Olen huomannut Lyrecon hakevan aika tiuhaan myyntihenkilöitä. Onko kyseinen yritys todella niin kovassa kasvussa vai lähteekö porukka sitä mukaan kun toinen tulee? Millaisia kokemuksia löytyy kun ainakaan alati vaihtuvat työntekijät eivät yleensä ole hyvä juttu.
Kiitos jo etukäteen! :)
Lyreco - Yritysmyynnin ammattilainen
13
4488
Vastaukset
- sama...
Kaikissa myyntilafkoissa se on sama juttu. Myynti-ihmisissä on aina kova vaihtuvuus, hyviä myyjiä on harvassa; sen sijaan kokeilijoita, yrittäjiä ja epäonnistujia, kaikenlaisia tulijoita ja menijöitä, on paljon....
- kokemuksia löytyy
En voi suositella kyseistä yritystä. Toisesta ovesta potkitaan porukkaa pellolle ja toisesta otetaan sisään! Toimari kävelee housut kainaloissa ja leikkii johtajaa... säälittävä kaveri!
- SB
Nyt lähti TAAS myyntijohtaja. Osa on potkittu pois ja loput, joilla ammattitaito riittäisi lähtee pois kun huomaavat, että yrityksellä ei ole tulevaisuutta!
Täällä oli aikaisemminkin Lyrecosta vietiketju mutta tuli liikaa totuuksia esille ja kait vaikutti uusasiakashankintaan niin ilmeisesti Lyrecon toimesta poistettiin. Eikös Suomessa ole sananvapaus????
Toivottavasti nopeasti upppoisi kyseinen laiva! - x-lyreco
SB kirjoitti:
Nyt lähti TAAS myyntijohtaja. Osa on potkittu pois ja loput, joilla ammattitaito riittäisi lähtee pois kun huomaavat, että yrityksellä ei ole tulevaisuutta!
Täällä oli aikaisemminkin Lyrecosta vietiketju mutta tuli liikaa totuuksia esille ja kait vaikutti uusasiakashankintaan niin ilmeisesti Lyrecon toimesta poistettiin. Eikös Suomessa ole sananvapaus????
Toivottavasti nopeasti upppoisi kyseinen laiva!Lyrecoa vaivaa erittäin suuri vaihtuvuus niin myynnin, markkinoinnin kuin asiakaspalvelun tasolla. Pahinta koko tilanteessa on se, että firman johto ei näe mitään vikaa toiminnassaan. Firman johto antaa ohjeet myyjille kuinka tulee myydä lyrecomallin mukaan. Ikävä tosiasia on kuitenkin se, että lyrecomallilla ei tehdä bisnestä vaan nostetaan pelkästään firman sisäisiä kustannuksia hölmöjen koulutuspakettien muodossa. Lyrecolla tehdään huima määrä turhaa raportointia ja tehottomia koulutuksia (jotka vain hyödyntävät Lyrecon HR-päällikköä). Kaikki edellä mainittu on poissa siitä tärkeimmästä, eli asiakkaista. No, Lyrecon ideana onkin että asiakkaat ovat olemassa Lyrecoa varten eikä päinvastoin... (näin se käytännön elämässä ilmeni).
En suosittele Lyrecoa kellekään, joka hakee pysyvää työpaikkaa itsellensä. Mikäli haluaa kokeilla onneaan ja saada ensi kosketuksen b2b-myyntiin, niin kannattaa poiketa Lyrecolla etsien samalla parempia työpaikkoja. - ex-ex
x-lyreco kirjoitti:
Lyrecoa vaivaa erittäin suuri vaihtuvuus niin myynnin, markkinoinnin kuin asiakaspalvelun tasolla. Pahinta koko tilanteessa on se, että firman johto ei näe mitään vikaa toiminnassaan. Firman johto antaa ohjeet myyjille kuinka tulee myydä lyrecomallin mukaan. Ikävä tosiasia on kuitenkin se, että lyrecomallilla ei tehdä bisnestä vaan nostetaan pelkästään firman sisäisiä kustannuksia hölmöjen koulutuspakettien muodossa. Lyrecolla tehdään huima määrä turhaa raportointia ja tehottomia koulutuksia (jotka vain hyödyntävät Lyrecon HR-päällikköä). Kaikki edellä mainittu on poissa siitä tärkeimmästä, eli asiakkaista. No, Lyrecon ideana onkin että asiakkaat ovat olemassa Lyrecoa varten eikä päinvastoin... (näin se käytännön elämässä ilmeni).
En suosittele Lyrecoa kellekään, joka hakee pysyvää työpaikkaa itsellensä. Mikäli haluaa kokeilla onneaan ja saada ensi kosketuksen b2b-myyntiin, niin kannattaa poiketa Lyrecolla etsien samalla parempia työpaikkoja.firma, katsoo asiaa miten vaan. Ei voi suositella. Onneksi löytyi uutta työtä nopeasti.
- veeeeeemies
ex-ex kirjoitti:
firma, katsoo asiaa miten vaan. Ei voi suositella. Onneksi löytyi uutta työtä nopeasti.
Taisivat potkia neljä key account manageria pois viime vuoden lopulla YT-neuvotteluiden avulla... nyt taas hakevat uutta!?
Markkinoinnissa ja hallinnossa muutenkin "liikaa" työntekijöitä ja pässit karsivat myynnistä porukkaa.. kuka OIKEA johtaja tekisi tällaisia päätöksiä?? - EXxxxxx
veeeeeemies kirjoitti:
Taisivat potkia neljä key account manageria pois viime vuoden lopulla YT-neuvotteluiden avulla... nyt taas hakevat uutta!?
Markkinoinnissa ja hallinnossa muutenkin "liikaa" työntekijöitä ja pässit karsivat myynnistä porukkaa.. kuka OIKEA johtaja tekisi tällaisia päätöksiä??Kunnon läpiveto yrityksessä käy. Kokoajan lähtee porukkaa pois.
Onneksi pääsin tuosta helvetistä pois!!!!!!
En todellakaan suosittele kenellekään!!!
PS. Yritykset: Älkää ostako Lyrecosta mitään! - ex-too
EXxxxxx kirjoitti:
Kunnon läpiveto yrityksessä käy. Kokoajan lähtee porukkaa pois.
Onneksi pääsin tuosta helvetistä pois!!!!!!
En todellakaan suosittele kenellekään!!!
PS. Yritykset: Älkää ostako Lyrecosta mitään!Firman rivit rakoilee. Onnea Office Daylle "onnistuneesta" valinnasta.
- Zazzaa
Jos jokin kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta, se ei ole totta!!! Vältä sitoutumista tähän yritykseen, ennen kuin olet kääntänyt joka ikisen kiven ja kannon.
- Virpitee
onko tuoreempaa kokemusta?
Firman asiakkaana aikanani olleena jäi melko ikävä maku koko lafkasta.
Ranskalainen firma, joka ei ole lainkaan huomioinut tänne tullessaan sitä, että täällä markkinat nyt eivät ole ihan keski- ja eteläeuroopan suuruusluokkaa.
Ilmeisesti kuitenkin sillä konseptilla odotetaan myyntihenkilöstön toimivan, joten ei ihan ihme ellei tavotteisiin ylletäkään.- Kokeilluttätä
Epätodellista toimintaa, kannattaa välttää!!
- Anonyymi
Hakivat Key Account Manageria. Kävin haastattelussa. Vasta sitten kertoivat että työ on käytännössä pelkkää puhelinmyyntiä. Voi vittu mitä paskaa!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390