Epätietoinen

En tiedä kuuluuko tämä tälle palstalle ,mutta haluaisin hieman valaisua eräälle asialle olen seurustellut hetken
aikaa naisen kanssa jolla on lapsia kahdesta eri avioliitosta ,joten tarvitsisin hiukan tietoa ,minkälainen vastuu
isäpuolella olisi ,jos suhde vie avioliittoon saakka ,itselläni ei ole lapsia enkä ole ollut naimisissa,itse käyn töissä tällä hetkellä toinen osapuoli ei.Painiskelen tämän asian kanssa koska hiukan epäilen ,että joutuisin
olemaan se osapuoli joka joutuu kustantamaan lasten menoja tulevaisuudessa vaikka sehän tietysti kuuluu
parisuhteeseen ,jotenkin asia vain herättää välillä negatiivisia tunteita ollakko vai eikö suhteessa ,tietysti se on henkilökohtainen asia ,mutta kaipaisin asiallisia vastauksia mihin pahimmillaan asiat voivat mennä vai pelkäänkö aivan turhaan ,tosin seurustelumme on vasta alussa...
7308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei ole taloudellista vastuuta siippasi lapsista, vaikka avioon menisitte.

Taloudellinen vastuu on biologisilla vanhemmilla, joiden välillä lienee jonkinlainen
elatussopimus.
Usein kylläkin vastuuton exä laistaa maksuja (eivät taida vieläkään olla ulosottokelpoisia), joten
käytännössä varmaan jollain tapaa kustannuksiin osallistut.

Mikäli eroatte mahdollisesta liitostanne, sinulle ei jää lakisääteistä velvoitetta huoltaa
toisen lapsia.

Äänestä

Jokainen pari ja uusioperhe tietysti päättää itselleen sopivasta systeemistä. Tärkeintä on kyetä puhumaan asioista avoimesti. Mutta koska pyysit neuvoja, niin tässä on mun mielestäni muutamia hyviä periaatteita/sääntöjä:

Niin kauan kuin asutaan erikseen, molemmat hoitaa omat kustannuksensa (tiuetysti) eli naisystäväsi omansa ja lastensa ja sinä omasi. On omasta halustasi kiinni kuinka paljon haluat osallistua kuluihin, eli jos menette ravintolaan niin maksaako toinen osapuoli koko laskun vai jaetaanko. Nämä riippuvat monesta asiasta, esim. kuka haluaa tehdä ja mitä (eli jos sinä haluaisit mennä ravintolaan syömään mutta he eivät pysty sitä maksamaan, niin mielestäni on sinulta hyviä tapoja kustantaa se, eli aiheutat ylimääräisiä kustannuksia => aosallistut kustannuksiin) lasten ikä, perheen varallisuus jne. Jälleen kerran asioista täytyy pystyä keskustelemaan avoimesti, mieluummin ennen kuin mihinkään mennään tai tehdään, ei vasta jälkikäteen, muuten näistä pikku ongelmista tulee helposti suhteen kaatajia.

Naisen ei pitäisi olettaa sinun maksavan asioita. Eli hienoa jos sinä tarjoudut maksamaan aina välillä, mutta mikäli hän jatkuvasti odottaa sinun hoitavan maksamisen, jatkuu se todennäköisesti tulevaisuudessakin ja vaikuttaa sinun tunteisiisi häntä kohtaan negatiivisesti. Jos näin käy niin kannattaa vakavasti miettiä suhteen tulevaisuutta. Tietenkin on kohteliasta jos läheisenä perheenjäsenenä ostat ne tavanomaiset jutut, eli lapsille synttärilahjat ja joululahjat, mutta niissä ei mielestäni ratkaise hinta vaan se että osallistut näin perheen normaaliin toimintaan.

Jos tosiaan avioidutte ja muutatte asumaan yhteen, pitäisi mielestäni saman järjestelmän jatkua. Eli osallistut toki yleisiin elinkustannuksiin, mutta sinun ei odoteta kustantavan lasten vaatteita, harrastuksia ja kaikkea elämiseen liittyvää (ellei teillä ole sovittu jakoa että vaimo hoitaa kotityöt ja sinä hankit rahaa).

Tämä oli siis vain minun mielipiteeni. Riippuu paljon parista ja lapsista. Mutta jos tosiaan kaikki kustannukset tulevat yhtäkkiä sinulle, se ei ole reilua, eikä osoita kovin hyviä tapoja naisen taholta. Mutta mene vaihe kerrallaan ja rohkeasti puhu asioista, jos ne mieltäsi vaivaavat. On helpompi selvittää yksittäisiä juttuja kuin vuosien päästä ihmetellä että miten tähän suohon päädyttiin.

Onnea matkaan!

Äänestä

no mä voin kertoa mitä pahimmillaan voi olla kun elää yh-äidin kanssa..
eli tämä juttu on tapahtunut veljelleni.
hänellä oli aikanaan naisystävä jolla oli myös 2 lasta edellisestä suhteesta.
tämä nainen piti itsestäänselvänä että veljeni hoitaa hänen lapsiaan kun hän itse menee ystävättärineen viihteelle.veljeni silkkaa kiltteyttään hoiti lapset.
no sama kaava alkoi toistua kaikessa muussakin. loppujen lopuksi veljeni oli se joka kustansi naiselle ja tämän lapsille lähestulkoon kaiken mm. ruuat, laskut, auttoi vuokranmaksussa ja siivoamisessa.
se olikin sitten kivaa huomata jonain kauniin päivänä että muija olikin täysi jakorasia kun veljeni yllätti tämän sängystä jonkun toisen miehen kanssa.
siihen loppui se suhde.
nykyään veljeni elää onnellisessa avoliitossa jossa MOLEMMAT maksavat ja hoitavat kotia.

sanoisin siis että ei kannata sekaantua yh-äiteihin, sillä turhan monella on mennyt se suhde lähes samalla tavalla kuin veljelläni. yh-äidit haluavat miehestä vain lapsenkaitsijan ja rahoittajan, siihen jos mies ei suostukaan niin yh-äippä etsii uuden uhrin...

ja olen itse asiassa nainen, jos joku luulee kirjoitustani miehen kirjoittamaksi.
ap, juokse kovaa pois, muuten kadut päätöstäsi jatkaa suhdetta.

Äänestä
  • aika raakaa yleistämistä! minulla on kaksi lasta eikä kävisi mielessäkään velvoittaa uutta miestä maksamaan mitään! Juoksen itse lujaa jos joku turhan kiltti mies yrittää minua vikitellä rahoillaan. Minulle on kunnia asia että tienaan itse rahani ja elän omien varojeni mukaan. Lasten hoitoa en myöskään odota mieheltä! Vaikka en sellaisen miehen kanssa olisikaan joka ei lapsista myös välittäisi. Mieheni HALUAISI olla heidän kanssa joskus. Käydä kalassa, opettaa ajamaan mopoa tms. Ehkä voisin pyytää apua jos olisin esimerkiksi kipeänä jos siis eläisimme samassa taloudessa,muussa tapauksessa en koskaan. Jos menisin naimisiin haluaisin sopia tarkasti menot, mielummin itselleni enemmän kuin toisin päin. En vaan pystyisi olemaan jos ajattelisin että meitä pitää "elättää". Vaikka mies tienaisi huomattavasti enemmän, hän on rahat itselleen ansainnut ja käyttäköön miten tahtoo.

    Äänestä

Älä pilaa hyvää parisuhdetta avioliitolla. Joudut maksumieheksi heti kun pappi on sanonut aamen. Ps.
Kaikki naiset on samanlaisia, ihanaisia.

Äänestä

Niin mitä sitten kun suhteenne on edennyt pidemmälle.

Ennenkuin edes esittäydyt lapsille, tehkää naisen kanssa aivan selvaksi kuka maksaa mitäkin. Voi olla että naisesi haluaa sinun osallistuvan koko perheen ruokintaan ja ylläpitoon. Jos sinä et halua tuota, on parasta kulkea eri teitä.

Toisaalta jos nainen hoitaa kotisi, siis sinut ja lapsensa, on odotettavaa että sinä hoidat kodin ulkopuolella tapahtuvat asiat, kuten tuot eurot yhteiseen pesään. Mutta todellakin on hyvin tärkeää että et missään tapauksessa tapaa lapsia ja anna heille tilaisuutta kiintyä sinuun ellet ole aivan varma että haluat elättää koko pesueen. Lapsille tuollainen kiintymys- irti repiminen-kiintymys -irti repiminen-rumba on äärettomän vahingollista. Nainen todennäkoisesti ei halua uskoa sitä, mutta sinun poistuttua myohemmin kuvioista (kun et jaksakkaan tai haluakkaan enää elättää koko katrasta) on todella tuskallista lapsille He saavat täysin väärän kuvan aikuisista.

Äänestä

Ymmärrän kyllä että sinua huolestuttaa sillä eivät lasten harrastukset, vaatteet ym. ilmaisia ole. Käsittääkseni jotkut tuet laskevat jos yh-äiti ei asukkaan yksin. Eli sinut katsotaan "elättäjäksi", niin kamalalta kun se kuulostaakin. Mutta toisaalta jos jaatte esimerkiksi asumiskulut voi tilanne olla -0.
Olen kyllä itsekkin huomannut että usein uusioperheissä toimitaan kuin mies olisi lasten biologinen isä. Useat miehet ovat ihan tyytyväisiä rooliinsa. Veljeni nykyisellä naisella on neljä lasta ja veljeni on onnellinen kun sai "valmiin" perheen. Kerran muistan kun suhteen alkuaikoina olivat ulkomailla ja hänen teki mieli jäätelöä, pitikin yksi jätski kertoa kuudella :) No jokainen tyylillään, mutta älä ainakaan valmiiksi oleta että joutuisit lapsille ostamaan laskettelukausikortit tms. Toivon todella että otat selvää miten naisesi suhtautuu asioihin.
Vaikka suhteessa ei olisi lapsiakaan on kulujen jakaminen monesti kynnys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1+1=? kirjoitti:

En tiedä kuuluuko tämä tälle palstalle ,mutta haluaisin hieman valaisua eräälle asialle olen seurustellut hetken
aikaa naisen kanssa jolla on lapsia kahdesta eri avioliitosta ,joten tarvitsisin hiukan tietoa ,minkälainen vastuu
isäpuolella olisi ,jos suhde vie avioliittoon saakka ,itselläni ei ole lapsia enkä ole ollut naimisissa,itse käyn töissä tällä hetkellä toinen osapuoli ei.Painiskelen tämän asian kanssa koska hiukan epäilen ,että joutuisin
olemaan se osapuoli joka joutuu kustantamaan lasten menoja tulevaisuudessa vaikka sehän tietysti kuuluu
parisuhteeseen ,jotenkin asia vain herättää välillä negatiivisia tunteita ollakko vai eikö suhteessa ,tietysti se on henkilökohtainen asia ,mutta kaipaisin asiallisia vastauksia mihin pahimmillaan asiat voivat mennä vai pelkäänkö aivan turhaan ,tosin seurustelumme on vasta alussa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu