Olen vaikeassa tilanteessa. Olen aivan täysin ihastunut erääseen tyttöön. Hän oli koko lukion ajan samalla luokalla kanssani. Olin oikeastaan jo lukion alusta saakka vähän ihastunut ja kiinnostunut hänestä, mutta en sitten koskaan uskaltanut tehdä tai sanoa mitään.
Nyt tämä tyttö seurustelee erään kaverini kanssa. Olemme myös tämän tytön kanssa kavereita. Tämä tyttö ja kaverini ovat nyt seurustelleet noin 1,5 vuotta. Välillä kuitenkin huomaan kun vietämme kavereiden kanssa iltaa että tämä tyttö katsoo minua jotenkin, kuin olisi ehkä kiinnostunut minusta? Mutta sekoilenko vain, vai johtuuko se vain siitä että olemme kavereita?
No ongelma on siinä, että hyvä että saan yöllä nukuttua kun ajattelen vain tätä tyttöä. Haluaisin niin kovasti kertoa hänelle tunteistani, mutta pelkään että siitä tulee elämäni pahin virhe. Jos tyttö ei tunnekkaan samoin minua kohtaan. Jos kerron tunteistani tytölle, pelkään että menetän hänet sitten ystävänä. Mitä tälläisessa tilanteessa oikein voi tehdä? Kerronko ihan vain tunteistani, ja jos tulee kielteinen vastaus niin kysyn että pysymme vielä ystävinä jne?
Oi auttakaa.
Ihastunut kaverin tyttöystävään
10
1460
Vastaukset
- Tsemppiä!!!!!!!!!!!!
Kerro hänelle rohkeasti, minä ainakin haluasin tietää jos joku olisi minuun ihastunut! Voihan olla ettei tämän tytön ja kaverisi suhde ole ihan kunnossa.
Voi toki olla, että mikäli sinä ja tyttö päätyisitte yhteen, kaverisi menetät, tai sitten et, ei voi tietää, ja jos tyttö ei tunne samoin, tuskin ystäväsi tarvitsee edes tietää ihastuksestasi. Voit oikeastaan vain pönkittää tytön itsetuntoa kertomalla hänelle sillä ketäpä ei hivelisi kuulla olla jonkun ihailun kohde?
Avoimuus kannattaa aina! - sjkss
Toisaalta, mitä hyötyisit ertomisesta? Tyttö on varattu. Eri asia jos olisi vapaa, stten ilman muuta kannattaisi yrittää. Kertomisesta voi olla arvaamattomat seuraukset.
- sepi5533
ei kannata rikkoa kahta ystävyyssuhdetta ihan omaa typeryyttään, kyllä niitä suhteita katkeaa ilmankin. tyttö on varattu ja sillä selvä, kyllä niitä maailmassa riittää.
- Glläähh
Käpälät irti kavereiden naisista. Maailmassa riittää naisia, oikeita ystäviä on vaikea löytää. Tai noh, etpä sinä taida sille miehelle mikään oikea ystävä ollakaan, kun yrität hänen tyttöystävänsä viedä?
- ksifj
Mikäs vittu Se sinä oot haukkumaan jätkää tolla lailla. Itekkin oon samassa tilanteessa
hei mitä tehdä kun on ihastunut kaverin tyttöystävään oisko jotain neuvoa antaa mulle olis kiva jos olis jotain :D:D
- ...
Ei kannata tehdä mitään. Nuoret naiset tykkäävät flirttailla varsinkin, jos toisesta huomaa vähääkään, että on kiinnostunut. Pilaat ystävyyssuhteesi.
- Lojaali!
Tässäpä se kaveri-lojaalisuus mitataan!
Se nyt on vain niin että näpit irti kaverin omasta.
Miltäs itestäs tuntuis jos kaverisi rupeisi vokottelemaan omaa tyttöystävääsi?
Maailmassa on vaikka minkä verran tyttöjä, jotka ovat vapaita.
Ja parempia, kun annat vain mahdollisuuden itsellesi tutustua heihin, etkä roiku kiinni toisen omassa! - Nhhh
Moi
- Kunnoton
Jos teidät tarkoitettu yhteen, menette. Ei kuitenkaan kannata yrittää heidän seurustellesaan. Jos tyttö sinusta kiinnostunut, hän lopettaa suhteen nykyiseen ja SOPIVAN ajan jälkeen päädytte yhteen. It it is meant to be. Tarkistakaa kuitenkin silloinkin kaveriltasi, että on ok.
Voihan olla, että tyttö ei sinua loppujen lopuksi kiinnostakaan ja olisi hirveää rikkoa heidän suhteensa.
Kaveria ei kannata ikinä pettää.
Minuun otti yhteyttä exän kaveri nyt kahden vuoden jälkeen. Oiskohan ok pitkä aika nyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856483
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905454Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 522900
- 272874
- 1202093
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472030Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151