valtaa tehdä omista häistänne oman näköisenne, millaiset häät ne olisivat? Ja, mitä toivoisitte ylipäänsä jo häiden suunnitteluvaiheessa suhteessa tulevaan vaimoonne/anoppiinne/äitiinne/muihin sukunne naisiin ja naispuolisiin ystäviin/tuttaviin?
Jos teillä miehet olisi
*****
16149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ne olisivat näköiseni, niin myöhästyisin niistäkin.
Oikeasti ei voisi jotkut vitun häät vähempää kiinnostaa. Miksette te naiset mene kaikki keskenänne naimisiin, ettekä vaivaisi viattomia ihmisiä prinsessaunelmahötöllänne?
olettamuksiasi häiden suhteen aloittajaan nähden. Vitustako sinä tiedät, onko minulla edes mitään prinsessaunelmia puhuttaessa häistä ja ylipäänsä hääjuhlallisuuksista. Kysyin yksinkertaisen kysymyksen, mitä te miehet haluaisitte/toivoisitte, jos teillä valtaa tehdä häistänne oman näköisenne? Vastasit, ettet välitä koko häistä ja se on ihan ok. Toiseen voi sitoutua ilman naimisiinmenoakin.
olettamuksia. Jokainen nainen on oletuksena höttöhattarapää kunnes poikkeustapaus toisin todistetaan.
mies on raadollinen pornoharhainen idiootti, kunnes poikkeustapaus toisin todistetaan.
Minähän sain juuri sellaiset häät kuin olin tilannutkin. ;-)
Mutta jos joskus eroaisin ja menisin Suomessa uudelleen naimisiin, niin toivoisin pikaisen vihkimisen ja sen päälle kunnon bileet ystävien kanssa. Epämuodolliset ilman mitään vanhoja ja jäykkiä perinteitä. Ilman hääkarkkeja, -runoja ja muuta perinteistä hömppää. Ja vain niitä ihmisiä, joita me sinne haluaisimme, ei niitä, joita sinne "kuuluisi" kutsua. Tosin sanoen vaimolla olisi vähän eikä muilla naisilla minkäänlaista sananvaltaa tai järjestelyvastuuta. Loukkaantukoot sitten kuka hyvänsä.
Ymmärsit, mitä kysymyksellä haetaan. Itsellä on semmoinen mutu-tuntuma, että miehiltä ei häiden tiimellyksessä paljoakaan kysellä heidän toiveistaan ja haluistaan, vaan naiset määräävät melko pitkälti siinä, missä mennään. Poikkeuksiakin toki on, ei sillä.
kaikki muijatkaan halua mitään hössötystä. Viimeks väki luuli tulevansa virkaan vihkimiseen :D
Siksihän minäkin sain tilaamani häät. Rouva Ratikalle olisi riittänyt papereiden täyttö maistraatissa. Siis siellä ei todellakaan puhuttu mitään, kirjoitettiin vain nimiä paperiin, joita en osannut lukea, kunnes paikallinen henkikirjoittaja onnitteli. Todella karua meininkiä verrattuna suomalaiseenkin maistraattivihkimiseen. ;-)
Vaan minähän halusin vähän teatteria ja sitä todentotta sainkin.
vaatimattoman vihkimisen eräässä museossa, jos se macgyver on olemassa.
Tarvitsetko MacGyverin apua sisäänpääsyyn vai tuleeko sulhaseksi? ;-)
sulhaseksi, lupasinhan meneväni vihille enää vain, jos joku macgyver siinä onnistuu. Ihmemieskin tietty menettelee:)
mies.
niin kauan haaveilin pääseväni naimisiin ja koen sen nyt etten halu ainakaan tuon kanssa.
rakastan mutta myös viihaankin.
ei vaan ollu sulle se oikee mies? Vai onko se kuitenkin?
ei ole vastusta kellekkään jolloin joudun puolustamaan häntä kuin myös itseään kuin lapsia kun mies menee sepittelee sukulaisilleni meidän ongelmista mutta mulle ei voi suoraan sanoa kun ei taho minun kanssa riidellä.
muut sitten soittele ja syyttele ja kun olen nyt kieltänyt ettei ole mitään asiaa sukulaisille niin väännetään paholaista. sanoi:kyllä heidän kuuluu tietää, miten sulla(minulla) menee.
mutta jos kertoisin miten se itse käsittelee mua sanoin: eli sikailee esim(tääoli paha): jos nyt erotaan oletko mun panokaveri.
että oikein vihaan ja rakastan..
se ihminen on itsekäs ja oman edun tavoittelia ja muille käyttäytyy ettei halu kenenkään kanssa sotia.
VVV-MÄI-NEN
olisko sulla parempi ilman sitä? Eihän tuo nyt kauheen kivalta kuulosta mites puhuu sulle jne.
vaikka en vihille hänen kanssaan halu.
mutta niinkuin sanotaan myötä ja vastoin käymisessä mutta se ei ole hänellä niin, hänelle vain myötä ja vastoin ei olla missään tilassa.
mutta pitää muistaa lapset.