Eli meinasin laitta auton takakonttiin toisen akun mistä kylmälaukku saisi virtaa yö aikaan, kun auto ei ole käynissä.. mutta kysymys miten sitä akkua saa ladattua? vai laitanko vaan tupakan sytyttimestä johon akun napoihin? :)
kylmälaukku
12
1467
Vastaukset
- Joopajoppaj
Laturilta ne johdot.
Mutta, sanottakoot suoraan, että sen laturin latausteho ei takuuvarmasti riitä noihin kahteen akkuun, tai ainakin laturi käy niin paljon käyttöajasta täydellä teholla, ettei sen käyttöikä tule olemaan kummoinenkaan.
Lataa siis sitä takaluukku-akkua joko älykkäällä akkulaturilla suoraan pistorasiasta, tai sitten selvittele sitä auton laturin ominaisuuksia. Ei siis missään nimessä mitään räpellystä, että johto kiinni tupakansytyttimeen! - kolkytjarisat
Onnistuu kyllä. Pitää hieman suunnitella ja laskeskella. Homman nimi on "isolaattori" eli eräänlainen rele joka erottaa akut toisistaan kun laturi ei pyöri. Tällä keinolla saat auton vielä käyntiin eli vain toinen akku tyhjenee.
Näin minä sen tekisin jos tarvitsisin kylmää peräluukusta läpi vuorokauden. Mutta kun en tarvi, en tee.- kylmälaukku
ei viitsisi ruveta laturilta asti virittele johtoja, kun tarvis ei ole toiselle akulle kovin suurta! jos olis olemassa jokin laturi jonka sais tupakan sytyttimeen, millä latailis..
- siitä akusta
kylmälaukku kirjoitti:
ei viitsisi ruveta laturilta asti virittele johtoja, kun tarvis ei ole toiselle akulle kovin suurta! jos olis olemassa jokin laturi jonka sais tupakan sytyttimeen, millä latailis..
virtaa koko vuorokaudeksi, meinaan vaan että noi kylmälaukut haukkaa sen verran paljon
Sen takakontin akun erottaminen auton virtapiiristä automaattisesti
on hyvin yksinkertaista. Tarvitaan väliin vain kynnysjännitteellä
ohjattu rele. Eli akku menee päälle lataukseen vain silloin, kun
laturi nostaa jännitteen noin. 13,5 volttiin ja pudottaa pois kun
moottori sammutetaan eli jännitteen laskiessa täydellä akulla 12,8 volttiin.
Ongelmia tulee kahden akun rinnanlatauksessa. Akkujen tulisi olla
mahdollisimman identtisiä saman ikäisiä jne. ettei tyhjempi akku pura
täydenpää. Sekin voidaan estää kynnysjännitediodien kytkennällä,
mutta silloin tullaan siihen, ettei akkuja onnistuta lataamaan täysin
tappiinsa koskaan.
Järjestämällä käsikäyttöinen akkukytkin jossa ovat asennot
Akku 1 - Molemmat - Akku 2 ja Off pystytään lataukset suorittamaan
optimiinsa. Kysymyksessä ovat ns. venekytkennät, mutta työläs tapa
ohjailla autokäytössä.
Jos vaikka minä tarvitsisin kylmälaukkua ympäri vuorokauden, niin
en lähtisi rakentamaan autooni noita esittämiäni, tosin toimivia,
ratkaisuja. Käyttäisin kylmälaukun omaa 230/12 V:n verkkokojetta.- kylmälaukku
Nämä pelle... eiku peltier-elementtiin perustuvat kylmälaukut haukkaavat jatkuvasti 4-5 A virtaa, mikä pistää järeänkin akun polvilleen yön aikana. (10 h x 5 A = 50 Ah ... eli pitäisi olla mieluummin joku 80 Ah akku, ettei mene liian lähelle syväpurkausta).
Helpommalla pääset, kun ostat kompressorikäyttöisen kylmälaukun. Ne ovat 10x kalliimpia, mutta jäähdytysteho on ihan eri planeetalta ja laukut toimivat tarvittaessa jopa pakastimina. Niinpä jääkaappikäytössä keskimääräinen virrankulutus onkin vain 1 Ah/tunti (eli 10 Ah koko yön aikana), vaikka käydessään nämä haukkaavat kanssa 4 A ... mutku kompressorin ei tarvitse käydä jatkuvasti, ellei tosiaan tavoitella -18 °C lämpötiloja. - Kyselee tyhmä
tuollaisia virityksiä kun Suomessa sähkövirtaakin on melkein joka paikassa saatavilla.
Pitkällä matkalla jäähdytystä tarvitaan, mutta kun perille pääset, niin eikö sitä jäähdytystä löydy muualtakin kuin autosta.- nyt niin
riippuu missä yövyn.. kun meinasin teltassa nukkua. mutta voi olla yksinkertasin kun en virittele mitä lisä akkuja ja en ota mitään ruoka mikä pilaantuu lämpimässä :) tai sitten aurinkokenno? ei taija riittä tehot kylmälaukulle, tai riippu tietysti kennosta. mut maksa sit jo niin paljon!
- Juiiiiiiiips
nyt niin kirjoitti:
riippuu missä yövyn.. kun meinasin teltassa nukkua. mutta voi olla yksinkertasin kun en virittele mitä lisä akkuja ja en ota mitään ruoka mikä pilaantuu lämpimässä :) tai sitten aurinkokenno? ei taija riittä tehot kylmälaukulle, tai riippu tietysti kennosta. mut maksa sit jo niin paljon!
Sitä aurinkokennoa? Yöllä se ei ainakaan lataa mitään akkuja.
Myös ongelmaksi saattaa muodostua koko. Minne pakkaat sen lentokentän? No tietty jos liikut jollain isolla pakulla. - muttaa
Juiiiiiiiips kirjoitti:
Sitä aurinkokennoa? Yöllä se ei ainakaan lataa mitään akkuja.
Myös ongelmaksi saattaa muodostua koko. Minne pakkaat sen lentokentän? No tietty jos liikut jollain isolla pakulla.pohjosessa kun liikkuu niin yöt on valoisia.! ja näin jonkun liikken sivun missä oli aurinkokennoja että lata hämärässäkin puoli teholla. ja koko oli noin 40cm kerta 80cm. suurin koko mitä oli.. senhän nyt virittä autoon kun auto, jos halua!
- alf.
Jos nyt pakastinta ei tartte niin eiköhän riittävä määrä kylmäkalleja aja asiansa. Samoin kylmälaukku sa aolla laadukas eikä mikään tarjoustalon 3€ laukka(laukku siis)
- ilmaiseksi
Taivaastako niitä kylmäkalleja tippuu telttailijan syliin?
Kyllä juuri tällä jälkikäteen (eli taas oli kysymys mallia "mopo rikki, missä vika) annetulla lisäehdolla vaihtoehdoiksi jää tasan tarkkaan
- kaasukäyttöiset matkajääkaapit/kylmälaukut
- kompressorikoneistolla varustetut matkajääkaapit/kylmälaukut
Kaasuvehje olisi se kaikkein itsenäisin vaihtoehto - toimii myös auton ulkopuolella ja sijoitus ulkopuolelle lieneekin järkevin, koska vehje tuottaa suht paljon lämpöä kosteutta. Mutta kompressorikäyttöinenkin toimii, jos autolla ajetaan päivittäin. Parhaissa taitaa keskim. kulutus olla alle 1 A, joten käyttö "maksaa" luokkaa 20 Ah/d. Halvoilla (hinta satasen tai alle) peltier -LELUILLA sama energiamäärä menee jo 4½ tunnissa (kulutus tyypillisesti 4,5 A ja se on jatkuvaa), joten vuorokauden jälkeen edessä on neljä vaihtoehtoa:
1) auto ei enää käynnisty ... ja laukkukin on jo lämmennyt & ruot pilalla, koska sähkö loppui 10 h aiemmin
2) auto käynnistyy, mutta akkuvahti katkaisi virran 14 h sitten, laukku on jo lämmennyt ja ruoat pilalla
3) erillinen akku on syväpurettu loppuun 10 h sitten & ruoat pilalla
4) erillinen akku ei ole syväpurettu, mutta akkuvahti katkaisi virran 14 h sitten...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166176Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605119SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654242SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat652226Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val241572