Olen 21, mies 25 nähdään vkloppuisin (mies on töissä eri paikkakunnalla missä myös asuu) joten perjantai iltana mies tulee luokseni ja haluaa tietysti läheisyyttä, kosketella ja esim. viereen katsomaan leffaa
Minulla taas olisi kotityöt tekemättä kun pakkaantuu aina vklopulle minkä vuoksi olen väsynyt ja kärttyinen miehelleni ja hän loukkaantuu (ei sano sitä mutta sen huomaa)
Sänkyyn mennessä tietysti mies myös haluaa pusutella ja kosketella (seksiä ei ole vielä harrastettu sovittiin että edetään hitaasti) mutta mies vihjailee siitä esim. kyselee että mikä ehkäisy otettas? Nukun mieheni ollessa yötä alusvaatteet päällä, muuten jos otan rintsikat pois mies on kokoajan hiplaimessa rintoja enkä sitte varsinkaan saisi nukuttua. Mies on muuten ihana ja ymmärtäväinen eikä halua siis pelkästään seksiä.
Miten te muut jotka näkee vkloppusin ovat järjestelleet ajankäytön että olisi aikaa myös parisuhteelle?
Minulla taas olisi kotityöt tekemättä kun pakkaantuu aina vklopulle minkä vuoksi olen väsynyt ja kärttyinen miehelleni ja hän loukkaantuu (ei sano sitä mutta sen huomaa)
Sänkyyn mennessä tietysti mies myös haluaa pusutella ja kosketella (seksiä ei ole vielä harrastettu sovittiin että edetään hitaasti) mutta mies vihjailee siitä esim. kyselee että mikä ehkäisy otettas? Nukun mieheni ollessa yötä alusvaatteet päällä, muuten jos otan rintsikat pois mies on kokoajan hiplaimessa rintoja enkä sitte varsinkaan saisi nukuttua. Mies on muuten ihana ja ymmärtäväinen eikä halua siis pelkästään seksiä.
Miten te muut jotka näkee vkloppusin ovat järjestelleet ajankäytön että olisi aikaa myös parisuhteelle?
Vastaukset 12
Vanhimmat
anna kotitöiden olla. Miksi kotityöt jäävät sinulla viikonloppuun? Etkö voisi tehdä niitä viikolla ja keskittyä
miesystävän kanssa olemiseen? Ja myös mies voisi osallistua niihin...
Teen kyllä kotitöitäkin viikollakin mutta ei aika tahdo riittää kun tapaan viikolla iltaisin kavereitani ja kaverit tulevat usein luokseni kahville ei siinä samalla voi alkaa siivota yms.
Ei paljoa viittis miestä laittaa mun asunnon kotitöihin kun onhan sillä oma asuntokin ja siellä omat kotityöt.
Jos kaverit vie kaiken vapaa-ajan viikolla niin mihin asemaan miesystäväsi jää? Hän ei ilmeisesti ole sulle yhtä tärkeä kuin kaverit, koska kulutat kaiken ajan heihin etkä viikonlopun valmisteluun. Miksi miesystäväsi tullessa voit siivota, mutta et kavereiden tullessa? Outoa. Musta toi pitäis olla just toisin päin. Opit varmasti vielä mikä on oikeesti tärkeää. Olet vielä niin nuori.
Miksi voit siivota miesystäväsi käydessä, mutta et kavereidesi käydessä? Sinä itse teet valintasi, älä syytä miestäsi niistä. Hän odottaa viikon, että saa nähdä sinut, ja sinä äksyilet hänelle sen tähden ettet itse ole saanut aikaiseksi siivota. Ja mikset mene välillä miesystäväsi luokse?
Kyllä hän käytöksestäsi huomaa sen, mikä sinulle on oikeasti tärkeää. Nyt asetat kaiken muun edelle. Kaverisi ja kotityöt. Ehkäpä et vain ole kiinnostunut hänestä.
Viikonloput suhteessa eläville voivat olla millaisia tahansa riippuen suhteen laadusta. Meillä viikonloput menee yleensä niin, että käymme ostoksilla, kirpputoreilla ja rakastellaan ja surffaillaan netissä.
yksin?
Miten ihmeessä voi olla yksinasujalla niin paljon siivottavaa, että viikolla ja etenkin viikonloppuisinkin pitää siivota?
Aikoinani yksin asuessani (oli mulla koirakin), riitti, että kerran viikossa pyyhki pölyt, moppasi, pesi kylppärin ja imuroi joka toinen päivä. Huusholli pysyi sillä tahdilla ihan siistinä. Kun tavarat laittaa aina käytön jälkeen paikoilleen, ei pahemmin järjestelemistäkään ole. (Ja pyykkikoneen voi aivan hyvin laittaa päälle, vaikka niitä kavereitakin istuu kylässä. Varsinkin, kun tuppaavat tulemaan useinkin...)
Ja kyllä se taitaa niin olla, että viikonloppuisin kun näkee rakkaansa, niin pakostakin sitä haluaisi halia ja pusutella.
Kirjoituksesi perusteella (ellei se ollut vain provo), tulee käsitys, että sinulla ei ole aikaa poikaystävällesi. Ehkäpä et olekaan niin ihastunut/rakastunut. Kannattaisiko sinun tutkailla tunteitasi hiukan tarkemmin?
Nyt ollaan sovittu kavereiden kanssa päivät milloin nähdään ja kaverit ovat minulle tärkeitä tietenkin mutta eivät mene mieheni edelle. Ja ne jotka kyseenalasti tunteeni/ihastumiseni mieheeni niin ovat väärässä olen ihastunut mieheeni ja minulla on tunteita häntä kohtaan Yritän nyt järjestää että viikonlopulle ei jäisis mtn siivottavaa niin saadaan kahdestaan olla;) Pitää myös puhua mieheni kanssa näistä asioista.
Toimit kuten normaali nuori: sinulla on eri arvoisia ystäviä. Niin se pitää ollakin!
Aivan suotta tuskailet miehen kanssa intiimasioista. On hyvä että olet niin älykäs ettet tee asioita vasten tahtoasi vaikka kaaaaikki muutkin tekeveät niin. Sinunlaisia älykkäitä tyttojä tapaa harvemmin ja harvemmin. Tietäisipä mies millaisen helmen on loytänyt. ( Yleensä naiset kädestätervehtimisen sijasta tyotävät alapäätään ja sitten valittavat kun heidät kohta heitetään käyttetynä tavarana pois piiristä!)
Yksi hyvä keino on viettää päivisin aikaa miehen kanssa. Jos hän tulee kaupunkiisi aamulla, voitte hengailla koko päivän yhdessä ja sitten illan tullen hän palaa omaan kotiinsa. On täydellisen tarpeetonta pyytää häntä yövieraksi! Te aivan varmasti ennätätte koko pitkän päivän aikana aivan tarpeeksi vaihtaa ajatuksia.
Ellei tuo järjestelmä sovi miehelle, laske hänet menemään ja hae itsellesi toinen ystävä jolle päivävierailut sopivat!
Hellitäppä vähän. Hellyyttä ei pidä missään tapauksessa torjua liikoja, mitä jos oppiikin sen läksyn, että jos hellii, niin nainen ei tykkää. Keskustelkaapa tosta, että olisko mahdollista saada vaikka tunnin apu siltä mieheltä, niin sit oisit paremmalla tuulella ja jäis aikaa hellittelyihin.
Mikä siinä unessa on niin tärkeää, ettei voisi hiukan antaa unen odottaa ja miettis niitä käsiä vaikka. Niin ja voihan se olla toisinkin päin joskus. Siis mies vaikka selällään ja sä kainalossa, jolloin sulla se hyväily mahdollisuus siinä. Suorittamiset pois ja tärkeälle asialle aikaa. Ja rinnat on juu mukavia olemassa ja tosiaan ne on pakko ottaa käteen jos ne on paljaana. :) Näin se vaan on. :D No jos susta asia tuntuu pahalta, niin silloin toppuuttelua. Kyllä se mies venaa. Tietenkin ois kivempi, jos säkin innostuisit miehen hyväilystä ja olla se hyväilevä osapuolikin.
Tai mistä ite nyt ikinä tykkäätkään. Ehkä se innostus tulisikin, jos saisit hiukan tilaa ja yhteisesti hoitaisitte askereet alta pois ja noin. En tiedä. Mieti kaikenlaisia vaihtoehtoja, että miten voisit innostua tuosta hyväilystä ilman seksitasoa enemmän. Ja keskustelkaa. Ettei heti luule muutoksen aiheutuvan seksihalukkuudesta, vaan halukkuudesta innostua hyväilystä, jos niin on.
Biisivalinta, joka menee aavistuksen liian pitkälle teidän suhteen, mutta...
http://www.youtube.com/watch?v=V833LhD3JmE
Jos pyydät miehen sänkyyn ja kiellät koskemasta, sehän on valtavaa kiusaamista.
Kosketko sinä ollenkaan häneen?
Miksi ette voi sopia, että vähän aikaa hellyyttä ja sitten nukkumista. Kun sinä kosket mieheen, hänen ei tarvi koskea koko ajan sinuun, jos se oli sinusta vastenmielistä. Käännä mies välillä niin päin, että vain sinä voit hyväillä !
Oletko harrastanut seksiä? Kirjoituksestasi päätellen et. Jos et halua, että mitään tapahtuu, niin hienovaraisinta vihjaus olisi, kun laittaisit miehen nukkumaan sohvalle.
Aikuisten oikeasti. Jos et ole valmis seksiin, sano se miehellesi !
Siltikään koskettelussa ei pitäisi olla mitään pahaa. Jos hän koskettelee rintojasi väärin, kerro miten se pitäisi tehdä tai mistä hän voi kosketella. Puhumista !
Varsinkin viikonloppu- tai kaukosuhteissa eläville on usein itsestäänselvyys, että on valmiina tapaamaan toista, kun hän tulee. On paljon kivempi tunne tulla, kun tietää toisen odottaneen. Siihen usein kuuluu, että on siivottu ennen vierailua. Se asia sinun tosiaan tulee saada kuntoon tai lauantaina voitte yhdessä siivota yhteisiä jälkiänne, jne.
Vastavierailu miehen luokse voisi olla hyvä idea.
Vai oletko jo tottunut siihen, että sinulle on helpompaa, että vain toinen matkustaa?
Myös mies näkee vaivaa tapaamistenne eteen: kulkee matkan, joten sinun olisi hyvä edes siivota :)
Älä valita miehelle sinun tekemättä jättämistäsi kotitöistä. Miltä sinusta tuntuisi, jos mies aina kertoisi, mitä hankaluuksia on tulla sinua tapaamaan, kun kotityötkin jäävät tekemättä. Valittamista on ikävä kuunnella, varsinkin jos aihe on aina sama ja siihen voi itse vaikuttaa.
Ruokaa voitte laittaa yhdessäkin, siinäpä hyvää puuhaa.
Mitä vikaa on katsoa leffaa vierekkäin? Jos ei kelpaa, keksi muuta puuhaa teille.
Sinulta puuttuu suhteessanne rentous, ilo, yhdessä tekemisen meininki ja suhteen eteenpäin vieminen sekä suhteeseenne panostaminen.
Oletko varma, että olet valmis suhteeseen?
Hah, tissitön kosmetologihuorra nukkuu rintsikat yllään
En nyt oikein ymmärrä. Ette näe viikolla ollenkaan, mutta kun näette, et halua läheisyyttä eikä aikaa muutenkaan olisi miehellesi? Miksi sitten olet hänen kanssaan?? Tottakai viikonloppuna tarvitsee myös lepoa ja se on ymmärrettävää, mutta eikö miehesi voi olla osa sitä. Järjestä itsellesi omaa aikaa arki-iltaisin.. Tai pidä joku väliviikonloppu.
Kun itse olin etäsuhteessa eli nähtiin vain viikonloppuisin niin oli itsestään selvää että näemme, jommassa kummassa kaupungissa. Ja odotin sitä koko viikon, ja kun vihdoin nähtiin niin vaan oltiin. Ei se kummempia tarvitse. Vaikea tilanne kyllä teillä kun ei nuo ajatukset sitten kohtaa. Pitäisikö ottaa aikalisä?