Luultavasti n. 78-79 soi radiossa kohtalaisesti eräs vihellysbiisi, jonka nimi oli muistaakseni tyyliä "Always" tai vastaavaa, yksi sana kuitenkin. En löydä - apuja? Ei kuitenkaan patakakkosen tunnari.
Vihellys 70-luvulta
9
1084
Vastaukset
Roger Whittaker aikoinaan kovasti vihelteli biiseissään. Katselepa josko kyseisen hemmon tuotannosta hakemasi kappale löytyisi.
- Skittasetä
Minäkin vähän Whittakeria uumoilin, mutta en löytänyt Tuubista haluamaani tuntikausien ponnisteluista huolimatta. Myös Toots Thielemansin ja Henry Chapinin tuotantoa tuli läpikäytyä.
- Heinäsorsa
http://www.youtube.com/watch?v=6snCt6TLAk4 Soi Klaus Thomassonin aamuohjelmien tunnarina.
- Retkuilija
Viisi vuotta ettiny tuota biisiä JA NYT SE ON SIINÄ!
- Heinäsorsa
Retkuilija kirjoitti:
Viisi vuotta ettiny tuota biisiä JA NYT SE ON SIINÄ!
Etsin takavuosina pitkän aikaa äänilevyä, jolla kyseinen kappale - tai oikeastaan yksi hieman muunneltu versio siitä oli. Löytyi sitten 2-3 vuotta sen jälkeen, kun ensiksi olin selvittänyt kappaleen nimen ja esittäjän.
Jos kiinnostaa laulettu, suomenkielinen versio: http://www.youtube.com/watch?v=svpXPyqM-sQ - Heinäsorsa
Heinäsorsa kirjoitti:
Etsin takavuosina pitkän aikaa äänilevyä, jolla kyseinen kappale - tai oikeastaan yksi hieman muunneltu versio siitä oli. Löytyi sitten 2-3 vuotta sen jälkeen, kun ensiksi olin selvittänyt kappaleen nimen ja esittäjän.
Jos kiinnostaa laulettu, suomenkielinen versio: http://www.youtube.com/watch?v=svpXPyqM-sQ...tarkoitan tässä tapauksessa takavuosilla niitä aikoja, kun tehokkaimmat pc-tietokoneet olivat varustetut jollain ruhtinaallisella 1 MB keskusmuistilla, kovalevyllä oli tilaa jopa 20-40 MB, internetti oli täysin tuntematon käsite, alkeellista sähköpostia pystyi lähettämään jonkin kivikautisen systeemin avulla, jos vain jollain oli sähköpostitili.
En kaipaa niitä aikoja. Paljon moitittu ja parjattu nykytekniikka - ainakin mitä tietokoneisiin tulee - on loistava juttu! - Kesä ja yö
Heinäsorsa kirjoitti:
...tarkoitan tässä tapauksessa takavuosilla niitä aikoja, kun tehokkaimmat pc-tietokoneet olivat varustetut jollain ruhtinaallisella 1 MB keskusmuistilla, kovalevyllä oli tilaa jopa 20-40 MB, internetti oli täysin tuntematon käsite, alkeellista sähköpostia pystyi lähettämään jonkin kivikautisen systeemin avulla, jos vain jollain oli sähköpostitili.
En kaipaa niitä aikoja. Paljon moitittu ja parjattu nykytekniikka - ainakin mitä tietokoneisiin tulee - on loistava juttu!Thomasson?
Oliko Jukka Raitasen laulussa minkälaiset sanat, vai viheltikö hänkin vain?
Aivan kuin perheemme 70-luvun monomankka olisi herännyt henkiin :) kiitos tosta linkistä, en ole kuullut tota aikoihin. - Heinäsorsa
Kesä ja yö kirjoitti:
Thomasson?
Oliko Jukka Raitasen laulussa minkälaiset sanat, vai viheltikö hänkin vain?
Aivan kuin perheemme 70-luvun monomankka olisi herännyt henkiin :) kiitos tosta linkistä, en ole kuullut tota aikoihin.on juontaja, imitaattori jne.. http://fi.wikipedia.org/wiki/Klaus_Thomasson
Raitas-Jukan versiossa ei vihelletä. Suosittelen kuuntelemaan: http://www.youtube.com/watch?v=svpXPyqM-sQ
- Anonyymi
Linkki ei toiminut, mutt löytyy
Mm. Youtubesta, Spotifystä…
Wanted (1976)
Doogy degli harmonium - Wanted
tai Se Busca
(Oli muuten Klaus Thomassonin aamutuimaan ohjelman tunnussävel)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1502893- 2352183
- 492123
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2251969Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261710Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä821456Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve391310- 1221178
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171060Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65895