En ehdi käyttämään

asuntoautoa ja se on seissyt pihassa kolmatta vuotta.Sinä aikana mittariin on tullut vain 9000km.Onko muille käynyt samoin että ensin on tehnyt mieli hankkia matkailuväline ja sitten kuitenkin sen käyttö aste on niin vähäistä että olisi vuokraamalla saanut nekin reissut hoidettua.Eläkeläisenä se auto olisi vasta pitänyt hankkia,silloin olisi vapaata periaatteessa aina kun mieli tekisi lähteä.
8352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Työ puristaa mehut irti niin, että matkailuautoa tulee käytettyä 2 viikon kesälomareissuun ja 4-5 kertaa kesässä viikonloppureissuun lähialueelle. Omakotitalokin vie aikansa ja harrastus, moottoripyöräily. Kilometreja matkailuautoon on tullut 3 vuodessa 30 000.

Onneksi automme on tuollainen pienikokoinen peltikuorinen " retkeilyauto". Pistän nimittäin henkilöauton talliin pois rekisteristä ja kaikki ajot ajetaan matkailuautolla ja moottoripyörällä. Näin tuo matkailuauto on paremmin käytössä.

Jälkikäteen viisastellen olisi ollut parempi hankkia halvempi käytetty noin 15 000 euron matkailuauto. No eläkkeelle pääsen vielä tällä vuosikymmenellä. Sitten ajan talveksi Espanjaan

Äänestä

Viime kesänä ajot jäi alle 500 kilometrin.
Turha vehje on.
Onneksi on niin vanha auto, että arvo ei enää laske oikeastaan ollenkaan.
Ainoat kulut on katsastus ja liikenteestä poistot ja tietenkin vakuutukset.

Äänestä
  • Pitääkö sit ostaa matkailuauto?
    noku naapurillakin on?
    vai pitääkö miehellä olla kaikenlaisia kikottomia?
    Mulla on käyttöä varten, ajan kesät/talvet.
    Aivan sama mikä on käyttömaksu, kun on tarvetta niin käytetään.
    Vuodessa 25000-40000 km.

    Äänestä

  • 20+3 kirjoitti:

    Pitääkö sit ostaa matkailuauto?
    noku naapurillakin on?
    vai pitääkö miehellä olla kaikenlaisia kikottomia?
    Mulla on käyttöä varten, ajan kesät/talvet.
    Aivan sama mikä on käyttömaksu, kun on tarvetta niin käytetään.
    Vuodessa 25000-40000 km.

    aja sinä vain, ja maksa käyttömaksu. Niinhän se on että tyhmää rokotetaan, siitä ei tosin kannata noin kovasti leveillä.

    Äänestä

  • Halme kirjoitti:

    aja sinä vain, ja maksa käyttömaksu. Niinhän se on että tyhmää rokotetaan, siitä ei tosin kannata noin kovasti leveillä.

    oo ajettu paljoa ei edellinen omistajakaan, koska ei aikaa.Myi vähän ajetun.Suomessa vapaaaikaa liian vähän. Töissä sitä on työikäsen oltava.Ei naapuria kannata katsella,tekee mitä itse tahtoo, sama mitä sillä on eipä kiinnosta...vieraat ihmiset muutenkaan.Muuten:Vuokrata ei kannata.Rikkovat vaan toisten omaisuutta.Anna seisoo ajokin ja käytä sitä silloin tällöin.Lomilla jne..

    Äänestä

Ihan totta puhuakseni taisi olla niin, että meillä viehätti enemmänkin "ajatus matkailusta" kuin itse matkailu.
Tuntui hienolta kuvitella miten asuntoautolla mennään paikasta toiseen pitkin vuotta ja pysähdytään kun siltä tuntuu ja yövytään missä miellytää jne...
On kuin olisi liikkuva koti mukana...
Mutta muutaman kerran kun käytiin reissileen niin alkaakin pikku hiljaa hiipiä ajatus esiin, että "eipä se nyt silti niin kaksista olkkaan kuin kuvitteli."
Mukvampi rentoutua kotisalla.
Olisi kannattanut kyllä vuokrata auto ensin ja katsoa maistuuko reissaaminen.
Mutta poiskaan ei viitsisi myydä,kun että JOS se matkakuume iskee, niin ei muuta kuin virta päälle ja liikenteeseen.

Äänestä
  • Näyttelyssä kun käy katsomassa asuntoautoa, niin ne näyttävät asuntokäyttöön avarilta.

    Vaan kun mukaan otetaan kaikki reissussa tarvittava, tavaraa pursuaa joka lävestä. Ahtaus on paras sana kuvaamaan asumista autossa.
    Tämä ahtaus on sitten joillekin liikaa, ei olekaan niin kivaa kuin asuntoautoilun ajateltiin olevan.

    Toinen juttu on sitten se, että yliarvioimme vapaa-aikamme määrän. Perjantain töistä päästyä meikäläinen on ainakin niin rättiväsynyt, että asuntoautolla matkaan lähteminen ei kiinnosta. Lauantaina jaksais jo reissuun lähteäkin, mutta kun on palattava heti sunnuntaina kotiin,että ehtii töihin. Eikä siinä viitsi yhdeksi yöksi kovin kauaksi lähteä ajelemaan.
    Ekäkepäiviä odottelen minäkin.

    Äänestä

Meilläkin naapurustossa on asuntoautoja katoksen alla kesät talvet. Harvoin olen nähnyt niillä ajettavan.
Melko uusiakin vielä.

Aikamoinen arvonmenetys joka vuosi kun tarkemmin ajattelee, eikö olisi sama myydä pois ja vuokrata tuliterä asuntoauto silloin jos/kun tielle tahtoo ja ostaa säästyneellä rahalla vaikka taidetauluja asunto täyteen - arvo säilyy taatusti paremmin. Toisaalta on myönnettävä että se on jokaisen oma asia miten rahansa käyttää.

Meillä asuntoauto on liikkumista varten kesät talvet. Hur hur.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


En taho myydäkkään kirjoitti:

asuntoautoa ja se on seissyt pihassa kolmatta vuotta.Sinä aikana mittariin on tullut vain 9000km.Onko muille käynyt samoin että ensin on tehnyt mieli hankkia matkailuväline ja sitten kuitenkin sen käyttö aste on niin vähäistä että olisi vuokraamalla saanut nekin reissut hoidettua.Eläkeläisenä se auto olisi vasta pitänyt hankkia,silloin olisi vapaata periaatteessa aina kun mieli tekisi lähteä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu