kohta työtön

viimeinen työpäivä 21.5.2010, ja irtisanomistodistuksessa lukee että h.Virtaselle ei tarvii mennä kesälomalle, vaa hän ottaa 2009-2010 etuudet rahana. Mutta kuitenkin menen lomalle 10.05 ja työnantaja ei halua vaihtaa todistus. Onks muuten asiat näin että jos menen työvoimatoimistolle ja todistuksessa lukee että lomaa ei ollut, niin pitää olla kuukausi kotona, vaikka olen työtön 22.05 asti, mutta rahat mä en saa. Vai`? Selittäkää joku.... olen jo ihan sekaisin
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En ihan saa täyttä tolkkua viestistäsi, mutta yritetään ymmärtää.

Onko niin, että jäät vuosilomalle 10.5. ja olet vuosilomalla työsuhteen päättymiseen 21.5. asti?

'''vaa hän ottaa 2009-2010 etuudet rahana.'''

Tuo ilmeisesti tarkoittaa lomakorvauksia? Onko niin, että vaikka olet lomalla 10.5.-21.5. sinulle jää vielä pitämättömiä lomapäiviä? Jos, niin ne tulee maksaa työsuhteen päättyessä rahana.

Jos kuitenkin työsuhteesi on niin lyhyt tai olet aikaisemmin jo pitänyt vuosilomapäiviä siten, ettei pitämättömiä päiviä sinulle jää, niin sitten olisi parasta saada muutetuksi tuo, mitä irtisanomistodistuksessa sanotaan etuuksien maksamisesta rahana, koska muuten työttömyyskorvauksen maksaja alkaa kyselemään tuon perään, sillä lomakorvaukset jaksotetaan työsuhteen päättymisestä.

Jos työsuhteesi päättyy 21.5., niin mikään ei estä sinua ilmoittautumasta työkkärissä työttömäksi työnhakijaksi heti 22.5. Sillä ei ole merkitystä, vaikka lomakorvauksia pitämättömiltä lomapäiviltä maksettaisiinkin työsuhteen päättyessä. Lomakorvaus vain jaksotettaisiin ja jaksotusajalta ei makseta työttömyyskorvausta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vantaa74 kirjoitti:

viimeinen työpäivä 21.5.2010, ja irtisanomistodistuksessa lukee että h.Virtaselle ei tarvii mennä kesälomalle, vaa hän ottaa 2009-2010 etuudet rahana. Mutta kuitenkin menen lomalle 10.05 ja työnantaja ei halua vaihtaa todistus. Onks muuten asiat näin että jos menen työvoimatoimistolle ja todistuksessa lukee että lomaa ei ollut, niin pitää olla kuukausi kotona, vaikka olen työtön 22.05 asti, mutta rahat mä en saa. Vai`? Selittäkää joku.... olen jo ihan sekaisin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu