Eli mulla tulee naamaan säännöllisin väliajoin (noin 3vk välein, voisiko olla menkoista johtuvaa?) ihon värisiä, pattimaisia näppylöitä. Niitä tulee enimmäkseen ala-otsaan, kulmien alueelle ja etenkin nenän yläosaan kulmien väliin. Niitä saattaa olla jopa 5-7 yhdessä rykelmässä. Näyttävät rumilta, eikä meikkivoide auta asiaa, kun se vain paakkuuntuu ikävästi näppyjen ympärille --> näpyt jäävät kiiltäviksi ja niiden ympärillä kuivunutta meikkivoidetta. Rasvaaminen ei ole auttanut, kuorintaa kokeilin muutaman kerran, mutta se vain pahensi asiaa herkistämällä ihon äärimmilleen. Olen myös kokeillut kuivattaa kasvovedellä ja puhdistanut hyvin, mutta sekään ei tuottanut tulosta.
Tietääkö kukaan, että minkä tyyppisistä näppylöistä on kyse? Eivät ole yhtään finnin tapaisia, joten kyseessä ei voi olla myöskään milium.
Tietääkö kukaan, että minkä tyyppisistä näppylöistä on kyse? Eivät ole yhtään finnin tapaisia, joten kyseessä ei voi olla myöskään milium.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa käväistä ihotautilääkärillä, varmaan tietää :)
kyseessä on hormooninäppylät, jos ne ovat kovia ja kipeitä eikä niihin tule finnin kaltaisi märkäpäitä. Niille ei voi tehdä mitään, ne painuvat itsestään pois. Niitä tulee joskus usein ja paljon, toisinaan voi mennä pitkiäkin aikoja ettei niitä tule. Tiedän että ne ovat ikäviä, mutta ei niille vain voi mitään!