Ketä nämä tällä palstalla kirjoittelijat oikein on? Ei ainakaan palkkatöissä käyviä työntekijöitä. Miten helvetissä ihmisillä voi olla tuollainen ajatusmaailma? Mikä tahansa työnantajan ehdotus työolojen, palkkojen ja työaikojen osalta kelpaa lähes kaikille sellaisenaan. Miten voi olla mahdollista, että nämä kirjoittelijat eivät ymmärrä, että jokainen ehdotus on heiltä itseltään pois? Minkä helvetin takia he töissä kulkevat, jos siitä ei tarvitse olla mitään hyötyä? Eikö kukaan ole sanonut heille, että työnantajatkin pyörittävät yrityksiään rahan takia? Miksi koko ketjun pers´aukisimman pitäisi luopua siitäkin vähästä, jota tähän saakka on saatu?
Ottakaa hyvät ihmiset asioista selvää, ennen kuin kusette omiin kenkiinne.
Ottakaa hyvät ihmiset asioista selvää, ennen kuin kusette omiin kenkiinne.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Rasvasesti jäsenmaksurahoilla elvistelevä liittojen akitaattorit tänne kirjoittaa. Kusettavat palopuheilla umpihölmöjä dunareita..
Taitaa demujen vaalityökin olla vahvasti nyky lakoissa mukana..
Duunari ei ole yrittäjä joka duunaria hyväkseen käyttämällä harjoittaa piilokommunismia valittaen menojen suuruutta silti kahmien ja ahmien voittoja.
Kyllä tulontasaus duunareillekin sopisi vaan eipä ole sellaista työnantajaa vielä eteen tullut joka olisi valmis sellaisen kaupan tekemään että voitoistakin kunnon provikat duunareille. Vain pieni palkka jos sitäkään ja pirun pitkät päivät.
itsellä on jäsenmaksujen väärinkäyttö, oma osuus olisi kuiteskin n.700e, jos ruvetaan maksaa palkkaa niille kenelle se kuuluu, liittyisin ja maksaisin osuuteni, mutta kun kentällä olevat saavat 0e liitolta palkkaa, se on sama melkein ku olis duunarina töissä ja ilman palkkaa kun yläkerma nostaa kaikki rahat itelle ja yhteistyökumppanien ja omien huvituksien järjestämiseen, ja liitot ei ole sijoitusyritys,saati että "sponssaa" ULKOMAALAISIA yrityksiä. ja edelleen ei pitäisi sitoutua mihinkään poliittiseen puolueeseen vaan pysyisi ns. OMANA PUOLUEENA, niin kuin 80-luvulla oli, jos liitto sanoi jotain niin hallitukselle ei sanan sijaa siihen ollut, nykyäänhän se ei jostain kumman syystä niin ole. ja alun alkaen liittotoiminta oli talkootoimintaa kun liiton johtajat kiersi ympäri suomea ja asusteli missä sattui duunareitten kotona yms.. miksi siis nyt pitää heille antaa ylimäärästä niin h-vetin paljon ja jätetään ne tosivalvojat palkitsematta!!!siihen kun saadaan muutos ni maksan jäsenmaksun, liiton kerma = poliitikot ja suomen poliittinen toiminta on nyt mitä on, kuten ollaan huomattu yhtä suurta kusetusta!!! välillä tuntuu kun katselee poliitikkoje istuntoa että ei hjumala mitä lastentarha touhua!!
Olen niin sanotusti liiton aktiivijäsen ja en oikein ymmärrä miten liitossa ajatellaan kaikkien olevan "sossuja".
Sen voin kertoa et suurin ongelma on uusien jäsenien saannissa tämä.
Itse olisin tyytyväinen jos poliittinen puoli olisi liitoista pois ja tämä jäsenmaksujen jako poliitikoille loppuis tosin eihän se politiikka pyöri näköjään jos ei kepuli konsti saisi rahaa ja antaja saisi kepuleilta etuuksia.
Ihan mukavia tuotantopalkioita olen saanut. Oman työni ansiosta. Perse ei kyllä lakossa viihdy. Hyvin duunaritkin vetänyt urakoissa.
Nämä veltot liiton jermut on aina vain riippoja..
sinun euro työstäsi ja kepulin 3€, eli ei se nyt ihan oikein ole et sinä painat urakalla ja sit kepuli saa toisen työstä vaalitukee kolmekertaa enemmän, eli tyhmä on se joka tekee työtä ja viisas pääsee vähemmällä.
Minulle SAK voi lähettää rahaa siitä miljoona potista, mitä työntävät jäsenmaksurahaa demareille. Miksei ne maksa?
Tilanne on ajautunut sellaiseksi, etteivät liitot voi missään nimessä lopettaa puolueitten ja poliitikkojen rahallista tukemista. Tämä johtuu siitä, että työnantajapuoli ostaa kyllä omat edustajansa (nykyisessä hallituksessa 11 Kehittyvien Maakuntien Suoman maksamaa ministeriä? ). Kun kuuntelee heidän puheitaan varsinkin nyt, kun nämä kytkökset ovat paljastuneet, joutuu esimerkiksi Vanhasen noin vuosi sitten kovasti hehkuttama 60 viikkotunnin työaika aivan uuteen valoon.
Liittojen maksamat edustajat ovat edes hiukan pistämässä jarrua työehtojen heikentämiselle.
Sinä et pysty antamaan vastinetta nille rahoille, poliitikot pystyvät.
Esimerkki: Sukari halusi rakentaa Ideaparkkinsa Vihtiin, jota Vapaavuori (joka ei ole saanut näiltä liikemiehiltä rahaa) vastusti, Vanhanen (joka tiettävästi on saanut Kehittyvien Maakuntien Suomi yhdistykseltä rahaa) sen sijaan kannatti kyseistä henketta julkisesti.
Em. Esimerkissä liikemies sai vastinetta sijoitukselleen hankkeensa kannattamisen muodossa.
Liittojen rahallinen tuki toimii samalla tavalla, liitoilta rahaa saaneet edustajat ajavat liittojen jäsenten etuja silloin, kun ne ja työnantajapuolen edut ovat vastakkain.
Jos haluaa tuntea itsensä fiksuksi, kannattaa lukea tämän palstan ketjuja. Tämänkin ketjun aloittajalle annetut vastaukset ovat sitä tasoa, että ei voi kuin ihmetellä.
kerro sinä fiksuna mihin lykätään vuosittain 500milj egee?
mikä 500 M€
Pari vuotta sitten summa ylitti tuon jo. Suurin osa menee johonkin muuhun, kuin ansiosidonnaiseen päivärahaan (työttömyyskassan jäsenmaksu).
Mä en maksa ammattiosaston ja liiton jäsenmaksuja ansiosidonnaisen takia! Sitä varten on erikseen työttömyyskassan jäsenmaksu, joka kylläkin menee kätevästi maksuun työnantajaperinnässä jäsemaksun rinnalla. Meidän liitossa jäsenmaksut käytetäään jäsenten etujen valvontaan. Ammattiosasto järjestää välillä vähän hupiakin. Liiton toimintakertomuksesta voin lukea vuosittain, miten jäsenmaksuani on käytetty.
Eli täälläkin tuntuu pelaavan se politikointi ja kantaa suomessa rakennetaan yleensä pelkästään mediassa.
Asialla ei ole yleensä mitään järkevyyttä kirjoittajan ajatuksessa.
Voittaja yleensä on se esim. yleisesti tiedossa on et työnantaja voitti julkisuus kisan satama jutssa, vaikka heille olisi tullut halvemmaksi suostua sopuun heti.
Tehyn lakossa taas voittaa vakiosti työntekijä puoli vaikka kysymyksessä on yhteiskunnnan kannalta ihmisten terveyttä uhkaava juttu, no liekkö syy myös että kipusiskot ovat osanneet valita puollueen vaikka suurin osa äänestää jotain toista.
No politiikkaa tehän täälläkin joten ei kannata ottaa kaikkea tosissaan vaan ajatella et heo suomessa ajetaan vain omaa etua.
... on suurin osa viesteistä. Suurin osa ei ole koskaan/vuosiin ollut töissä.
Loput on "valkokaulus köyhällistön" pätemistä tai kissan hiplaaja hintarien YTK mainoksia.
Moni pitääkin työpaikkaa pätemisen ja (vasemmisto-) näkemyksien esiintuomis foorumina.
Ovat työpaikkojen rasittavimpia tyyppejä mutta mitä niille mahtaa, jäsenkirjan antamalla varmuudella valtaavat näyttämön...!
Ovat uohtaneet että työpaikat ovat ensisijaisesti työntekemistä varten!
"Ovat uohtaneet että työpaikat ovat ensisijaisesti työntekemistä varten! "
Työpaikat ovat ensisijaisesti rahan ansaitsemista varten, työnteko on täysin sivuseikka.
taitaa olla isot kemut!! ja edelleen paljonko liitto maksaa palkkaa sille ihmiselle joka siellä työpisteessä valvoo työntekijöiden etua?? taitaa olla 0e ja se on väärin!!! muut nostaa hirveetä liksaaa ja jaellaan poliitikoille yms, muille "veljeille". mutta se ketä sen työn tekee jää yllättäen tässäkin firmassa ilman ja firman nimihän oli liitto. ja onko oikein että liitot tukee ulkomaista yritystoimintaa??? ja jos sitä rahaa o niin paljon että kaikki ei mahdu suomen pörssiin niin niitä ei tarvi sitten laittaa mihinkään!! tai vaikka sittein voisi ostaa näille kentällä olijoille lippikset hyvästä duunista, ja majoittaa 2vrk johinkin mökkiin lappiin ja niin ollaan taas tyytyväisiä.. siis eläkemaksutkin on PIENENPIÄ.
Anteeksi nyt vaan, mutta en ymmärrä, mitä höpiset. Jos tarkoitat luottamusmiestä sillä ihmisellä, niin työehtosopimuksen mukaan työnantaja antaa vapautuksen työstä ja palkka on se mikä se muutenkin olisi, jos tekisi normaalia työtään. Eli käytännössä työnantaja maksaa luottamusmiestoiminnan. Lue vaikka oman työehtosopimuksesi luottamusmiessopimus.
Mikä ihmeen fiksaatio teillä yrmyillä on noista Lapin mökeistä. Toisilla niitä on ja toisilla ei. Meillä niihin pääsee halukkaat jäsenet. Kun halukkaita on enemmän, niin viikot arvotaan. Muuten mökki on sijoitus siinä missä muutkin sijoitukset. Liittoni on varautunut laillisten työtaisteluiden varalta. Jos sellainen alkaisi, pitää olla, mistä maksaa jäsenten lakkoavustukset ym. työtaistelumenot. Kysyn tässä ihan ohimennen, että eikö muilla sijoittajilla ole lainkaan ulkomaisia osakkeita? Ja vastaan saman tien että on niillä. Mitä tekemistä eläkemaksuilla on tässä? Älä vastaa. En ole nettiyhteyden päässä tämän jälkeen pitkään aikaan. Alkoi nimittäin kesäloma.
Terveisin !!!
PS: Varmuuden vuoksi kerron vielä, että olen itse halunnut lomani tähän aikaan. Se ei siis johdu työnantajan suhtautumisesta tai siitä että minua jotenkin sorrettaisiin sen takia, että kuulun liittoon.
jäsenmaksuilla EI makseta ansiosidonnaisia päivärahoja! Ne maksaa ytk (Yleinen työttömyyskassa)
Joka on oikeastaan verottaja jolle joutuu maksamaan myös pienyrittäjät (työttömyys vakuutusmaksu) jotka ei sieltä ikinä mitään saa.
Kyllähän liitot on varoissaan käyttäis vaan rahat toverien etuihin eikä konjakkiin lapin mökillä!
Nyt saa joku esittää todisteet siitä, että jossain on joku liiton mökki, jossa jonkun liiton toimitsijat juovat jotain konjakkia! Siis mikä liitto? Mikä mökki? Milloin?
Tää oli tosi järkevä puheenvuoro. Luuleks sä ihan tosissas, että ihmiset ei erota liittoa ja työttömyyskassaa. Kukaan järkevä ammattiliiton jäsen ei sekota niitä. Ja silti maksaa liiton jäsenmaksun. Sen sijaan YTK:n jäsenistä ei voi olla ihan varma. Hehän kutsuvat työttömyyskassaansa Loimaan liitoksi.
Työnantajanne näihin palstoihin !!!
Osakkeen omistjat ja kunta-alan/valtion työntekijät..
Ihan muuta ei normi ihminen kellä on aikaa.. Tästä tulee se VEROVAROINMAKSETTUJEN PALKKOJEN saajien osuus. mikä ei täällä jostain sytä näy... ??? Vaikka se on se pahin vitsaus/syy suomen jamaan.
Joku ay vastanen täys deekuu myös jakaa samaa pas...kaaa...eli pien yrittäjä katkeroituneena kun joutuu maksamaanm ´myös palkkaa...onhan se toki väärin joutuu maksamaan...Ois se kiva ottaa kaiken itselleen... kaikki muitten tekemien töitten hedelmey---- on tää niin väärin !!
vastasit just niin kuin odotin, ei mitään jatka uskontoasi... kyllä siitä 500milj riittää lakkorahaa, ei niitä tarvis sijoitella ja jos liitot ajaa työläisten etuja niin ei se parane ainaskaan sillä että sijoitetaan ulkomaisiin yhtiöihin, mikä siinä o niin vaikea tajuta?? ja aina verrataan yksityisiin sijoittajiin, vtu ku pitää olla tyhmä!! ja aika vähä on näköjään riittäny sit rahoja mökkeihin jos kaikille ei niitä riitäkään, noilla rahoilla pitäis melkein pystyy rakentaa jokaselle jäsenelle oman mökin!!! niin jA EDELLEEN SE JOKA LÄHIMPÄNÄ SEURAA TYÖETUJA EI SAA PENNIN HYRRÄÄ LIITOLTA JA TEKEE IHAN NORMAALIA SAMAA TYÖTÄ KUIN MUUTKIN!!! erikseen on sitten nämä pääluottamusmiehet jotka sitten jo nauttii näistä kermaetuuksista yms.. vaikka palkan maksaa ta. ja lakkoja ollu aika vähän lähiaikoina mahtaa liitoilla pursuta rahaa housunlahkeista, oikeestaan ne vois maksaa kreikalle ton 1,5 milj. ku se o niille kuiteskin pikkuraha kun sijoituksetkin on tuonut kassaan kahisevaa miljardettain!!