Koetko puhumisen suorittamisena?

Entä kirjoittamisen?
13182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

en kirjoittamista.

Puhuminen usein vie ns. viimeisetkin voimat ja se kuluttaa tosi paljon.

Äänestä
  • johtaako tuo sitten puhumisen välttelyyn..?

    Äänestä

ja kielestä. Yksin vieraassa ympäristössä, vieraiden ihmisten kanssa, vieraalla kielellä, paljon teknistä sanastoa sisältävä keskustelu tuntuu joskus fyysisenä väsymyksenä jälkeenpäin.

Keskustelu ystävien kanssa kaiken maailman asioista saunaillassa ei ole kummoinenkaan suoritus.

Äänestä
  • *puhaltaa voikukkapalloja*

    Äänestä

  • minusta luontevin keskusteluyhteys syntyy töiden lomassa.

    Äänestä

  • kyselen kirjoitti:

    minusta luontevin keskusteluyhteys syntyy töiden lomassa.

    oletko kokeillut vääntää yksistään tekniikkaa englanniksi neljän eri kulttuurista kotoisin olevan asiantuntijan kanssa?

    Mun kielitaitoni oli ainakin sellaisessa koetuksessa, että lentokentällä oli olo, kuin tyhjiin lasketulla ilmapallolla. Siis henkinen pitkäaikainen pinnistely tuntui puhtaasti fyysisenä väsymyksenä. Olkoonkin, että samaan aikaan tunsi tyytyväisyyttä hyvin suoritetusta työstä.

    Äänestä

  • scale kirjoitti:

    oletko kokeillut vääntää yksistään tekniikkaa englanniksi neljän eri kulttuurista kotoisin olevan asiantuntijan kanssa?

    Mun kielitaitoni oli ainakin sellaisessa koetuksessa, että lentokentällä oli olo, kuin tyhjiin lasketulla ilmapallolla. Siis henkinen pitkäaikainen pinnistely tuntui puhtaasti fyysisenä väsymyksenä. Olkoonkin, että samaan aikaan tunsi tyytyväisyyttä hyvin suoritetusta työstä.

    omaa kommenttiani siten, että työssä tulee samalla liikuttua ja puhe yhdistettynä liikkeeseen tekee tilanteesta luontevamman.
    Toisaalta taas joku kahvitilaisuus pakottaa olemaan paikoillaan eikä ole oikein varaa elehtiäkään.

    Äänestä

On eri asia höpistä kavereiden kanssa kuin pitää luentoa töissä. Samaten on vissi ero, kirjoittaako vaikkapa tänne vai laatii jotain raporttia, jonka aihe ei kauheasti kiinnosta ja tietotaitokin on vähän vajavainen. Ja englanti sitten vielä erikseen.

Äänestä
  • Sua väitettiin mulle tämän keskustelupalstan keskustelussa eilen Eniron palstapäälliköksi. Onko niin?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Sua väitettiin mulle tämän keskustelupalstan keskustelussa eilen Eniron palstapäälliköksi. Onko niin?

    Niinhän galleriassani lukee.

    Äänestä

En. Miksi siten kokisin?

Äänestä

Joskus puheen kirjoittaminen on ollut tuskaista, mutta olen huomannut, että parhaat puheet syntyvät viimeisenä yönä ennen h-hetkeä, kun vain aineistoa on riittävästi, joten enää sekään ei ole verottanut kuin vähän yöunia. - No jaa... joskus tosin on rasittavaa, kun on pakko puhua vierasta kieltä, joka on oikeastaan aika ruosteessa. - Ehkä se on tavallaan suorittamista kylläkin.

Äänestä

suorittamisena. Kirjoittamista en.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DdDdDdDdDdDdD kirjoitti:

Entä kirjoittamisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu