Onnistuuko hiusten oman värin kasvattaminen niin että nyt, kun on tumma kestoväri tukassa, alkaakin värjäämään kevytväreillä siihen saakka, että hiukset ovat kasvaneet ?
Sanoin kampaajalle mustanruskea ja laitto mustan, no ei se mitään, se oli hieno silloin mutta kaduttaa vähän.. Nyt se on vaalentunut, kun lopetin väriä hoitavan shamppoon käytön ja olen ollut auringossa.. Mutta on vielä älyttömän tumma.
Sanoin kampaajalle mustanruskea ja laitto mustan, no ei se mitään, se oli hieno silloin mutta kaduttaa vähän.. Nyt se on vaalentunut, kun lopetin väriä hoitavan shamppoon käytön ja olen ollut auringossa.. Mutta on vielä älyttömän tumma.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tummaan ei tartu vaaleampi sävy eli värillä ei voi vaalentaa. Jos haluat vaalemmat, kannattaa tehdä värinpoisto tai vaikka laittaa raitoja aluksi
en mie tuota tarkottanu, tiedän kyllä ettei värillä voi vaalentaa.
kysymys kuului: onnistuuko oman värin saaminen takaisin niin että siirtyy väreihin jotka kuluvat nopeasti pois niin pitkäksi aikaa että hiukset kasvaa pois kestoväristä. Sitten vain lopettaa värjäämisen ja tukasta tulee oma väri?
haluaisin itsekin tietää voiko näin tehdä :D Alkaa kyllästyttää ainainen juurikasvun värjäily.. Eli sori, en vastannut kyllä kysymykseen.. :/
Kevytväri ei lähde kokonaan pois hiuksesta kuin kasvattamalla.
Paketissa lukeva "kestää 24 pesua" tms ei tarkoita että sinulla olisi värjäämätön hius 24 pesun jälkeen vaan se tarkoittaa että väri kestää kivan näköisenä noin 24 pesua ja sen jälkeen se kulahtaa ja haalistuu. Jos värissä on hapete niin se vaikuttaa alla olevaan omaan väriin eli omaa väriä ei ole olemassakaan pohjalla kun enin osa kevytväristä on haalistunut ja kulunut.
Tuo värinkasvatusteoriasi toimii hyvin suoravärien kanssa, ne lähtevät ihan oikeasti pois terveestä hiuksesta koska niissä ei ole hapetetta. (suoraväri = vain yksi pullo, mitään ei sekoiteta).
okei,
mistä löytää suoravärejä? Perus marketeista saako? Ne ei sitte toivottavasti kuluta hiusta?