Olen tapaillut 2 viikkoa vasta erästä 24 vuotiasta nuorukaista (mies). Tapasin hänet yllättäen baarissa, ja päädyimme samaan sänkyyn. kummalaan ei ollut muistikuvia illasta mutta halusimme tavata uudestaan. Olemme nähneet tasan 1 kerran selvinpäin. Silloin olimme molemmat melko hiljaisia mutta hyvin tapaaminen meni, ja näimmekin parin päivän päästä uudestaan. Ongelma tässä asiassa on se, että ainakun mies kutsuu minut kyläänsä, niin 5minuutin kuluttua siellä ovat mies miehen kaksi parasta ystävää. Eli emme ole kahdestaan. No, kun kaverit tulevat, tietenkin he tuovat mukanaan korin kaljaa joista meno alkaa. Minulla on siis kaksi vaihtoehtoa joita molempia olen kokeillut; 1. Lähteä kotiin kun ystävät tulevat jonka jälkeen miehestä ei kuulu mitään, no seuraavana päivänä saattaa tulla valittamaan facebookissa kauheaa krapulaa. 2. Alan itsekin ottamaan kaljaa jos haluan olla miehen kanssa.
Viikonloppuisin en oikein voi nähdä tätä miestä,oska hän on 24/7 umpi humalassa eikä muista yleensä mistään mitään..
Kannattaako tämmöistä edes jatkaa pitempään? Ja minkä ihmeen takia ne kaverit pitää aina kutsua mukaan, kun haluaisin tutustua ihan rauhassa häneen kahdestaan? :\
Viikonloppuisin en oikein voi nähdä tätä miestä,oska hän on 24/7 umpi humalassa eikä muista yleensä mistään mitään..
Kannattaako tämmöistä edes jatkaa pitempään? Ja minkä ihmeen takia ne kaverit pitää aina kutsua mukaan, kun haluaisin tutustua ihan rauhassa häneen kahdestaan? :\
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi ihmeessä haluat tutustua siihen ihmiseen, vaikka kirjoituksestasi paistaa jo selvästi läpi se, ettet tykkää sen jatkuvasta kännittelystä? Kuinka paljon pitää viirata päästä, että väkisin haluaa tutustua ihmiseen, jonka elintavat ei miellytä? Mikä voi olla niin kivaa siinä miehessä, että ehdoin tahdoin haluat katsoa sen känniääliömenoa pidemmälle? Älä vaan kuvittele voivas muuttaa sitä. Jalat alle kun vielä kerkee, ehtii nopeemmin tulla joku sopivampi vastaan.
Se on kyllä totta, muttakun tämä tyyppi on niin mukava selvinpäin ja haluaisin tutustua häneen SELVÄNÄ, mutta se taitaa olla liian vaikeaa hänelle..taitaa sinkkuelämä painaa liian paljon päälle..
Nosta kissa pöydälle ja puhu. Kerro, että haluaisit tavata kahdestaan ja selvinpäin. Jos ei siihen kykene, nostaisin itse kytkintä. Saattaa olla pahasti alkoholisoitunut kaveri.
lausuit yleisimmät sanat, mitä väkivaltaisen alkoholistimiehen puoliso vastaa kysymykseen miksi olet hänen kanssaan? "mutta kun hän on niin hyvä selvinpäin". No ole sitten hänen kanssan, kun on niin hyvä ja kiva... "mutta kun hän on aina kännissä". No jätä se... "mutta kun hän on niin kiva selvinpäin" No ole sitten sen kanssa... "mutta kun se on aina kännissä ja hakkaa". No jätä se... "mutta kun se on selvinpäin niin kiva" jne jne jne.
Jos et nyt häivy ja jätä häntä taakse, niin susta tulee tuon lauseen hokija ja kärsijä, joka ei osaa lähteä vaikka on paha olla. Toinen vaihtoehto on että susta tulee myös alkoholisti ja olette kivasti kumpikin kännissä 24/7.
Tee mitä haluat, mutta ainut neuvo mitä tuohon voi sanoa on se että lähde nyt saatana ja nopeasti menemään!!!
Itse tunnen yhden naisen, joka paapoo alkoholismiin luisunutta miestä ja samaa virttä laulaa, kuin sinä "mutta kun se on selvinpäin niin ihana" Lisäksi hän säälii ja puolustelee paskaa miestään ja syyttää muita, kun se töpeksii ja sikailee kännissä. Tuonkin pariskunnan alussa mies oli viikonloppukännääjä ja kiva seuramies, mutta kymmenen vuotta myöhemmin täysi spurgu ja naisenhakkaaja. Haluatko kohtalonsisareksi, vai haluatko normaalin, tervepäisen miehen? Päätä itse... Helvetin tyhmä ja hölmö olet, jos tuon urvelon valitset ristiksesi!
Komppaan. Mutta muista kertoa selvästi miksi hänet lemppaat. Saa ehkä hänet miettimään elämäänsä ja ehkä se saa hänet vielä miettimään elämäänsä ja jopa muuttamaan juomiskäyttäytymistään. Kuka tietää, ehkä joku nainen joskus saa hänestä kelpo miehen. Selvän sellaisen siis.
No jos tyyppi on joka viikonloppu humalassa 24/7, niin kyllä sillä joku ongelma alkoholin kanssa on. Miksi haluat ehdoin tahdoin alkaa tapailemaan (tulevan) alkoholistin kanssa?
Eikös se kerro jo paljon, että hän mielummin kännää aina kuin olisi edes välillä viikonlopun kanssasi selvinpäin? Alkoholi on tärkeämpää kuin sinä. Saahan sitä joskus ottaa, mutta nyt alkoholi voittaa joka kerta.
Älä hyvä nainen ala suhteeseen, jos alkoholiongelma näkyy heti noin selvästi.
Itse hiljattain alkoholistimiehestä eronneena sanon, että älä tyttö-hyvä ihastu tai rakastu tuohon kaveriin!!!!
Itse tein sen virheen että rakastuin päättömästi mieheen, joka myös kupitteli tapaamisemme aikoihin koko ajan, enemmän tai vähemmän. Oli toki hyvännäköinen, hyvä seuramies, hyvä sängyssä jne, mutta puolisen vuotta hänen kanssaan oltuaan tajusin, että mitään ei voi tehdä ilman olutta. Myös hänen kaikki kaverinsa olivat sellaisia jotka tulivat vain sen kaljakorin kanssa käymään, ja päädyin itsekin juomaan enemmän kuin halusin. Olin kuitenkin jo niin rakastunut ja kiintynyt tuohon mieheen, että menin tyhmänä naimisiin asti... Kännissähän se mies silloinkin oli kun sanoi "tahdon" ja pelleili ja teki farssin koko seremoniasta :((( Mutta siinä vaiheessa oli vähän myöhäistä perääntyä, joten paskaan olin astunut ja paskassa olin korviani myöten. Ei mennyt kauaa kun mies alkoi hakata minua aina kännissä ollessaan, varasti rahaa lompakostani ja tililtäni, ja aina vain sitä kaljaa varten. Nelisen vuotta kärsin hiljaa, koska SE OLI NIIN KIVA JA IHANA SILLOIN HARVOIN KUN OLI SELVINPÄIN! Eli tyyliin pari päivää viikossa. Ei tuollaiset juoponrentut halua töihin, eikä pysy töissään, koska ottavat krapulasaikkuja ja kännäämissaikkuja, ja ennenpitkää nainen on se joka makselee laskut, ruoat ja kaiken muunkin, ja mahdollistaa entistä paremmin sen, että mies pystyy dokaamaan entistä helpommin ne päivärahansa, koska palkkatulojahan on turha juopolta edes odotella.
Tästä tuli nyt aikamoinen tilitys, mutta usko minua, EI KANNATA!!! Itsekin kierrän tällä hetkellä kaukaa sellaiset miehet, joista haistan minkäänlaista päihdeongelmaa, pitkäaikaistyöttömyyttä ja muuta mikä viittaa siihen että dokaaminen on kaikista tärkeintä. Ja tuo nuorukainen josta kerroit kuulostaa pahasti sellaiselta, jonka suunta on alaspäin. Ei puutu kuin että kertoisit hänen "loiventavan" edellisillan juomisen jälkeen siihen malliin että on taas uudelleen pöhnässä. Se on niitä ekoja merkkejä, että ongelma on.