Vaihdatin kitaraan uudet kielet, normaalia ohuemat mitä yleensä käytän. Virityksen jälkeen huomasin, että ylä-e kieli jää kaikumaan häiritsevästi tietyillä nauhaväleillä sen jälkeen kun olen jo sormen irrottanut. Kaikkein pahimpana tämä ongelma on viidennellä nauhavälillä. Jos esim soitan 5- nauhavälin ja siitä 7- nauhavälin niin ääni on ihan puuroo kun vitos-nauha tuottaa ihmeellisen kaiun joka jää soimaan. kieliä vaihtaessa en tehnyt mitään radikaaleja muutoksia sun muuta, tallan jousta hieman löysäsin ja intonaation tsekkasin.
Kysymys siis kuuluu, mikä voisi olla vialla ja mitä tehdä? aiemmin oo tullu kyseiseen ongelmaan törmättyä vaikka kieliä vaihdettu useita.
Ongelma
6
255
Vastaukset
homma selkisi lähes tulkoon heti viestin kirjoittamisen jälkeen. kyseessä oli kielten välinen resonointi
- Kokeile kolmesti
Siis 08-hin. Fazerin poju sanoi, ettei heillä ole myynnissä edes 08-ja . Asia minkä olisin halunnut kokeilla. Ihan uteliaisuuttani. Siis ohuempia.
Kaiusta en sano mitään. Kitaran potikkoja joutuu kuitenkin säätämään reilusti, jos haluaa entisen kaltaisen äänen. Esim jos ennen (09-lla ) /, 7, niin nyt 10. Kokeilemalla se löytyy, ei muuten. Esimerkki oli les paul -tyyppisestä kitarasta.vaihdoin ite ernie ball 0.8 settiin. kieliin oon varsin tyytyväinen ja ne on just sitä mitä hain, mut kovasti tahtoo kielet resonoida keskenään. Varsinaisesti se ei ole mikään ongelma koska resonoivan kielen voi ja pystyy dempata. tiedä onko tämä resonointi sit joku ohuien kielien kirous/ominaisuus vai joku asetus päin prinkkalaa. omasta mielestä kyllä kaikki natsaa tallan kulmasta, kielien korkeudesta - intonaatioon jne.
Tosin en väitä olevani kaikki tietävä kitaran säätöjen suhteen, aina oppii uutta ja oletettavaa on, että hienosäätöä kaipais vielä.- Utelias kitara
PääniOnKuutio kirjoitti:
vaihdoin ite ernie ball 0.8 settiin. kieliin oon varsin tyytyväinen ja ne on just sitä mitä hain, mut kovasti tahtoo kielet resonoida keskenään. Varsinaisesti se ei ole mikään ongelma koska resonoivan kielen voi ja pystyy dempata. tiedä onko tämä resonointi sit joku ohuien kielien kirous/ominaisuus vai joku asetus päin prinkkalaa. omasta mielestä kyllä kaikki natsaa tallan kulmasta, kielien korkeudesta - intonaatioon jne.
Tosin en väitä olevani kaikki tietävä kitaran säätöjen suhteen, aina oppii uutta ja oletettavaa on, että hienosäätöä kaipais vielä.mutta oli ihan pakko nostaa mikrofonit ylemmäksi, ääni oli sen verran outo. 010:staä siirtyessä 09:iin ei tarvinnut tehdä mitään muutoksia, mutta 08 oli kuin toiselta planeetalta.
Mistä muuten saa 08 ohuempia kielisarjoja? Siis musiikkiliikkeestä Suomessa? En kehu 08 vaan kerron, että nyt sormeni mahtuvat niin kitaran kaulalle, että C7 ottaessani en demppaa osaa kielistä vahingossa. Se on ihan järkisyy kokeilla vielä ohuempia vaikka suurimat ongelmat ovat 08 mukana menneet. Että 08 ohuemmat kielet ovat uteliaisuutta. Sitten kun ohuet kielet on kokeiltu, kokeilen onko mitään syytä käyttää 010 paksumpia kieliä. Utelias kitara kirjoitti:
mutta oli ihan pakko nostaa mikrofonit ylemmäksi, ääni oli sen verran outo. 010:staä siirtyessä 09:iin ei tarvinnut tehdä mitään muutoksia, mutta 08 oli kuin toiselta planeetalta.
Mistä muuten saa 08 ohuempia kielisarjoja? Siis musiikkiliikkeestä Suomessa? En kehu 08 vaan kerron, että nyt sormeni mahtuvat niin kitaran kaulalle, että C7 ottaessani en demppaa osaa kielistä vahingossa. Se on ihan järkisyy kokeilla vielä ohuempia vaikka suurimat ongelmat ovat 08 mukana menneet. Että 08 ohuemmat kielet ovat uteliaisuutta. Sitten kun ohuet kielet on kokeiltu, kokeilen onko mitään syytä käyttää 010 paksumpia kieliä.Tietääkseni 0.7 settiä ei suomessa ole saatavilla, taida olla koskaan ollutkaan. Mitä muistan jonkun 0.7-0.8 settiä käyttävän kitaristin valitelleen, että joutuu suurimmaks osaks tyytymään 0.8 settiin kun 0.7 ole suomesta saatavilla. olisko ollu hurricanesin kitaristi aikonaan joka tämän sanoi, mene vannomaan kyllä.
PääniOnKuutio kirjoitti:
Tietääkseni 0.7 settiä ei suomessa ole saatavilla, taida olla koskaan ollutkaan. Mitä muistan jonkun 0.7-0.8 settiä käyttävän kitaristin valitelleen, että joutuu suurimmaks osaks tyytymään 0.8 settiin kun 0.7 ole suomesta saatavilla. olisko ollu hurricanesin kitaristi aikonaan joka tämän sanoi, mene vannomaan kyllä.
Pakko vielä sen verran sanoo 0.8 setistä, että se tosiaan on juuri sitä mitä hain. Oon aina soittanu suht kevyellä tatsilla ja useimmiten koverrettu otelaudalla niin kyseinen setti sopii minulle kuin nyrkki silmään. Bendit tuntuu entistä luontevammilta ja tykkään saundista joka on vähän kirkkaampi/ohuempi mitä paksummilla seteillä. Suurin ärsyke mitä paksummissa kielissä tosiaan näin, oli juuri bendaaminen. Vaikka koverretulla otelaudalla bendaaminen ei juuri helpompaa voisi ollakkaan niin silti sitä mielummin bendaa kevyesti & nauttien ennemmin kuin joutuu pakottamaan kielet voimalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772537Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562090Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014- 1041997
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341979Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki51511Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621327- 1221156
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241077- 55958
