Aloin pohtia noita omega-3 ja omega-6 rasvoja ja ihoni kuntoa. Minulla on aina ollut iho-ongelmia, aknea ja mustapäitä. Nyt kasvoni ovat jotenkin pahentuneet, en sitten tiedä miten tämä vuodenaika vaikuttaa.. mutta siis, olen kasvissyöjä, mutta syön kuitenkin kalaa, vähän liian harvoin kuitenkin ja paljon oliiviöljyä ja syön kalaöljykapseleita ja helokkiöljykapseleita. Nuo syömäni kalaöljykapselit ovat vahvoja, eye q ja niissä on myös lisänä tuota helokkiöjyä. Eli siis osaisiko joku auttaa että syönkö liikaa omega-6 verrattuna omega-3? kun tiedän että oliiviöljyssä ei ole kovin paljoa omega-3 verrattuna esim. rypsiöljyyn. En syö paljonkaan huonoja rasvoja, syön mm. avokadoa, pähkinöitä ( saksanpähkinät, cashewpähkinät) ja pellavansiemenrouhetta. Kun satuin vain lukemaan jostain jotain että runsas omega-3 nauttiminen voisi vaikuttaa suotuisasti ihon kuntoon. Niin ja siis otan noita eye q 2 kapselia päivässä ja helokkeja samoin, Femiglandin. Kun en uskalla lopettaa näitä helokkeja kun syön niitä PMS- oireisiinkin.
kiitos, jos joku osaa vähän neuvoa että miten voisin saada omega-3 ja omega-6 tasapainoon ja testata onko vaikutusta ihooni.
kiitos, jos joku osaa vähän neuvoa että miten voisin saada omega-3 ja omega-6 tasapainoon ja testata onko vaikutusta ihooni.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuo kysymys kuuluisi ravitsemusterapeutille,mutta jos lähtee siitä liikkeelle,että jospa ihosi alkaa nyt puhdistua ja jos näin on,se vaatii kärsivällisyyttä-toki liikakin on liikaa,mutta ensin kysyisin,miten ja millä tuotteilla muuten hoidat ihoasi,jos se vaara piileekin siinä??
Entä ihotyyppisi muuten,eli onko se rasvainen epäpuhdas vaiko kuiva epäpuhdas(tuskin kuiva,kun noin paljon syöt rasvoja)
Mielestäni nuo pähkinätkin voivat olla syy,miksi sulle ilmaantuu finnejä,niiden rasva kun on sen laatuista,vaikka parempia ovatkin,kuin eläirasvat.Entäs sinkki sitten ja kalsium,magnesium??Nekin kuuluisivat osana sitä ihonhoitoa-itse sain mustapäät pois,kun käytin monivitamiini,kivennäis-ja hivenaineita ja siinä olivat juuri nuo kalsium,magnesium ja sinkki(toki muitakin..)
Oletko lukenut suolasta olevaa keskustelua-siis ulkoiseen käyttöön??
Entä juotko vihreää teetä??
Niin joo, unohdin mainita mitä muita vitamiineja syön. Syön magnesium-kalkki -, B-vitamiini -ja D-vitamiini -tabletteja ja maitohappobakteeritabletteja. Söin melko vasta myös aurinkokapseleita, mutta lopetin juuri. Sinkkiä en ole nyt vähään aikaan syönyt, mutta aion aloittaa, olen aikaisemmin yleensä kyllä syönyt sinkkitabletteja, niistä voisi kyllä olla nyt apua, kun tuntuu vähän että suupielet halkeilee.
Meikkaan päivittäin, käytän lumenen meikkivoidetta ja Dr. Hauschkan silkkipuuteria, en ole huomannut että nämä ainakaan pahentaisivat ihoni kuntoa. Pesen kasvoni aamulla ja illalla. Käytän ihonhoidossani lähinnä luontaistuotekauppojen juttuja. Pesen kasvoni miedolla apteekin perusvoiteella, Lacto Line -kasvopesulla tai jojoba-öljyllä. Käytän myös meikin alla tuollaista perusvoidetta, vaikka vähän nuo parabeenit hirvittävätkin, mutta en ole löytänyt hyvää, suht halpaa, parabeenitöntä perusvoidetta. Pyyhin kasvojani silloin tällöin Echinaforcella tai laimennetulla omenaviinietikalla. Joskus olen pyyhkinyt kasvojani Molkosanilla ja sen olen huomannut hyväksi, voisin testata sitäkin taas. Suolaa olen kokeillut kasvoilleni, sekin toimii ihan hyvin joskus :). Käytän säännöllisesti naamioita ja kuorintavoidettakin. Juon vihreää teetä joka päivä 2-3 kuppia tai joskus enemmänkin. Minulla on aina tosi pintakuiva iho kyllä, ei rasvainen ollenkaan. Syön noita pähkinöitä melko vähän, sen verran kuin on hyväksi. Mutta unohdin tosiaan mainita että suklaa on suurin paheeni, mutta olen joskus kokeillut olla syömättä muutaman kuukauden, mutta en ole huomannut suklaan syönnin lopettamisella olevan mitään vaikutusta.
Että näinpä :) Kiva kun joku vastasi. Olen myös pohtinut että jos en löydä näin ravitsemuksellisesti ratkaisua ihooni, niin sitten täytyy rueta setvimään tätä tunne ja stressi puolta ja vaikka yrittää rentoutua enemmän. Lenkkeilen myös ihan tarpeeksi ja joogaan. Mutta täytyy sanoa että elämäntapani ovat ihan kunnossa mutta kasvoni vähän harmittavat, kun ovat niin jotenkin tukossa. Toivottavasti löydän jonkin ratkaisun ja ajattelin lähinnä muuten kuurimaisesti tätä omega-3:n syöntiä, siis näin isoina määrinä. mutta katsotaanpas nyt onko tästä apua :)