Eka keikka... Miten menetellä???

Apua kaipaava

Kaikki, jotka on oman bändinä kanssa hiukankin keikkaillu, ni kertokaa millai ekalla keikalla kuuluu toimia, mitä välttää, ja minkälaiset tunnelman yleensä on backstagella??

3

1023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juhku teh basisti

      Ohje nummero 1 (yksi), kaikista tärkein;
      -Ottakaa rennosti, elekääkä ottako paineita, sillon menee todennäkösimmin homma puihin.
      Ohje nummero 2 (kaksi)
      -Mikäli keikka menis kuinka hyvin tai perseelleen, elekää pyyelkö anteeks, jos ollaa illan tähtenä ni oltii tähtenä, oli kuinka kirkas tai himmeä tahansa.
      Ohje nummero 3 (kolme)
      -Saa lavaesiintyä. Suoraan sanottuna hirveätä katseltavaa jos rumpali näyttää nukkuvan ja mahdollisesti nojaa lavan seinään ja kitaristit ynnämuut seisovat ku tatit.
      Ohje nummero 4 (nelejä)
      -Elkää jäätykö, olkaa kuin kotonanne tai kaveriporukassa, saa heittää läppää ja olkaa rennosti, koska sillon se menee parhaiten. Yleensä lavalla tapahtuvat mokat ja läpät on parasta mitä jäänee keikoista mieleen.
      Ohje nummero 5 (viisi)
      -Mikäli ruppee keskellä piisiä jumittammaa joku monitori, ettei välttämättä kuulekaan sitä basson tahtia, niin elkää pysäyttäkö sitä biisiä, vetäkää vaa biisi loppuun asti!
      Todennäkösesti backstagella on niitä perhosia vatsassa mutta ei siinä muu auta ku olla rennosti vaa ja todeta mielessään että kyllä nää osataa ku ollaa monee kertaa bändin kaa veetty kämpillä.
      Keikan jälkeen sitte olis suotavaa backstagella päästellä paineet ja mietiskellä yhessä et miten keikka meni, mikä oli hyvää, mitä olis voinu parantaa ym. ja sitte näistä mitä ois parannettavaa, ni toteutetaa.

      Tässä näin lyhykäisyydessään tämmöset ohjeet.

      • Zevex

        Asenteella Ja rennosti vaan nii hyvä tulee... kannattaa muistaa että jos teillä on hasukaa nii yleisölläkin on.


    • jännittynyt123

      ekaan keikka on vasta 5 viikon päästä mut silti jännittää nii saakelisti vaikka osaa oman osuuden hyvin (soolot yms...) mutta tosta yhestä kommentista oli kyl paljon hyötyä että kiitos siitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1647
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      21
      1017
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe