisista ei tiedä, milloin niitä viedään kuin litran mittaa. Tähän tapaukseen kantaa ottamatta. Oikea naistenmieshän on juuri sellainen, josta naiset sanovat, ettei se ole yhtään naistenmiehen oloinen. Siis taitava naistenmies. Lipevyys ja liehittelevyyshän on huonon naistenmiehen merkki. Vaikka usein sellaiset alkeelliset keinotkin tepsivät. Sinun tapauksessasi huonolta kuulostaa erityisesti tuo tyypin historia ja siitä vaikeneminen. Kyllä omista taustoista avoimesti puhutaan sille, jonka kanssa tosissaan ollaan.
Itseänikin ihmetyttää haluttomuus kertoa avoimesti taustastaan, enkä ole vietävissä kuin pässi narussa! :D En kuulu niihin naisiin.
Aion kuitenkin ottaa huomioon sellaisenkin mahdollisuuden, että jos hän on kokenut jotain epämiellyttävää ja/tai nöyryyttävää, hän ei ehkä halua puhua siitä minulle vielä näin tutustumisen alkuvaiheessa.
"Aion kuitenkin ottaa huomioon sellaisenkin mahdollisuuden, että jos hän on kokenut jotain epämiellyttävää ja/tai nöyryyttävää, hän ei ehkä halua puhua siitä minulle vielä näin tutustumisen alkuvaiheessa."
Irakissa on toki voinut sattua mitä tahansa, mutta hänhän on lähtenyt sieltä jo 10 v sitten. Mitä sellaista hän ollisi voinut kokea esim. edellisessä maassa, ettei halua kertoa sieltä lähtönsä syistä? Oudolta kuulostaa. Jotkut ihmiset tietty on ylipäätään sulkeutuneempia kuin toiset, mutta luulis nyt ymmärtävän ettei voi menneisyydestään vaietakaan, jos likeisempiin suhteisiin aikoo ryhtyä. Jopa tällainen suomalainen vaikenijakin sen ymmärtää. No ok, ryssähän minä pohjimmiltani olen. Jotenkin epäreilulta ja törpöltä suoraan sanoen kuulostaa, jos ihminen vaatii saada tietää toisesta enemmän ehtona sille että alkaa kertoa itsestään. Vai ymmärsinkö tämän väärin? Etkö voi sanoa sille ihan reilusti, ettet voi ajatella alkavasi mihinkään suhteisiin, jos salamyhkäisyys jatkuu? Kuka nyt sikaa säkissä ostaa?
Ei se, ettei halua ihan kaikkea kertoa tarkoita välttämättä mitään kauhean pahaa.. se voi vain hänelle olla intiimiä.
Mutta mun neuvo olis, että kattele nyt ihan rauhassa. Kyllä sieltä sitten ajan myötä paljastuu kipupisteet, jos niitä on. Älä painosta puhumaan. Sellainen ärsyttää miehiä (ja naisiakin) ihan riippumatta kansallisuudesta.
Toivottavasti en ole säikäyttänyt häntä liioilla kysymyksillä, tänään hänestä ei ole vielä kuulunut mitään :(
No jos olet säikäyttänyt hänet liioilla kysymyksillä (!) ja hän on lähtenyt sen vuoksi käpälämäkeen, niin varmaankin hyvä niin, sinun kannaltasi. Siis oikeasti, kuuntele nyt itseäsi.
Kuulostan aivan typerältä ja ihastuneelta pikkutytöltä, täytyypä ryhdistäytyä! :D
vaan kuulostat epatoivoiselta lortolta, mika tietenkin oletkin.
arvelet miehen säikähtäneen?
Todennäköisempää tietysti on, että hän on vappuna löytänyt toisen höynäytettävän, ja viettää tänään aikaa hänen kanssaan. Oleskeluluvan toivossa joutuu ahkeroimaan vaikka sängyssä olisikin.
kultapieni olla ihan mitä mieltä haluat.
kyllä vietti minun kanssani.
varma ett ei oo saanu lähtöpasseja edellisest maast ja suomess on luvatta, on niitäkin tääl.. tai voihan sill nainen ja lapset olla jossai muus maas eikä halua kertoa. kuitenkin kuulostaa oudolta jos on 10vuotta ollut pakolaisena euroopan maiss eikä halua puhua niist ett joku juttu mättää, ku monestihan ne "leveilee" miten moniss maiss ovat olleet ja mitä tehneet.. Saattaapa olla ett mies on suoraan irakista tänne saapunu:D Itse tunnen ja tiedän aika paljon kurdeja täältä pääkaupunkiseudulta ja hassuja tarinoita kuulee vähän väliä.. Sanon vaan neuvoks ett älä luota liikaa! hiljaa hyvää tulee, mut ei aina..
Luvatta maassa oleva ei kai voisi siellä asua?
Sanoisin vain, että älä nyt ainakaan raskaaksi hänelle hankkiudu! Se olisi vihoviimeinen virhe. Vaikututat ihan fiksulta ihmiseltä, joten tämä on sinulle varmaan ihan selvää muutenkin. Mutta toisaalta ihastuneena fiksuistakin ihmisistä sukeutuu usein täysiä älykääpiöitä.
kertoa missäpäin suomea mies asuu ja vaikk alkukirjainta? Nii jos joku saattas tietää.. :)
Kaikki turvapaikkaa Suomesta hakevat majoitetaan vastaanottokeskukseen myös siinä tapauksessa että kielteinen oleskelulupapäätös on käytännössä selviö!
He odottavat vastaanottokeskuksessa vain karkoituspäätöstä silloin kun kyseessä on ns. Dublin tapaus. Nämä henkilöt käännytetään automaattisesti aina takaisin alkuperäiseen EU-maahan ja esimerkiksi viime vuonna pelkästään irakilaisia käännytettiin takaisin lähes 500 kpl.
Myös vastaanottokeskuksessa olevat tietävät tämän ja siksi he yrittävät viimeisenä oljenkortena löytää jonkun suomalaisen naisen joka suostuisi menemään hänen kanssaan naimisiin ja tällöin olisi edes pieni mahdollisuus saada oleskelulupa Suomeen ilman että avioliitto tulkittaisiin lumeliitoksi.
Käytännössä kyllä lähes kaikki karkoituspäätöstä odottavien solmimat avioliitot tulkitaan lumeliitoksi, joten yleensä ei edes avioliitto pelasta heitä karkoitukselta.
Seurustelen kurdin kanssa ja minä ainakin halusin heti tietää mikä on ollut syynä kun on tullut Suomeen. Sainkin ihan avoimen vastauksen, vaikka syy ei kovin miellyttävä aihe ollutkaan puhua. Mielestäni, jos vakavaan suhteeseen aikoo, asioista pitää puhua.
Siitä, juoko muslimi, ei voi sanoa onko hän miten paljon muslimi. Onhan näitä "Allah nukkuu öisin"-tapauksia. Päivisin rukoillaan, paaston aikana paastotaan ym. Mutta mielitekojen tullen annetaan periksi.
Kuulostaa melko jännältä, että on kymmenen vuotta sitten lähtenyt pois Irakista ja nyt hakee Suomesta turvapaikkaa. Mitä on tehnyt sillä aikaa? Ja jos on hakenut turvapaikkaa muusta Euroopan maasta, tuskin tulee sitä Suomesta saamaan. Ja luvattahan voi olla maassa esim. ystävien luona. Näitäkin tyyppejä on, jotka pitkiä aikoja elää toisten kustannuksella.
En usko, että perhekeskeisyys vaikuttaa paljoakaan siihen, onko nähnyt perhettään. Lähinnä raha tuntuu olevan ongelmana Kurdistaniin matkustettaessa. Jos on toisten kustannuksella elänyt monta vuotta, tuskin on taskunpohjalle paljoa ylimääräistä jäänyt matkaa varten. Mutta jos laillisesti on ollut maassa, sitten jos halua ja tahtoa on niin kyllä pystyy matkustamaan Kurdistaniin. Minun tuntemani kurdit laittavat mahdollisimman paljon säästöön rahaa ja haluavat pian nähdä perheensä.
Turvapaikanhakija palautetaan siihen EU-maahan, josta hän on tullut Suomeen. Piste.
Todennäköisesti hän on hävittänyt kaikki matkustusasiakirjansa ja henkilöllisyystodistuksensa ja muut dokumentit, joista viranomaiset voisivat saada selville mistä hän on tullut. Ei niistä silloin parane sinullekaan paljon huudella.
Sellaisenko miehen haluat?
Palautus ei ole täysin varma. Tapaus käsitellään Suomessakin ja katsotaan onko perusteita miksi ei pitäisi palauttaa ensimmäiseen hakumaahan.
Missä päin suomea tämä mies asustelee? Kuten joku jo tuolla aiemmin kysyikin, niin ajoku voi tuntea.. itsekin tunnen paljon kurdeja ympäri maata koska seurustelen itse kurdimiehen kanssa. Eli missä päin vaikutatte?
Valitettavasti en voi paljastaa teille hänestä enempää, tuskin on kenenkään teidän tuttunne, koska niin vasta tullut Suomeen.
Sain jo häneltä itseltään, sekä jopa viranomaisilta paljon vastauksia, kaikki on kunnossa. :)
aika montakin irakin kurdia pääkaupunkiseudulta jotka ovat ihan muutaman kuukauden sisäll tullu suomeen ett älä tuudittaudu tuohon :)
Muutamia iranin- ja irakinkurdeja olen tuntenut vuosien varrella, eikä ainakaan naistennaurattaminen ole tuntunut olevan päällimmäinen intressi. Kaikesta muusta taustaan liittyvästä kannattaa olla huolissaan, muttei tuosta. Minusta kurdit lähestyvät suomalaisia ihan ihmisinä, eikä ensimmäinen intressi ole naisen vokotus. Jos miesystäväsi tausta on vielä poliittinen, eli on lähtenyt esim. vasemmistolaisen taustan takia, silloin olettaisin, että löydätte yhteisen sävelen. Kaikkea hyvää teille!
sitten monet kurdimiehet menevät avioliittoon suominaisen kanssa vaikk omass maas oliski vaimo ja lapsia? Jos ei naisten vokottaminen kiinosta..
Jos kotimaassasi odottaisi vaino ja sorto, odottelisitko kieli pitkällä sinne palaamista, vai yrittäisitkö sopeutua elämään muualla, etsisit rakkaan ja perustaisit perheen?
Pitäisikö istua 10 vuotta yksin ihmettelemässä ja odotella kotiinpääsyä? Ei kai pakolaisuus ole sama asia, kuin selibaatti? Heillä vaan on tapana mennä mielummin naimisiin nopeasti, kuin harrastaa parin kuukauden panosuhteita koko elämänsä.
olen suhteessa irakin kurdiin. hän on kiltti ja ystävällinen ja ainoastaan minun. hän haluaa olla vain kanssani ja pelkää paljon että lähden hänen elämästään, vaikka en ole mihinkään lähtemässä. kannattaa kysyä hänen taustastaan, mutta se voi olla vaikeaa kerrottavaa hänelle, joten ei kannata painostaa. antaa hänen itse kertoa. kurdithan eivät ole kovinkaan uskovaisia. he kuitenkin kunnioittavat uskontoaan ja uskoo jumalaan. se on hyvä. minunkaan mieheni ei tiedä mitä hänen perheelleen kuuluu. se on tavallista. yhteyksiä on vaikea tai mahdotonta pitää.
ikäisii muuten? ku monesti kuulee ett nuorill ei oikein onnistu suhteet noiden kurdien kaa ku ne nuoremmat kurdit on just kovia iskemään kaikkia naisia? JA vaikutatteko jossai muualla ku pääkaupunkiseudull, kun tääl ainaki enemmän tiedän uskottomia ku uskollisia miehiä naisilleen..?
suomalaiset on yhtälailla kovia iskemään naisia. mutta kun kurdi löytää ihanan naisen se on vaan ja ainoastaan sen kans ;)
"mutta kun kurdi löytää ihanan naisen se on vaan ja ainoastaan sen kans ;) "
Just joo. Pettäjät pettävät aina, olipa nainen ihana tai ei. Katsos kun pettäjälle ei koskaan voi riittää vain yksi nainen.
kuka tässä on pettäjistä puhunut? onko kaikki kurdit siis pettureita sun meielstä??:D he saattavat olla sinkkuina naisten perään, joka on tavallista, mutta yleensä suhteessa he ovat uskollisia naisilleen. ei toki kaikki mutta ei kaikki mitään pettureitakaan ole.
"...mutta yleensä suhteessa he ovat uskollisia naisilleen."
Ja tämän tiedät koska sinulla on ollut satoja kurdipoikaystäviä?
osaan, että irakissa on varsin rauhallista kurdialueella: eipä pidä paikkaansa, jos seuraat yhtään uutisia, turkkilaiset hyökkäävät tuon tuostakin irakin kurdialueelle sota-aikein. Tarkoituksena on siis sissien elimininoiminen. Siinä rytäkässä menehtyy kymmeniä siviilejä niin irakin kuin turkinkin puolella. Joten ei ihme, jos ei yhteydet pelaa.
Step by step -tyylillä eteenpäin suhteessa kuin suhteessa, niin ei tule hirveesti tikkuja sormiin.