Mitä mieltä ootte 'latino/tumma nainen'-tyyppisestä kropasta? Semmone isot jalat ja kapeempi ylävartalo. Päärynäkroppaki vois kai sanoa. Lihaksikkaat pohkeet, muhkeet reidet, isot perse, kapea vyötärö ja pienet tissit? Itelläni on semmone. Ei kovin tyypillinen suomessa. Joskus joku on kysyny ihmetellen "miten sul on noin iso perse ku oot suomalainen" tai "helvetti sul o lihaksikkaat pohkeet, mitä oot treenannu" jne. Mut on niit kehujaki sit tullu onneks.
Olen epävarma. :s
Olen epävarma. :s
Vastaukset 15
Vanhimmat
Esimerkki kuva auttaisi aika paljon, mutta iha hyvältä kuulostaa :)
http://www.hiphopstarship.com/wp-content/uploads/2009/07/beyonce-assjpeg.jpg
tommone about. :D
Kuulostat ulkomuodoltasi herkullisentäydellistä, Vanessa.
Ehkä meidän on tutustuttava.
...täydelliseltä, siis.
Mihin ikäluokkaan sijoitut muhkeine perinesi?
No en mä oo ainakaan ko miisusta koskaan mitään päärynävartaloisen kuvaa saanut... Ei mikään JLo-perä, vaan sopusuhtainen kauttaaltaan, ei tikkulaiha, keskikokoiset rinnat.
http://www.dietsinreview.com/diet_column/wp-content/uploads/2008/10/beyonce.jpg
neidollahan ei ole kapeaa vyötäröä eikä pienet rinnat, kuten aloituksessa kuvailit.
Minä olen aivan toista mieltä. Suomalaisella naisella on yleensä iso takamus, lantio ei ole levää ja siitä tulee sitten nimitys päärynä(perse) kun takapuoli levenee suhteessa muuhun vartaloon. Suomalaisella päärynällä on kapeat olkapäät, jota taas latinoilla ei ole.
Toki jokainen saa "nähdä" vartalonsa niin kuin itse haluaa....
Öhm, Suomes on tyypillisin juuriki tämmönen tikkujalat-omenavyötärö ! Tiiätkö, Y:n muotonen pökkelö. Eka ihan normi, mut paisuessaan jalat jää laihoiks ja maha on ku pallo.
Joo ja sirompaa nimenomaan meinasin, mul ei oo leveitä hartioita. :) Enköhän mä tiedä millanen vartalo mulla on, sä kun et sitä tietääkseni ole nähnyt... *huoh*.
Ja leveestä lantiosta just puhuin, itseasias paljon ohkasempi vyötärö ku tos kuvassa en oikee löytäny sopivaa.. :p 35 cm toi vyötärölantio-suhde erotus. :D
sen verran, että itse sanot sinulla olevan pienet - mutta Beyoncella on kyllä keskikokoiset... Joten liekö laisinkaan saman mallinen kuin sinä....
Toi oli ainoo kuva ny mikä jotenkuten kuvastaa, melko harvas on semmoset TOSI kurvikkaat.... ja mul on pienet tissit, tos kuvassa ei näkyny onko tolla edes tissejä, siks linkkasin just ton kuvan ! :D niinku tommonen mut kapeempi vyötärö ja sirompi. takaapäin siis. edestä miten nyt voi kuvitella, pienet tissit ja levee lantio jne.
Vanessa... Mikset huomioi minua? Ehkä tutustuisimme?
Ja mä ymmärrän sit taas päärynän erityisesti juuri edestä/takaa katsoessa eli että lantio on suurempi ja kroppa päärynän muotoinen.
En suomalaisten naisten pepuista tiedä, kait niitä löytyy sekä isoon että pieneen lähtöön. Mutta sitä en ihmettelisi, jos tosiaan suomalaisilla naisilla harvemmin on pyöreä peppu. Voi olla iso tai pieni, mutta yleensä ei kauhean pyöreä. Ja aika usein voi ainakin vanhemmiten olla "littana" muodoltaan. Joka ei tarkoita etteikö peppu voisi olla isokokoinen ja sivuprofiilissakin suurempi tuo alaosa kuin yläosa. Ja että päärynämuoto olisi silti yleisempi kuin omenavartalo, vaikka vyötärölihavuus on kasvamaan päin miehillä ja naisilla.
Nami. Kuulostaa tosi herkulliselta. Mä oon ite laihajalkanen mies ja oon aina tykännyt ton muotosista naisista. Tissien koolla ei oo mulle mitään väliä, mutta jos naisella on kapee vyötärö, iso muhkee pylly ja paksut täyteläiset reidet ni mmmmmmmm........ mä en kyllä saa silmiäni irti siitä.
Mulla on myös tosi leveät jalat ja muhkea takamus ja hoikka vyötärö mutta tissejä sitten silleen sopivasti (ei pienet eikä isot). En ole kyllä oikeastaan tyytyväinen ja joskus olen kuullut että olen hehtaariperse ym. =( Tietysti kehujakin on tullut paljon juuri muodokkuudesta joka on melko epätavallista täällä Suomessa, mutta kyllä välillä paineet nousee pintaan kun pitää esim. housuja ostaa niin johan on vaikeaa löytää sellaiset jotka istuisivat hyvin jaloista ja olisi myös vyötäröstä sopiva! Tuppaa vaan olemaan niin että jos löytyy jaloille sopivat niin ovat vyötäröstä aivan liian suuret ja joskus taas olisi vyötärölle hyvät, mutta ne housut jää puolitankoon... Onneksi olen jo löytänyt kropalleni sopivan vaatetyylin :)