Ammattiliittojen

tulisi ajaa muutenkin työttömien asiaa kuin kassoilla ja paskanjauhannalla!
5242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Estivät ansiosidonaisen maksamisen muille, kuin kassoihin kuuluville?Voimakasta toimintaa. Peruspäivärahan nostolle jyrkkä ei liitoilta.

Äänestä

Ay-liike/sdp on jo ajanut työttömille orjatyölain. Selkeä heikennys työttömän asioihin. Myöskin he edelleen ajavat asioita niin, että lisätään mahdollisimman paljon näitä huuhaa koulutuksia, joissa työttömille tarkoitetut rahat menevät konsulttien, jotka järjestävät tämän "koulutuksen", taskuihin ja tätä kautta työllistyvien työvoimavirkailijoiden palkkaukseen. Saadaan työttömyystilastot kaunistumaan, ilman että miljoonista menee yhtään työttömien hyväksi ja todellisten työpaikkojen syntymiseen.
Nyt uutuutena sdp ilmoittaa tavoitteekseen saada kaikki nuoret työttömät näihin huuhaa koulutuksiin ja palkattomiin työharjoitteluihin.

Äänestä
  • esimerkki em. touhusta on ns. Paltamon projekti. Siellä työttömät puuhastelevat peruspäivärahalla, mutta pysyviä työpaikkoja ei ole tullut. Koko hoito maksaa yhteiskunnalle 2700 €/kk per työtön. Tuolla rahalla voisi palkata suoraan normaaliin työpaikkaan, mutta projektin todellinen tarkoitus lienee ylläpitää ja kasvattaa loputonta byrokraattilaumaa.

    Äänestä

  • virkaloiset lihoo kirjoitti:

    esimerkki em. touhusta on ns. Paltamon projekti. Siellä työttömät puuhastelevat peruspäivärahalla, mutta pysyviä työpaikkoja ei ole tullut. Koko hoito maksaa yhteiskunnalle 2700 €/kk per työtön. Tuolla rahalla voisi palkata suoraan normaaliin työpaikkaan, mutta projektin todellinen tarkoitus lienee ylläpitää ja kasvattaa loputonta byrokraattilaumaa.

    Kallista on ja turhaakin turhempaa!! Paltamossa työttömän on PAKKO olla nöyrä jos mieli jotain päivärahaa saada, siellä kaikki tuntee kaikki ja mitään työtä ei ole missään suunnassa, ei sitten minkäänlaista.

    Niillä pohjoisilla korkeuksilla ja etelämpänäkin ainoa koulutus, joka työttömyyteen auttaa HETI on autokoulu!! Se on ainoa oppilaitos jonka avulla työllistyy jos työllistyy ja ihan omaehtoisesti. Yhteiskunnalle tulisi todella halvaksi kaikille syrjäseuduille asuville autottomille ja kortittomille kustantaa halpa auto ja kortti!

    Silloin työtön PÄÄSEE ihan itse liikkumaan ja hakemaan työtä sieltä missä sitä on. Olen asunut pohjoisessa eikä siellä tapahdu mitään, ei yhtään mitään jos sinulla ei ole ajokorttia ja autoa. Et voi käydä kaupassa, et kirjastossa, et työkkärissä et missään jos autoa/korttia ei ole. Toivottavasti kateus ei pilaa ihan kaikkea työttömältäkään.

    Äänestä

Ne on tietoisia miten paljon DUUNARIA voi lypsää.
Sitten antaen kuvaa että kaiken voi ottaa työnantajalta.

Muutos olisi paikalla, ja iso.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyi vittu kirjoitti:

tulisi ajaa muutenkin työttömien asiaa kuin kassoilla ja paskanjauhannalla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu