Mieheni ei ymmärrä PMS-oireitani, jotka ovat minullekin myös hyvin vaikeita. Olen normaalisti tasapainoinen luonteeltani, mutta PMS-oireiden vallitessa olen täysin avuton, koska koen hirmuista masentuneisuutta, alakuloisuutta ja suutun helposti. Tämä ei ole minullekaan helppoa, sillä PMS-oireet vievät paljon voimia minulta. Olen yrittäny lievittää oireita liikunnalla (mm. joogalla). Mieheni ei tajua sitäkään, että kun syön e-pillereitä ehkäisyyn, niin nekin vaikuttavat hormonaaliseen toimintaani.
Hän sanoo vain, että käytän PMS-oireita "oikeutena" suuttua hänelle ja olla alakuloinen ilman syytä. Hänen mielestään kerjään vain huomiota. Olen yrittänyt keskustella tästä hänen kanssaan, mutta mitä ilmeisimmin mieheni ei tahdo ottaa kuuleviin korviinsa tätä. Se raastaa minua, sillä en voi sille mitään, että PMS-oireeni ovat näin vahvat. Olen yrittänyt myös ehdottaa, että käyttäisimme kondomia pillereiden sijasta, mutta mieheni ei suostu siihen, koska kondomin kanssa muka ei tunne mitään.
En tiedä yhtään, mitä pitäisi tehdä, sillä nämä mielialanvaihtelut PMS-oireiden aikaan syövät minuakin sisältä päin eikä mieheni näe, että kärsin siitä itsekin. Tämä vain syyttelee minua...
Mutta kun oireita ei ole, niin silloin on niin kamalan ihanaa ja unohdetaan minun oireiluni taas seuraavaan kuukauteen asti.
Hän sanoo vain, että käytän PMS-oireita "oikeutena" suuttua hänelle ja olla alakuloinen ilman syytä. Hänen mielestään kerjään vain huomiota. Olen yrittänyt keskustella tästä hänen kanssaan, mutta mitä ilmeisimmin mieheni ei tahdo ottaa kuuleviin korviinsa tätä. Se raastaa minua, sillä en voi sille mitään, että PMS-oireeni ovat näin vahvat. Olen yrittänyt myös ehdottaa, että käyttäisimme kondomia pillereiden sijasta, mutta mieheni ei suostu siihen, koska kondomin kanssa muka ei tunne mitään.
En tiedä yhtään, mitä pitäisi tehdä, sillä nämä mielialanvaihtelut PMS-oireiden aikaan syövät minuakin sisältä päin eikä mieheni näe, että kärsin siitä itsekin. Tämä vain syyttelee minua...
Mutta kun oireita ei ole, niin silloin on niin kamalan ihanaa ja unohdetaan minun oireiluni taas seuraavaan kuukauteen asti.
Vastaukset 15
Vanhimmat
En minäkään tiedä, miten jaksaisin arkea ihmisen kanssa, jos joka neljäs viikko olisi yhtä helvettiä. Yrittäisin ymmärärtää, mutta vähän epäilen omaa jaksamistani.
ymmärrät miksi raiskaus on vaikea asia - seksin himo raastaa joitakin todella pahasti. Myös impulsiivista tappamista voi olla hyvinkin vaikeaa estää - ainakaan juuri sillä hetkellä.
Me haluaisimme oman tahdon - jopa niin voimakkaasti et teemme kaikkemme siihen uskoaksemme. Se mitä emme itse koe - sitä ei ole olemassakaan tai ainakaan sitä ei voi hyväksyä. Kuurous ja sokeus ovat helppoja, koska näemme ongelman - aivojen ja hormonien toimintaa emme - ainakaan suoraan.
Ihanaa huomata miten ymmärtäväisiä ihmiset voivatkaan olla! :(
En minä sentään mikään hirviö ole! Miehinikin tiuskii minulle välillä ilman mitään suurempia syitä (ja silloinkin vika on minussa, vaikken olisi mitään tehnyt!) ja jos minä joskus jostain kiukustun (usein PMS-oireiden yhteydessä), niin silloinkin saan syyt niskoilleni, enkä yhtään ymmärrystä.
Kaikissa meissä on omat inhimilliset heikkoutemme ja huonot puolemme. Kyse on vain siitä, että onko hyviä puolia niin paljon enemmän, että ne auttavat kestämään myös huonot. Minä vähän luulen, ettei yksikään nainen katselisi minua, jos olisin vittumainen neljänneksen elämästäni. Riippumatta siitä, mistä se johtuisi.
Oletetaan et ratikka olis mun homopuolisoni ja hänen kiukustuessaan mä vetäisin sitä aina turpaan. Kummankin käytös tulee jostakin syvältä ja kaukaa. 3 viikkoa olis juhlaa - viikko valuisi verta. Kumpikin meistä tietää syyt eli biologia siellä jyllää. Riittääkö pelkkä tieto ja ymmärrys onnelliseen liittoon?
Itselleen on paljon helpompi sallia paskamainen käytös kuin muille ihmisille. Etenkin kun perustelee sen sillä, ettei voi itselleen mitään.
...oikeasti olla homoja, kun ette sisäistäneet aloittajan ongelmaa.
Aloittaja kärsii nimenomaan itse näistä oireista, koska tahtoisi saada ne kuriin. Eikä ilmeisimmin kaipaa teidän homovertauksianne.
Miehenä en tiedä millaisia kokemuksia naisilla pms-oireilujen aikana on, tuskin kukaan mies. Mutta väärin on se, että mies käyttää naisen pms-oireita syynä syytellä tätä naisen hormonaalisista taipumuksista. Käsittääkseni aloittaja sanoi, että suuttuu helposti, mutta ei kertonut että mistä asioista ja miten. Syyt suuttumisille voivat olla aiheellisiakin (kuten tuo miehen syyttely), mutta tulevat helpommin pintaan pms-oireiden aikana.
Minä ainakin ymmärrän oman naiseni kuukautisten mukana tuomat omat "ongelmat". Eihän nainen sille mitään voi, että luonto on määrännyt tämän valuttamaan verta joka kuukausi. Lisäksi moni nainen tuntee kuukautisten aikana olonsa epämukavaksi. Tämä vaatii mieheltä joustavuutta tämän asian suhteen.
impulssikontrollin omaava kärsii itse ongelmistaan - ja myös muutama sivullinen. Eikä sillekään mitään välttämättä voi - paitsi tosi kovilla lääkkeillä. Siinäkin tarvitaan paljon ymmärrystä. Silti mikään ymmärrys maailmassa ei tee mahdottomia - ja jos jollakin ei ymmärrys puolison hormonaalisiin toimintoihin riitä niin se ei sitten vaan riitä. Eikä siinä auta oikeassa tai väärässä oleminen.
Oikeuslaitos, tutkija tai anonyymi nettikeskustelija voi olla hyvinkin neutraali ja jopa rationaalinen asioita käsitellessään - omalla kohdalla harvemmin. Joten lässytä minkä lässytät, mut viime kädessä tuollainen näennäinen ymmärrysleikki on yhtä tyhjän kanssa. Käytännössä emme siedä kaikkea - eikä edes tarvitse - ja siitä parisuhteessa on kysymys.
riitä. Tuokin on lässyttämistä! Kyse on halusta ymmärtää. Toivon, että sinä ja kaltaisesi kokisitte edes kerran sen, jo minkälaiset fyysiset kivut pms:n yhteydessä pahimmillaan voivat olla. Loppuisi länkytys lyhyeen. Ymmärtämättömyys on epäkypsyyttä, mutta niinhän sellaisissakin tilanteissa, joissa kumppani sairastuu tai vammautuu vakavasti, voi toisen ymmärrys = halu ymmärtää tai oppia ymmärtämään, kuihtua pois. Parisuhteessa on kysymys pikemminkin kasvamisesta.
Mitään ei tarvitse tässä maailmassa sietää, jos elämän sillä tavalla (oikein) ymmärtää. Olkaa vapaita ja käyttäkää mielikuvitustanne!
Samoin jokaiselle tekis kerran elämässään hyvää olla raiskaajan tai erittäin väkivaltaisen ihmisen housuissa. Loppuis ehkä vaatimukset kovemmista rangaistuksista.
Ymmärrystasolla ei ongelmaa välttämättä olekaan vaan tunnetasolla. Eikä rakkaus synny/pysy vaikka kuinka ymmärtäis. Kysy vaikka alkoholistin kanssa eläneiltä.
Tämä:
http://en.wikipedia.org/wiki/NuvaRing
Ota myös käyttöön kärttyisyysväri, eli vaikkapa musta T-paita päälle niinä päivinä kun pitää varoa.
ne pillerit pois. Kyllä luonto hoitaa loput...Hyvin toimi. Tai olkoon ilman, jos ei halua :)
Ei ymmärrystä satele täältäkään. PMS-oireiluja olen sivusta seurannut ja onhan se aivan käsittämätöntä pa**aa. Hulluksihan siinä tulee jokainen...Kun kerran kärsit itsekin, niin hopihopi lekurin juttusille. Apua on saatavilla ja voit heittää ne pilsut nurkkaan.
e-pillerit ja kysy miltä tuntuu.
....mä oon luullut, että e-pillerit niinku lievittäis PMS-oireita. Joskus jostain sellasta lukenut.
Oli syytä mikä tahansa niin mä en jaksa kuunnella turhan päiväistä kiukuttelu ja vittuilua. En ymmärrä sitä miksi pitää sitä omaa pahaa oloaan purkaa toiseen täysin syyttömään osapuoleen. Mee lääkäriin ton ongelmas kans, eiköhän ne tuohonkin vaivaa sopivat tropit löydä.