Aupaireja Lontoossa? Onko kukaan lähdössä Lontooseen aupairiksi kesäkuussa? Itse olen lähdössä ja olis kiva jakaa kokemuksia muiden kanssa ja saada seuraa tutkimaan kaupunkia ? Anyone ??
LONTOON aupairit
yks lähdössä
211026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
mä olen ehkä, ei ole vielä täysin varmaa. mikä päivä olisit lähössä? onks sulla s postia niin voisin vaikka kirjotella jos ja kun asia varmistuu? ja mihin päin lontoota lähdet?
http://www.finnishchurch.org.uk/
Tuolta loytyy seuraa ja au pair tapaamisia (au paireja kylla kay myos tapaamisten ulkopuolella). Saunaan paasee ja sielta voi ostaa ruisleipaa ja HKn sinista ja suomalaista suklaata.
Kirkko on yhdistava, ei julistava etta sinne on tervetulleita pakanatkin.
minnespäin lontoota ootte mahdollisesti menossa? miekin ehkä oon, ja ois kiva tutustu muihin jotka ois saapunu suht samaan aikaan! ku ne jotka on ollu esim. 10 kk on ehtiny jo muodostaa omat kaveripiirinsa ja muut.
Mä oon menossa jonnekin päin East Londonia, noin 20 min. Lontoon keskustaan. Minnekäs te ? Joo totta toi että ne jotka siellä jo on ollu niin niillä on jo omat sosiaaliset kuviot kunnossa. Eli ois tosi kiva tutustua niihin jotka olis kesällä tai elokuussa lähdössä aupparoimaan Lontoon seudulle?
mä oon lähössä kesäkuussa myöskin itä lontooseen. loin äsken sähköpostitilin niin voidaan jutella lisää [email protected]
Hei! Ite oon lähössä myös Etelä-Lontooseen vuodeksi au paireilemaan, tosin elokuussa vasta. Olisi kiva tutustua muihin ja mahdollisesti ennen lähtöä! :)
täällä kans yksi lontooseen toivon mukaan pääsevä parikymppinen. minkä toimiston ym kautta olette lähdössä, menossa kuinka pitkäksi aikaa ja onko paikka jo varmistunut? itse olen kaavaillut vuotta ja kyllä hermostutta mutta lähtöhalu on kovemp ja paperit sisään menossa tällä viikolla. mukavaa oisi muita suomalaisia tavata ett' alkuun helpottais tota mahdollista koti ikävää :))
Ei EU maahan kannata toimiston kautta menna, luulen etta harvaa poikkeusta lukuunottamatta porukka menee yksityisesti. Lainsaadanto olemassa joten hauskaa ja helppoa. Toimiston kautta menneet ovat yleensa pettyneet touhuun, katso vanhoja viestiketjuja. Huonompi palkka ja surkeat ehdot, eika poispaasya jos homma ei toimi.
no harvemmin ihmiset kirjottelevat että olipas ihanaa, mutta kun on jotain valittamista niin tulee helposti ''kirjoitusripuli'' ja mennään palstoille valittamaan. siksi täällä varmasti törmää enemmän negatiivisiin kokemuksiin.. mutta anyhoo. kyllä mulla on vähän parempi mieli jos on joku yhdyshenkilö kelle soittaa ongelmatilanteissa ja jos sitten ei onnista niin vaikka jonnekin suomalaiseen kirkkoon suuntaan. ja ehdot toki on tehtävä selväksi molemmin puolin meni järjestön kautta tai ei. ja kukaan ei pakota suostumaan huonoihin ehtoihin? mitä tarkoitat että ''ei poispääsya jos homma ei toimi''?
mä muutin tänne eilen, saisko sähköpostia? olis kiva nähä täälä olevia auppareita :)
Moi! Oon myös lähdössä syyskuun alkupuolella Englantiin au pairiksi. Perheeni asuu Etelä- Englannissa, Beckenhamissa n. 20 min päässä Lontoon keskustasta (lähellä mm. Bromley). Olisko joku muu tulossa tai on jo tuolla päin? Olisi ihana tutustua suomalaisiin auppareihin kun perheenikin on täysin englantilainen :)
Hei!
Onko kukaan au pairina lähellä Walton-on-Thamesia? Se on siellä jossain Lounais-Lontoossa.. Kirjotelkaa tänne tai laittakaa sähköpostia: [email protected] :)
Niin ja itse menen sinne n. 3viikon päästä..
moikka!
ootteko au pairiksi lähtiessä ilmoittaneet kelalle että oleskelette ulkomailla väliaikaisesti? yritin saada tuota eurooppalaista sairaanhoitokorttia ja alkoivat vaatia että ilmoittaa pitäisi... onko muilla kokemusta tästä?
Hello!
Ollaan tulossa kaverin kanssa Lontooseen 6.9.2010. Tarkoitus olisi mennä aupairiksi, mitä luultavammin Highams Parkin alueelle. Onko muita asumassa siellä lähistöllä? Olisi kiva tavata suomalaisia siellä sitten. S-postia saa laittaa tänne: [email protected]. Ottakaa yhteyttä!
:)
eveeeee: Sama mulla.. kai mä täytän tuon lapun minkä sain ja ilmottelen et oon ulkomailla.. Kauheeta paperisäätöä kaiken kans taas.. :/
Hei,
Minä olen tulossa kans englantiin AuPairiksi, lähtö on 11/9.
Perheeni asuu Albury, Hertfordshire nimisessä paikassa. :) Tunnin sisään junalla on lontoossa. Olisi mukava olla yhteydessä siellä oleviin AuPaireihin niin saisi jo kuulla kokemuksia etukäteen ja olisi siellä jo sitten ihmisiä joita voisi tavata. :)
Itse olen 22-vuotias hevosihminen, joka etsii uusia kavereita ja ystäviä! :) Mailia saa laittaa! :)
[email protected]
Moi!
Onko ketään Surreyn alueella? Olisi kiva tutustua ihmisiin, itse muutin pari päivää sitten tänne :)
Heippa! Mä olen ollut Lontoossa nyt kuukauden, ja mulla on tällanen lyhyempi pesti menossa, lähden jouluksi takaisin Suomeen. Onko ketään töissä Greenwichissä/Blackheathissa tai muualla kaakkois-Lontoossa? Olisi kiva nähdä!
Emmi195
Kuinka kauan olet Surreyn alueella? Minä sain paikan Kingston upon Thamesista vuoden alussa ja siellä tulen olemaan reilut puoli vuotta : )
Tarkkaa päivää ei ole tiedossa, mut ens kesään olis tarkotus olla :)
Hei! Tässä olisi yksi 19-vuotias tyttö joka juuri saapu Lontooseen au pairiksi jos kukaan teistä on vielä täällä olisi kiva tavata :) Ilmoitelkaa ja vastailkaa olisi kiva saada hengenheimolaisia :DD Laitan mun s-posti osoitteen tähän niin voi ottaa vaikkasiihen yhteyttä [email protected].