Vaihdatin kitaraan uudet kielet, normaalia ohuemat mitä yleensä käytän. Virityksen jälkeen huomasin, että ylä-e kieli jää kaikumaan häiritsevästi tietyillä nauhaväleillä sen jälkeen kun olen jo sormen irrottanut. Kaikkein pahimpana tämä ongelma on viidennellä nauhavälillä. Jos esim soitan 5- nauhavälin ja siitä 7- nauhavälin niin ääni on ihan puuroo kun vitos-nauha tuottaa ihmeellisen kaiun joka jää soimaan. kieliä vaihtaessa en tehnyt mitään radikaaleja muutoksia sun muuta, tallan jousta hieman löysäsin ja intonaation tsekkasin.
Kysymys siis kuuluu, mikä voisi olla vialla ja mitä tehdä? aiemmin oo tullu kyseiseen ongelmaan törmättyä vaikka kieliä vaihdettu useita.
Ongelma
6
261
Vastaukset
homma selkisi lähes tulkoon heti viestin kirjoittamisen jälkeen. kyseessä oli kielten välinen resonointi
- Kokeile kolmesti
Siis 08-hin. Fazerin poju sanoi, ettei heillä ole myynnissä edes 08-ja . Asia minkä olisin halunnut kokeilla. Ihan uteliaisuuttani. Siis ohuempia.
Kaiusta en sano mitään. Kitaran potikkoja joutuu kuitenkin säätämään reilusti, jos haluaa entisen kaltaisen äänen. Esim jos ennen (09-lla ) /, 7, niin nyt 10. Kokeilemalla se löytyy, ei muuten. Esimerkki oli les paul -tyyppisestä kitarasta.vaihdoin ite ernie ball 0.8 settiin. kieliin oon varsin tyytyväinen ja ne on just sitä mitä hain, mut kovasti tahtoo kielet resonoida keskenään. Varsinaisesti se ei ole mikään ongelma koska resonoivan kielen voi ja pystyy dempata. tiedä onko tämä resonointi sit joku ohuien kielien kirous/ominaisuus vai joku asetus päin prinkkalaa. omasta mielestä kyllä kaikki natsaa tallan kulmasta, kielien korkeudesta - intonaatioon jne.
Tosin en väitä olevani kaikki tietävä kitaran säätöjen suhteen, aina oppii uutta ja oletettavaa on, että hienosäätöä kaipais vielä.- Utelias kitara
PääniOnKuutio kirjoitti:
vaihdoin ite ernie ball 0.8 settiin. kieliin oon varsin tyytyväinen ja ne on just sitä mitä hain, mut kovasti tahtoo kielet resonoida keskenään. Varsinaisesti se ei ole mikään ongelma koska resonoivan kielen voi ja pystyy dempata. tiedä onko tämä resonointi sit joku ohuien kielien kirous/ominaisuus vai joku asetus päin prinkkalaa. omasta mielestä kyllä kaikki natsaa tallan kulmasta, kielien korkeudesta - intonaatioon jne.
Tosin en väitä olevani kaikki tietävä kitaran säätöjen suhteen, aina oppii uutta ja oletettavaa on, että hienosäätöä kaipais vielä.mutta oli ihan pakko nostaa mikrofonit ylemmäksi, ääni oli sen verran outo. 010:staä siirtyessä 09:iin ei tarvinnut tehdä mitään muutoksia, mutta 08 oli kuin toiselta planeetalta.
Mistä muuten saa 08 ohuempia kielisarjoja? Siis musiikkiliikkeestä Suomessa? En kehu 08 vaan kerron, että nyt sormeni mahtuvat niin kitaran kaulalle, että C7 ottaessani en demppaa osaa kielistä vahingossa. Se on ihan järkisyy kokeilla vielä ohuempia vaikka suurimat ongelmat ovat 08 mukana menneet. Että 08 ohuemmat kielet ovat uteliaisuutta. Sitten kun ohuet kielet on kokeiltu, kokeilen onko mitään syytä käyttää 010 paksumpia kieliä. Utelias kitara kirjoitti:
mutta oli ihan pakko nostaa mikrofonit ylemmäksi, ääni oli sen verran outo. 010:staä siirtyessä 09:iin ei tarvinnut tehdä mitään muutoksia, mutta 08 oli kuin toiselta planeetalta.
Mistä muuten saa 08 ohuempia kielisarjoja? Siis musiikkiliikkeestä Suomessa? En kehu 08 vaan kerron, että nyt sormeni mahtuvat niin kitaran kaulalle, että C7 ottaessani en demppaa osaa kielistä vahingossa. Se on ihan järkisyy kokeilla vielä ohuempia vaikka suurimat ongelmat ovat 08 mukana menneet. Että 08 ohuemmat kielet ovat uteliaisuutta. Sitten kun ohuet kielet on kokeiltu, kokeilen onko mitään syytä käyttää 010 paksumpia kieliä.Tietääkseni 0.7 settiä ei suomessa ole saatavilla, taida olla koskaan ollutkaan. Mitä muistan jonkun 0.7-0.8 settiä käyttävän kitaristin valitelleen, että joutuu suurimmaks osaks tyytymään 0.8 settiin kun 0.7 ole suomesta saatavilla. olisko ollu hurricanesin kitaristi aikonaan joka tämän sanoi, mene vannomaan kyllä.
PääniOnKuutio kirjoitti:
Tietääkseni 0.7 settiä ei suomessa ole saatavilla, taida olla koskaan ollutkaan. Mitä muistan jonkun 0.7-0.8 settiä käyttävän kitaristin valitelleen, että joutuu suurimmaks osaks tyytymään 0.8 settiin kun 0.7 ole suomesta saatavilla. olisko ollu hurricanesin kitaristi aikonaan joka tämän sanoi, mene vannomaan kyllä.
Pakko vielä sen verran sanoo 0.8 setistä, että se tosiaan on juuri sitä mitä hain. Oon aina soittanu suht kevyellä tatsilla ja useimmiten koverrettu otelaudalla niin kyseinen setti sopii minulle kuin nyrkki silmään. Bendit tuntuu entistä luontevammilta ja tykkään saundista joka on vähän kirkkaampi/ohuempi mitä paksummilla seteillä. Suurin ärsyke mitä paksummissa kielissä tosiaan näin, oli juuri bendaaminen. Vaikka koverretulla otelaudalla bendaaminen ei juuri helpompaa voisi ollakkaan niin silti sitä mielummin bendaa kevyesti & nauttien ennemmin kuin joutuu pakottamaan kielet voimalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän622838Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1252527Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on81762Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi171484En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa601399Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.2991315Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli11288On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711154- 221111
- 801062
