ISODIEETTI?

ISO***

Onko kukaan noudattanut isodieettiä tai millaisia kokemuksia teillä on siinä? Siinähän taitaa olla ideana syödä hiilareita, rasvaa ja proteiinia kaikkia saman verran..

8

3297

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qw

      Ruuan määrällä vai kuinka paljon se sisältää em. ainesosia. sellainen on myös Zone, ruokavalio. siitä on hyviä kokemuksia.
      Kirja: ZONE, oikeaa ruokaa oikeaan aikaan, kannattaa tutustua. Luku 8 määrittää annoskoon.

    • MK

      Noudatan nyt toista viikkoa isodieetin ruokavaliota ja olo on hyvä!Ensimmäisen viikon jälkeen tippui painoa 2 kiloa!!Päivä koostuu aamiaisesta, kahdesta välipalasta, päivällisestä ja lounaasta. Kirjassa on reseptejä ja ruokaohjeita jokaiselle päivälle/viikolle. Resepteissä käytettävät ainesosat on osin aivan outoja ja ne on selitetty hieman huonosti... kirja on aika yksinkertainen mutta toisaalta sen lukee nopeasti läpi!
      Muistaakseni (hyviä) rasvoja, proteiinia ja hiilareita on jokaisessa annoksessa suunnilleen sama määrä.
      Miinuksena myös se, että resepteissä käytetään jatkuvasti samoja ainesosia.. Täytyisi varmaan tulostaa itselle ravintoarvo-taulukot eri ruoka-aineista ja ruveta suunnittelemaan omia reseptejä tuota mentaliteettia käyttäen jotta sais vähän vaihtelua!

      Kokkaamiseen ja kaupassa käymiseen kuluu hurjasti aikaa!!!Vaikka olenkin tottunut tekemään ruuan mukaan töihin mutta silti!!Laitan edellisenä iltana pakastepurkkeihin kunkin annoksen ja pyrin tekemään aina tupla-annoksen kerralla jotta joka päivä ei tarvitsisi käydä läpi samaa showta. Tuntuu että ruokaan menee rahaakin nykyään enemmän mutta säästäähän siinä sitten karkeista, jätskistä yms. jos on tottunut sellaisia syömään. Nyt on tosin ensimmäisen kerran sellainen olo että tekee mieli makeaa mutta sinnikkäästi yritän päästä sen yli!

      Liikuntaa, hyötyliikuntaa lukuunottamatta, en ole vielä sen kummemmin saanut otettua viikkorytmiini mutta muihin dieetteihin verrattuna työmatkapyöräilykin sujuu lihasvoimalla hyvin vaikka yleensä dieettien aikana tuntee menevänsä hapoille heti alussa. Eli jaksaa hyvin!

      Tässä vaiheessa kyllä suosittelen kyseistä dieettiä ja luulisin että osa opitusta jää ainakin edes osaksi dieetin jälkeiseenkin elämään!

      • SK

        Kertoisitko enemmän isodieetistä sinun kohdallasi MK. Olisi mukava kuulla konkreettisia tuloksia ja ajatuksia. Itse ostin kirjan myös, mutta olen lähinnä ammentanut siitä vinkkejä arkeen ja yritän pysyvästi opetella erilaista elämäntapaa (tinkimättä kuitenkaan esimerkiksi aamupuurosta tai ruisleivästä, joita ilman en voi elää:)


      • Raejuustoooo....
        SK kirjoitti:

        Kertoisitko enemmän isodieetistä sinun kohdallasi MK. Olisi mukava kuulla konkreettisia tuloksia ja ajatuksia. Itse ostin kirjan myös, mutta olen lähinnä ammentanut siitä vinkkejä arkeen ja yritän pysyvästi opetella erilaista elämäntapaa (tinkimättä kuitenkaan esimerkiksi aamupuurosta tai ruisleivästä, joita ilman en voi elää:)

        Kyllä tällä dieetillä saa aamupuuroakin syödä. On siinä kirjassa ainakin yksi ohje jossa on aamupuuro ja sen kanssa 2 munaa. Ruisleipää ilman olen minä ainakin pärjännyt, mutta voihan sitäkin syödä kun pysyy kohtuudessa. Kannattaa miettiä tehdessään ruokia, että voisiko tämänkin tehdä jollain tapaa helpommin. Esim. se yhden hengen kalakeitto onnistuu paremmin kun paistaa lohen ja laittaa vaikka salaatin tai jotain wokkivihanneksia lisäksi. Aamupalat ja välipalat on hyviä lounaat ja päivälliset kannattaa vähän tuunata. Toimii ja hyvää on!! Kannattaa kokeilla, mutta ei liian ryppyotsaisesti. Mulla meinas kaatua dieetti siihen kalakeittoon ja sitten niihin järkyttäviin määriin papuja, mutta onneksi mieheni jaksoi kannustaa ja niin vaan jatkettiin. Painoa ei ole tippunut kiloa viikossa, mutta alaspäin ollaan menty koko ajan. Jos liikkuu paljon kannattaa syödä enemmän. Proteiinijauhe oli ainakin mulle löytö. Tykkään eniten raejuustosta (2% rasvaa), rahkasta ja pähkinöistä. Kannattaa hankkia ehdottomasti digitaalivaaka!!! Ja paljon lounasrasioita. Höyrykääre (googleta jos vieras tavara)on kanssa ihan paras!!! Ennakkoluulot vaan romukoppaan ja isodieetin kimppuun!!!


      • soveltaja

        Taulukkohan löytyy osoitteesta www.fineli.fi


      • edes vähän pois

        Minäkin päätin kokeilla järkevän kuuloista dieettiä. Oudolta vaan tuntuu, miten valtavasti ohjeet sisältävät kananmunia, viikossa niitä pitäisi syödä toista tusinaa. Olenkin yrittänyt vaihtaa niitä muihin proteiinin lähteisiin. Samaten tökkii valtavat määrät yhtä ruoka-ainesta/ateria. Kuten 200g katkarapuja tai niitä papuja, joista en pidä ollenkaan. Reseptit ovt muuten hyvän makuisia, eikä nälkä ole vaivannut, mutta en vain pysty syömään moisiä määriä, pakko vähän muutella ja monipuolistaa. Makeanhimo ei ole iskenyt, on ollut aika helppo pysytellä erossa kahvipullista, jäätelöstä ja siidereistä, joita kesällä tuppasi menemään. Tuloksista en osaa vielä sanoa, kun vasta muutama päivä on mennyt.
        Olo on ihan hyvä, nälästä ei juuri tietoakaan, mutta vähän pelkään että 8 viikkoa on pitkä aika syödä samoja aineksia. Olisihan reseptit voinut laatia monipuolisemmiksikin, nyt se vaiva pitää nähdä itse.


    • Matimarja

      Olen kokeillut tuota dieettiä soveltaen 10 viikkoa ja viis kiloa lähtenyt. Kaverini syönyt tarkalleen ohjeiden mukaan ja pudottanut 11 kg! Annokset on tosiaan melkosia, ei niitä jaksa syödä. Mutta muuten olo on ollut mitä parhain ja siihen kokkaamiseenkin tottuu. Onneksi tykkään kaikista aineksista dieetissä.Aion jatkaa kyllä.

      • mahavi1

        Mulla menossa 7 vk ja painoa pudonnut 9kg. TOIMII! (ainakin mulla)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1441
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1058
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      886
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      69
      789
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      768
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      73
      708
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      666
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      641
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      68
      616
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      578
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      40
      576
    12. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      54
      543
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      101
      507
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      504
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      499
    17. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    18. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      473
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      468
    20. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      463
    Aihe