Toivotontako ?

Tarkoituksena olisi laihduttaa useampi kymmenen kiloa (110 kgstä 65:een, pituutta minulla on 170 cm). Mutta tuli sitten vilkaistua eräästä kalorilaskurista tätä energiankulutustani, ja paljonko sitä pitäisi vähentää, jotta laihtuisin ja epätoivo iski.

Jos olen ymmärtänyt oikein, niin viikossa kannattaisi laihduttaa noin 1 kg:n verran, ja sen määrän pudottamiseen tarvitaan noin 1000:kcal;n vähennys päivittäisessä energiansaannissa.
No, alku painonpudotuksessani ei tuottane suuria vaikeuksia, koska energiansaanti pysyy kuitenkin ihan kohtuullisena dieetilläkin.

Mutta sitten se jatko. Viimeisten kymmenien kilojen kohdalla eräs laskuri väitti, että voin syödä alle 1000 kcal päivässä, jotta laihdutusvauhtini pysyisi samana. Eihän noin pienellä kalorimäärällä jaksa mitään. Ja lisäksi, miten ylipäänsä jaksaa jatkaa, kun koko ajan täytyy vain vähentää ja vähentää syömisiään, ja on aina vain suurempi nälkä ?
5226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ei niitä ajattelemalla kukaan laihdu. Ajattele hiilihydraatteja niin pääset jyvälle mistä laihduttamisesta on kysymys. Kun syöt vähähioilihydraattisesti ja ravinteikkaasti niin laihdut ja voit hyvin. Lue minun tarinani Iltalehdestä: http://www.iltalehti.fi/terveys/200708216457526_tr.shtml

Äänestä

Kokeile kiloklubia. Ei maksa mitään, ja näyttää mitä syöt oikein ja mitä väärin. Aikaavievää aluksi, mutta avasi omat silmäni! Eli kiloklubi.fi

Toinen vinkki: päivittäistä kalorimäärää saa helpoiten vähennettyä jättämällä hiilihydraatteja pois (en nyt kiihkoile mistään VHH ruokavaliosta, vaan annan vain vinkin). Vähennä leivän (ym viljan) määrää, perunan pastan ja riisin määrää. Korvaa lihalla ym proteiinilla, ja salaatilla/hedelmillä.

Itse laihduin talven aikana kertyneet pari ylimäräistä kiloa alle kuukaudessa kun vähensin hiilihydraatteja, ja ajattelin jäädä tälle "vähän vähemmän hiilihydraatteja" -ruokavaliolle pysyvästi! :)

Kesällä hyvä laihdutusherkku on mansikat! :)

Äänestä
  • Liiku enemmän!

    Itse olen laihduttanut suunnilleen samaan painoindeksiin kuin sinä ja en minä mitään 1000 kaloria päivässä ole syönyt loppuvaiheesas. Kun käy vaikka raskaassa jumpassa tai tehokkaalla juoksulenkillä niin 500 kaloria lähtee helposti tunnissa. Siihen vielä arkiaktiivisuus ja kehon elintoimintoihin menevä energiankulutus niin kyllä paino tippuu vaikken syökään kuin pikkulintu. Kilon tahti on aika kova varsinkin normaalipainossa, itse olen puoleen kiloonkin enemmän kuin tyytyväinen nyt. Onhan sitä lihomiseenkin mennyt aikaa. Aluksi paino tippui nopeampaa, 1,5 kiloakin per viikko. Mutta silloin olinkin tosi ylipainoinen. Suositeltavaa on tiputtaa 500 g-1kg painosta per viikko eli tuo kilo on siis aika paljon,varsinkin normaalipainossa
    .
    Suosittelen myös tuota hiilareiden rajoittamista. Proteiinit pitää paremmin nälkää ja hyvä idea onkin koota lounaaksi esim. salaatti jossa on tonnikalaa, raejuustoa ja loput vihanneksia eli pastat sun muut jää pois.
    Muista käyttää tarpeeksi rasvaa, liika vähärasvaisuuskaan ei ole terveellistä. Mutta hiilareita vähemmälle niin tuloksia tulee!

    Äänestä

Tuskin kannattaa kantaa huolta vielä siitä, että sitten 80-kiloisena laihdutus tulee olemaan vaikeaa. Hoida nyt itsesi ensin siihen 80 kiloon, niin tsekkaat sitten. Voipi hyvin olla, että silloin et sitten kaipaakaan enää niin paljon ruokaa, mitä mietit nyt. Tuhat kaloria voi riittää silloin. Tosin mikä estää vähän hidastamasta sitten laihdutustahtia ? Silloinhan voit kuitenkin nauttia omasta hoikistuneesta kehostasi, joten mikä kauhea hoppu sitten enää olisi ?

Älä murehdi asioita, jotka eivät ole vielä varmaan vuoteen ajankohtaisia. Aloita urakka. Se voi parhaassa tapauksessa viedä mennessään niin, ettei mitään ongelmia tulekaan.

Äänestä

Kun laihduttaa, mahalaukku alkaa pienetä, eikä sinne enää mahdu yhtä paljon ruokaa kuin ennen, eikä myöskään ole yhtä nälkä kuin ennen. Kun laihduttaa pitkän aikaa, myös oma mielenterveys alkaa muuttua siihen suuntaan, että laihtuminen tuottaa enemmän nautiontoa kuin ruoka. Kun laihtuminen pääsee vauhtiin, loppu on kuin lasten leikkiä, kun jossain vaiheessa joka tapauksessa sekoaa ja laihduttamisesta tulee elämäntapa. Laihduttamisen lopettaminen on huomattavasti vaikeampaa kuin siinä pysyminen. Joten älä murehdi, miten nälän kanssa käy. Sekä kehosi että mielesi tottuu laihtumiseen ja jossain vaiheessa laihduttaminen on koko elämäsi. Voi kertoa kokemuksen suurella rintaäänellä. Onneksi itse pääsin siitä eroon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittaa pitäisi kirjoitti:

Tarkoituksena olisi laihduttaa useampi kymmenen kiloa (110 kgstä 65:een, pituutta minulla on 170 cm). Mutta tuli sitten vilkaistua eräästä kalorilaskurista tätä energiankulutustani, ja paljonko sitä pitäisi vähentää, jotta laihtuisin ja epätoivo iski.

Jos olen ymmärtänyt oikein, niin viikossa kannattaisi laihduttaa noin 1 kg:n verran, ja sen määrän pudottamiseen tarvitaan noin 1000:kcal;n vähennys päivittäisessä energiansaannissa.
No, alku painonpudotuksessani ei tuottane suuria vaikeuksia, koska energiansaanti pysyy kuitenkin ihan kohtuullisena dieetilläkin.

Mutta sitten se jatko. Viimeisten kymmenien kilojen kohdalla eräs laskuri väitti, että voin syödä alle 1000 kcal päivässä, jotta laihdutusvauhtini pysyisi samana. Eihän noin pienellä kalorimäärällä jaksa mitään. Ja lisäksi, miten ylipäänsä jaksaa jatkaa, kun koko ajan täytyy vain vähentää ja vähentää syömisiään, ja on aina vain suurempi nälkä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu