vaunun tuonti Saksasta

Olis tarkoitus tuoda vaunu Saksasta. Millaisia tuontikokemuksia teillä on? Mitä vaunuja kannattaa tuoda ja mitä välttää? Mitä pitää huomioida ostettaessa (yhteensopivuus suomen standareihin yms.) ?
Pitääkö maksaa mitään veroja esim. alv ?
Tuonti kustannukset ?
Kustannukset suomen päässä ja mitä kaikkea pitää oottaa huomioon (tullit, katsastus, mahd. muutostyöt yms.) ?
3710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kokemuksia on itsellä ja kaveriporukassa erilaisia. Jos on ostanut hyvän ja itselle sopivan vaunun niin tykkää. Meillä on niin. kaveri taas osti jobbarilta halvalla, mutta ei ole mieleinen vaikka halvalla sai.
Hyvä ja itselle sopiva kannattaa tuoda. Huonosti pidettyä tai epä sopivaa ei kannata. tai ylihintaista. Ihan sama juttu kuin täällä koti maassa siis. Hyviä, huonoja, sopivia ja sopimattomia on joka merkissä. Merkki ei erottele.
Nykyisin on kaasupaineet samat joten jos et osta ikivanhaa ei ole ongelmia Suomessa. Tuonti kustannukset riippuu mistäpäin ostat, Lyypekki ja Munchen maksaa eriverran jo siellä päässä ennen kuin olet Itämeren rannalla. Ja sitten miten tuot vaunun Suomeen. Vai teetätkö työn jollain toisella. Halvimmalla pääset kun lähdet itse hakemaan ja tuot tullessasi vetämällä maitse Baltian läpi.
Alvin maksat Saksassa jos olet yksityistuoja. Suomi ei sitä veloita täällä. katsastus maksaa sen mitä paikallinben asema siitä pyytää. Tulleja ei mene EU:n sisällä. Muutostyöt nmaksaa jos niitä haluat teettää. Osta mielummin itsellesi sopiva

Äänestä
  • Kerrankin täydellisen loistava vastaus, tälle tasolle kun joskus pääsisimme tällä saitilla, kaikilla olisi paljon hausekmpaa, kiitos!

    Äänestä

  • Yksityisen tuojan ei tarvitse välittää alvista. Jos ostat liikkeestä, niin alvi on liikkeen murheita. Yksityisten välisestä kauppaa ei alvi koske.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keddu kirjoitti:

Olis tarkoitus tuoda vaunu Saksasta. Millaisia tuontikokemuksia teillä on? Mitä vaunuja kannattaa tuoda ja mitä välttää? Mitä pitää huomioida ostettaessa (yhteensopivuus suomen standareihin yms.) ?
Pitääkö maksaa mitään veroja esim. alv ?
Tuonti kustannukset ?
Kustannukset suomen päässä ja mitä kaikkea pitää oottaa huomioon (tullit, katsastus, mahd. muutostyöt yms.) ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu