harrastimme poikaystävän kanssa suojaamatonta seksiä. mieleen tuli vain että voinko olla raskaana vaikkei poikaystävä lauvennut sisääni??
suojaamaton seksi
haluun tietää
91722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
olla vaikkei lauennutkaan sisällesi.
Haluatteko te perheenlisäystä kun harrastatte seksiä ilman ehkäisyä?
mutta käytännössä ei
... voi riiota ennen varsinaista laukeamista, joten voi olla. Jos olette nuoria ja hedelmällisessä iässä niin se on melko todennäköistä.
Eipäs ladella tuommoisia. Et edes tiedä missä vaiheessa kiertoa yhdyntä tapahtui tässä tapauksessa. Vaikka olisi miten hedelmällisessä iässä niin jos on säännöllinen kierto ja tämä yhdyntä tapahtui esim. juuri ennen kuukautisia, niin raskautuminen ei todellakaan ole "melko todennäköistä".
että ei ole mahdollista mutta sen kondomin käyttö seksin suhteen on suositeltavaa monesta syystä e-pillerit eivät ikinä voi korvata kondomia luotettavuudessa se on testein todistettu,
No kyllä muuten on mahdollista. Keskeytetyn yhdynnän toimivuutta ehkäisynä ei ole onnistuttu todistamaan ja toiseksi, monien miesten on vaikea ehtiä aivan ajoissa vetäytymään ulos. Toisin sanoen vaikka kuvittelisi olleensa ajoissa, voi olla, että pieni määrä siemennestettä ehtii kuitenkin purkautumaan. Erittäin epävarma ehkäisykeino siis.
Keskeytetyn yhdynnän ehkäisyteho tiedetään varsin hyvin tilastoista. Sen verran suosittua Coitus Int ja Vatikaaniruletti eli varmat päivät ovat katolisissa maissa.
Lääkärisivulla tohtori.fi on keskeytetylle yhdynnälle mainittu yhdysvaltalaistutkimuksen perusteella 19 % raskausriski eli vuoden kuluessa pelkkää keskeytetttyä yhdyntää ehkäisykeinonaan käyttävistä pareista tulisi raskaaksi keskimäärin joka viides.
http://www.tohtori.fi/?page=1750363&id=6846798
http://www.tohtori.fi/?page=1750363&id=6086263
Varmoihin päiviin luottavilla vahinkoraskauden todennäköisyys oli melken sama kuin keskeytetyllä yhdynnällä. Kondominkäyttäjistä vahinkoraskaus tapahtuu 15 %:lle eli keskeytetty yhdyntä tuottaa raskauden 1.33 kertaa useammin kuin kondomin käyttö.
Kondomin käyttäjille vahinkoja sattuu noin 15 kertaa useammin kuin yhdistelmäpillerin käyttäjille.
Ehkäisyn suhteen ei kannata kuvitella olevansa keskimääräistä parempi ehkäisijä.
Tilastot kertovat ihan sitä mitä niistä kukin hakee. Taitaa olla enemmänkin tyhmistä ihmisistä kiinni kun eivät ymmärrä miten tulee raskaaksi tai toiset taas hetken huumassa vetävät niin kauan että lakkaa nykimästä. Itse en ole vielä isä ja keskeytettyä yhdyntää olen aina käyttänyt.
joo harrastin kanss seksiä ja tyttöystävä saa jo 3 lasta ja ikä on 17 ......... kaikki kolme on mun