Mietittävää

miten ihmisiä kohdellaan, sillä on kauaskantoiset seuraukset. Jos kohdistatte aggressioitanne esim. maahanmuuttajiin, niin kyllä tuolloin kaikki suomalaiset leimaantuvat kansainvälisessä yhteisöissä negatiiviseen valoon. Ja että mitäkö vaikutuksia? Maailmalla matkaavat eri ammattikuntien suomalaiset saattavat joutua vastaavasti vihan kohteeksi. Ulkomaankauppa on tärkeää Suomelle ja Suomi ei pärjää täysin omillaan, irti muusta maapallon väestöstä ja monesta tuotteesta. Turha kuvitella että suomalaisia autettaisiin muun maailman taholta jos Suomea alettaisiin boikotoida ym. katastrofeja. Esim. Suomessa huonoa kohtelua saanut voikin poistua Suomesta, mutta veisi mukanaan käsityksensä Suomesta. Koskaan ei tiedä vaikka tulevaisuudessa Suomi joutuisi rukoilemaan apua juuri kyseiseltä Suomessa huonoa kohtelua saaneelta tai hänen jälkikasvultaan tai sukulaisiltaan. Mm. ruokaa, polttoaineita ym. Kohtele ihmisiä siten kuten toivot itseäsi kohdeltavan.
16410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Onko tää sitten joku kristityn näkemys?
Sopivan utopistinen...

Äänestä
  • kristitty on mutta ei 'hurahtanut' tuonpuoleisiin. Vielä tässä tuonpuoleisista alkaa huolehtia kun elävässä elämässäkin on huolestumisen aiheita. Palstan karskikieliset, väkivaltaa ihannoivat ja väkivaltaan kehoittavat, kumma kyllä, ovat kovasti kristittyä. Mutta kielenkäyttönsä on todella ala-arvoista. Kirjoitin vain oman näkemykseni aggressiivisen käyttäytymisen mahdollisista seurauksista noin yleismaailmallisesti. Tiedän tapauksista joissa suomalaiset ovat kohdistaneet väkivaltaa ulkkiksia kohtaan, jotka eivät olleet käyttäytyneet edes häiritsevästi. Vaan liikkuneet aivan normaalista ostoskeskuksissa ja liikennevälineissä. Väkivaltaa oli kohdistettu naisiin lasten katsellessa vieressä. Suomalaiset jotka pitävät itseänsä sivistyneenä, tulisi myös osata käyttäytyä korkean sivistyksen mukaisesti. Toivottavasti Suomen päättäjät havahtuvat siihen mitä tuolla ostoskeskuksissa ja liikennevälineissä tapahtuu, ennekuin päällekarkaamiset alkavat entisestään paheta ja yleistyä. Väkivallalla ja aggressivisuudella ette saa muuta kuin samaa takaisin ja tuplattuna, jos ulkkikset alkavat käyttäytyä tuossa asiassa suomalaisten antaman ja itse kohteena ja kokeneena olevan mallin mukaisesti.

    Äänestä

  • no holy hecks kirjoitti:

    kristitty on mutta ei 'hurahtanut' tuonpuoleisiin. Vielä tässä tuonpuoleisista alkaa huolehtia kun elävässä elämässäkin on huolestumisen aiheita. Palstan karskikieliset, väkivaltaa ihannoivat ja väkivaltaan kehoittavat, kumma kyllä, ovat kovasti kristittyä. Mutta kielenkäyttönsä on todella ala-arvoista. Kirjoitin vain oman näkemykseni aggressiivisen käyttäytymisen mahdollisista seurauksista noin yleismaailmallisesti. Tiedän tapauksista joissa suomalaiset ovat kohdistaneet väkivaltaa ulkkiksia kohtaan, jotka eivät olleet käyttäytyneet edes häiritsevästi. Vaan liikkuneet aivan normaalista ostoskeskuksissa ja liikennevälineissä. Väkivaltaa oli kohdistettu naisiin lasten katsellessa vieressä. Suomalaiset jotka pitävät itseänsä sivistyneenä, tulisi myös osata käyttäytyä korkean sivistyksen mukaisesti. Toivottavasti Suomen päättäjät havahtuvat siihen mitä tuolla ostoskeskuksissa ja liikennevälineissä tapahtuu, ennekuin päällekarkaamiset alkavat entisestään paheta ja yleistyä. Väkivallalla ja aggressivisuudella ette saa muuta kuin samaa takaisin ja tuplattuna, jos ulkkikset alkavat käyttäytyä tuossa asiassa suomalaisten antaman ja itse kohteena ja kokeneena olevan mallin mukaisesti.

    "Tiedän tapauksista joissa suomalaiset ovat kohdistaneet väkivaltaa ulkkiksia kohtaan, jotka eivät olleet käyttäytyneet edes häiritsevästi."

    Etkä varmaankaan tiedä tapauksista, joissa ulkkikset ovat "kohdistaneet väkivaltaa suomalaisia kohtaan, jotka eivät olleet käyttäytyneet edes häiritsevästi." Sillä sellaisiahan ei ole?

    "Väkivallalla ja aggressivisuudella ette saa muuta kuin samaa takaisin ja tuplattuna, jos ulkkikset alkavat käyttäytyä tuossa asiassa suomalaisten antaman ja itse kohteena ja kokeneena olevan mallin mukaisesti."

    Totta on, että joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu. Mutta eivät ulkkikset tässäkään asiassa ole tarvinneet suomalaisten mallia vaan ovat ihan itse osanneet mieron tielle, milloin ovat sille linjalle lähteneet. Vai onko sinun mielestäsi kaikki aina suomalaisten syy?

    Äänestä

  • rgergeh kirjoitti:

    "Tiedän tapauksista joissa suomalaiset ovat kohdistaneet väkivaltaa ulkkiksia kohtaan, jotka eivät olleet käyttäytyneet edes häiritsevästi."

    Etkä varmaankaan tiedä tapauksista, joissa ulkkikset ovat "kohdistaneet väkivaltaa suomalaisia kohtaan, jotka eivät olleet käyttäytyneet edes häiritsevästi." Sillä sellaisiahan ei ole?

    "Väkivallalla ja aggressivisuudella ette saa muuta kuin samaa takaisin ja tuplattuna, jos ulkkikset alkavat käyttäytyä tuossa asiassa suomalaisten antaman ja itse kohteena ja kokeneena olevan mallin mukaisesti."

    Totta on, että joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu. Mutta eivät ulkkikset tässäkään asiassa ole tarvinneet suomalaisten mallia vaan ovat ihan itse osanneet mieron tielle, milloin ovat sille linjalle lähteneet. Vai onko sinun mielestäsi kaikki aina suomalaisten syy?

    menee näin: jos ulkkikset tai suomalaiset syyllistyvät rikoksiin, tulee heidät tuomita. Itse kannattaisin pehmeistä tuomioista siirtymistä kovempiin tuomioihin. Eli: rikollisten päiden silittelyt tulisi lopettaa ja kerralla eristys muusta yhteiskunnasta. Esim. Suomi voisi alkaa jo tiedustella Putinilta Siperian vankityöleireistä, josko niitä laajennettaisiin. Varauksella että Euroopasta joka ikinen roisto sinne ja leirille josta ei ulospääsyä. Tuo sisältää myös ulkkikset jotka ovat todistetusti kajonneet suomalaisiin eri rikosten merkeissä. Ei selittelyjä mutta OUT! heti eikä huomenna.

    Liian monta tapausta alkaa olla ainakin Hesassa, jossa hyökätään ja hakataan vastaantulevia ulkkiksia, ilman että ovat tehneet yhtään mitään. Ajan myötä tuostakaan ei hyvää seuraa. Raiskaukset ovat rikos josta tulisi seurata vähintään kastraatio, kanasallisuuteen katsomatta. Passitus Siperiaan.

    Äänestä

apua somalialta,iranilta tai afganistanilta?


Pyh...

Äänestä
  • ei välttämättä mailta, mutta heiltä jotka ovat lähtöisin vaikkapa joistakin mainitsemistasi maista. Asuneet Suomessa, joutuneet väkivallan kohteeksi jne. olleet joko lapsia tai aikuisia. Tai heidän sukulaisensa jne. Aivan samanlailla tekin yleistätte kansallisuuksia jonkun rikollisen kansallisuuden mukaan. On mahdollista että joku tai jonkun vanhemmat/tms. sukulaiset joilla on ollut vähemmän miellyttävä oleminen Suomessa, muuttaa muualle ja vuosien saatossa kohoaa esim. jossakin yhteiskunnan päättäjäksi jne.
    Tulevaisuudesta ei pystytä sanomaan mitään täysin varmaa tänään. Ei edes Suomen tulevaisuudesta. Senpä vuoksi kaikenlainen aggressiivisuus ja väkivaltaisuus tulisi pakittaa täysin, koska siitä ei seuraa muuta kuin riski saada pysyvä ongelma. Kuten joissakin maissa on ja jatkuu jopa sukupolvien ajan. Suomenkin historia pitää sisällään runsasta maahanmuuttoa ja kuin myös maasta muuttoa ja kummallekaan ilmiölle ei kukaan mahda yhtään mitään. Se on liikkuminen nääs ihmisten geenistössä, ollut aina ja tulee jatkossakin olemaan.

    Äänestä

  • luuletko etteivät suomalaiset ole noissa asioissa 'kunnostautuneet'? Missä säkissä vaiko suljetussa sinäkin elelet? :DDDD

    Äänestä

  • minulle koska Barack Obama on ollut Suomessa ottamassa kuokkaan?

    Kuule on aika naurettavaa verrata Yhdysvaltain kansalaista, joka viela on KOKO ikansa asunut VALKOISESSA perheessa ja saanut VALKOISEN koulutuksen johonkin pakolaismusukuukeriin joka tuskin edes osaa lukea tai kirjoittaa Suomeen tullessaan.

    Koittakaa nyt edes vahan saada todellisuutta juttuihinne.

    Äänestä

  • Rakas Watson kirjoitti:

    minulle koska Barack Obama on ollut Suomessa ottamassa kuokkaan?

    Kuule on aika naurettavaa verrata Yhdysvaltain kansalaista, joka viela on KOKO ikansa asunut VALKOISESSA perheessa ja saanut VALKOISEN koulutuksen johonkin pakolaismusukuukeriin joka tuskin edes osaa lukea tai kirjoittaa Suomeen tullessaan.

    Koittakaa nyt edes vahan saada todellisuutta juttuihinne.

    tuleva presidentti saattaa olla jo varttumassa joko perheessä jossa molemmat vanhemmat esim. jostain musta maasta tai sitten jompi kumpi vanhemmista. Äiti tai isä suomalainen.

    Itseäni ei ainakaan haittaa vaitta tuleva pressa olisi täysin ulkomaalaistaustainen. Pääasiassa että hän hoitaisi Suomen asiat hyvin. Väität asuvasi Brasiliassa, eihän senkään maan pressa ole suomalainen. Vaan komea, ei suomalaisen näköinen, fiksu mies :

    http://en.wikipedia.org/wiki/President_of_Brazil

    Kaavailetko Jussista, itsestäsi jo pressaa?

    Äänestä

  • nousee.Kuinka paljon sitä en arvaile mutta suomi on kyllästynyt hyysäreihin ja kolmannen maailman rikollisiin pummeihin.

    Äänestä

  • tulevat saamaan ennennakemattoman aanivyoryn.

    Siina taitaa viherpiiperoterroristipuolue pullahtaa ulos hallituksesta. Paasee piiperoilta viela itku.

    Äänestä

  • Rakas Watson kirjoitti:

    tulevat saamaan ennennakemattoman aanivyoryn.

    Siina taitaa viherpiiperoterroristipuolue pullahtaa ulos hallituksesta. Paasee piiperoilta viela itku.

    sinä henkilökohtaisesti avittaneesi persuja saamaan vaalivoittoa?

    Äänestä

Samaa mieltä. Kun nyt esim. irakilaiset ja iranilaiset (kurdit) ovat kunnostautuneet Suomessa raiskauksissa, heitä pitänee katsella negatiivisessa valossa.

Olethan samaa mieltä, eikös vain? Vai suomalaisetko vain ovat käytöstarkkailusi kohteena?

Äänestä
  • toiseen kohtaan, liittyen raiskauksiin: kansallisuuteen katsomatta, äijät tulisi kastroida ja passittaa työleireille Siperiaan. Eiköhän tuokin muotirikos alkaisi hiljakseen hiipua. Kerropa sinä miksi raiskauksiin Suomen lainsäädäntö suhtautuu kuin 'ymmärtäen'? Olisiko äijät olleet säätämässä lakeja omien mielitekojensa puitteissa? Ei ole näkynyt persujenkaan joukoissa toitotusta, esim. Halla-aholta, olisiko hän valmis kiristämään raiskaus-ym.rikoksien tuomioita kastraatioiksi, passituksineen Siperiaan jne. Tosin Halla-ahohan toivoi joidenkin kansanedustajien raiskauksia, joten samalla tasolla kuin varsinaiset tekijätkin. (Mielipiteeni)

    Äänestä

  • ffklgyhyh kirjoitti:

    toiseen kohtaan, liittyen raiskauksiin: kansallisuuteen katsomatta, äijät tulisi kastroida ja passittaa työleireille Siperiaan. Eiköhän tuokin muotirikos alkaisi hiljakseen hiipua. Kerropa sinä miksi raiskauksiin Suomen lainsäädäntö suhtautuu kuin 'ymmärtäen'? Olisiko äijät olleet säätämässä lakeja omien mielitekojensa puitteissa? Ei ole näkynyt persujenkaan joukoissa toitotusta, esim. Halla-aholta, olisiko hän valmis kiristämään raiskaus-ym.rikoksien tuomioita kastraatioiksi, passituksineen Siperiaan jne. Tosin Halla-ahohan toivoi joidenkin kansanedustajien raiskauksia, joten samalla tasolla kuin varsinaiset tekijätkin. (Mielipiteeni)

    Tuo väitteesi ei pidä paikkaansa. Olisiko liikaa vaadittu, että lukisit itse mitä kyseinen henkilö on blogissaan kirjoittanut aiheesta, ennenkuin huutelet täällä noita päättömyyksiäsi?

    Hän ei toivonut kenellekkään raiskauksia vaan totesi, että JOS raiskauksia on pakko tapahtua, toki olisi reiluinta että ne kohdistuisivat niihin, ketkä ovat näitä rikollisia tänne olleet haalimassa.

    Suurinpiirtein näin. Tarkista toki itse vielä, ei tee yhtään pahaa. Henkilökohtaisesti olen samaa mieltä.
    Onneksi ei enää tarvitse kulkea tuolla pk-seudulla iltaisin, kuten jouduin aiemmin tekemään kun tein siellä ilta- ja yötöitä. Oli useamman kerran uhkaavia tilanteita nimenomaan näitten pakolaisten taholta, jotka pyörivät asemilla isoissa porukoissa haastamassa riitaa ja ahdistelemassa naisia.

    Äänestä

  • Kurdit???? syyllistyneet raiskauksiin? Mitä helvettiä, kurdistanissahan tapetaan moisesta käytöksestä että tuskinpa täälläkään sitä tekevät, tai no ainahan voi olla joku yksi poikkeus mutta älä nyt koko kansaa leimaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tulevaisuus tulossa kirjoitti:

miten ihmisiä kohdellaan, sillä on kauaskantoiset seuraukset. Jos kohdistatte aggressioitanne esim. maahanmuuttajiin, niin kyllä tuolloin kaikki suomalaiset leimaantuvat kansainvälisessä yhteisöissä negatiiviseen valoon. Ja että mitäkö vaikutuksia? Maailmalla matkaavat eri ammattikuntien suomalaiset saattavat joutua vastaavasti vihan kohteeksi. Ulkomaankauppa on tärkeää Suomelle ja Suomi ei pärjää täysin omillaan, irti muusta maapallon väestöstä ja monesta tuotteesta. Turha kuvitella että suomalaisia autettaisiin muun maailman taholta jos Suomea alettaisiin boikotoida ym. katastrofeja. Esim. Suomessa huonoa kohtelua saanut voikin poistua Suomesta, mutta veisi mukanaan käsityksensä Suomesta. Koskaan ei tiedä vaikka tulevaisuudessa Suomi joutuisi rukoilemaan apua juuri kyseiseltä Suomessa huonoa kohtelua saaneelta tai hänen jälkikasvultaan tai sukulaisiltaan. Mm. ruokaa, polttoaineita ym. Kohtele ihmisiä siten kuten toivot itseäsi kohdeltavan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu