En tarkoita mitään nakkikioskivarasta vaan sellaista älykästä miestä, joka osaa hoitaa kunnon keikan ja elää sen jälkeen niin ettei mistään ole enää ikinä puutetta?
Haaveilevatko miehet rikollisen urasta?
fiona.
6123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
haaveileeko miehet politiikon urasta
vaan kunnon gangstaa.
Monte pidätkö vanhasta nikistäni?
maistaa omaa lääkettä?
PELLE! Vai että ÄLYKÄS muka sellainen, joka kääntää muilta? Anteeksi, mutta useissakin tutkimuksissa on todettu monien rikollisten olevan todellisuudessa psyykkisesti sairaita ja ainakin päihdeongelmaisia. Ja kuka idiootti pitää sellaisia älykkäinä? Mä ainakin arvostan periaatteessa älykkääksi jokaisen sellaisen rehellisen ihmisen, joka tekee jotakin hyvää muiden ihmisten ja yhteiskunnan hyväksi, oli se sitten miten pientä ikinä olikaan: rikolliset harvemmin sellaisiin kuuluvat. Arvostan esim. pikkuyrittäjää, joka raataa kymmenen tuntia päivässä viIkossa kertaa seitsemän ja tienaa sen mitä rehellisesti tienaa, vaikkei huoletonta elämää taloudellisesti eläisikään tai jokaista rehellistä palkansaajaa, mutta rikollisesti toimivia en missään. Rikolliset usein syrjäytyvät yhteiskunnasta ja muut ihmiset sitäpaitsi pelkäävät ja inhoavat heitä niin paljon, että ainoiksi kontakteiksi niille rassukoille sitten usein ehkä jää toiset kaltaisensa sorkkarauta-säheltäjät ja muut kieroilijat. Eikä niillä mitään moraalia monillakaan ole: ihan paatuneita.
Sun olis pitänyt ehkä katsoa esim. dokkari Volvo Markkasesta YLE:lta taannoin. Ei se patu mitään ylpeä elämästään ollut: tyypin sanomisista loisti, että väärillä keinoilla on elämässä aina menty ja jotenkin epämiellyttävä sen ajatusmaailman muutenkin oli, mutta hienoa että dokkarin ohjaaja oli luottanut häneen niin paljon, että oli dokkarin Markkasesta halunnut tehdä. Suloinen tytär elämänsä pilanneella Markkasellakin sentään on.
On toki varmasti myös entisiä rikollisia, jotka tekevät parannuksen ja pyhittävät loppuelämänsä hyvän tekemiselle ( kuten esim. vapaaehtoistyölle) ja jotakin sellaista tyyppiä voisi ihmisyydessään ehkä jopa arvostaakin, jolleivat rikokset enää kuulu elämään, mutta useimmat rikolliset kylläkin elävät vittumaisella elämäntyylillään tavallisten ihmisten riesana koko elämänsä.
Tiedätkö, että useimmat ihmiset eivät tunne yhtäkään rikollista? Minä esim. en tunne yhtäkään. Millainen oma elämäntyylisi on? Mä ainakin mieluummin tappaisin itseni, kun eläisin minkään runkkarin kanssa, joka olisi moraalittomuudella saavuttanut itselleen esimerkiksi materiaa: ja ne rikollispellet pelkäävät koko elämänsä sitäpaitsi kiinnijäämistään. Jollei niillä enää omaatuntoa jäljelläkään ole tai ole koskaan ollutkaan, niin oma napa sentään niitäkin sen verran kiinnostaa, että sielunrauhaa niillä ei ole ( näin uskon).
.