alkaa, palkkojen polkeminen.
"KOTIMAA YLE24 MAANANTAI 2/2
PALVELUALOILLE on syntymässä
ulkomaisen vuokratyövoiman harmaat
markkinat, varoittaa Palvelualojen
ammattiliitto Pam. Pamin mukaan alan
yrityksille on lähetetty mainoksia,
joissa ulkomaista työvoimaa välittävä
kotimainen yritys tarjoaa kesätyön-
tekijöitä selvästi alan työehto-
sopimuksia alhaisemmilla hinnoilla."
Liitoille hommia?
"KOTIMAA YLE24 MAANANTAI 2/2
PALVELUALOILLE on syntymässä
ulkomaisen vuokratyövoiman harmaat
markkinat, varoittaa Palvelualojen
ammattiliitto Pam. Pamin mukaan alan
yrityksille on lähetetty mainoksia,
joissa ulkomaista työvoimaa välittävä
kotimainen yritys tarjoaa kesätyön-
tekijöitä selvästi alan työehto-
sopimuksia alhaisemmilla hinnoilla."
Liitoille hommia?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Liitot auttamaan! Näin se homma etenee. Loppuu se liittojen ainainen vinkuminen kun ei ole enää kenelle vinkua!
Itse ovat liito ajaneet tilanteen siihen ettei ketään uskalleta enää palkata ja harmaa talous alkaa kukoistaa. Onhan se järjetöntä että kokemattomalle kouluttamattomalle pitää maksaa liki sama palkka kuin pitkään alalla olleelle ammattilaiselle.
Olettekos aivan varmoja että jos valtaosalle maksettaisiin nälkärajalla olevia palkkoja, että heillä olisi sen jälkeen vara kayttää tai ostaa tuotteita ja palveluja mitä itse työksenne tuotatte?
Vai luuletteko että työnantajat jotka käyttävät halpatyövoimaa hyväkseen antavat osan hyödystä teille (epäilempä hiukan).
Tai että suomen kansantalous kohenee kun ulkomaiset vuokrafirmat yrittävät dumpata tänne halpatyövoimaa kilpailemaan kotimaisten suomeen veroja maksavien yritysten kiusaksi.
Ei ongelma ole niinkään ammattiliittojen vaan kaikkien suomalaisten palkansaajien ja ennenkaikkea suomalaisten alihankintayritysten joka on suurin työllistäjä tässä maassa
esim Ulkomainen vuokrafirma tuo alipalkatun orjan tekemään suomessa toimivalle suurelle vientiyritykselle alihankintatyötä. KUKA HYÖTYY? KETÄ HAITTAA?
Ei orja: jos hän tekisi töitä suoraan suomalaiselle firmalle hän saisi parempaa liksaa
Ei suomalaisille pk yrittäjille:Koska Vuokrafirma vie urakat epäterveellä kilpailulla
Ei suomen valtio/Kunnat. Vuokrafirman verorahat ei tule kotimaahamme.Useinhan vientifirmojen pääkonttoritkin siaitsee ulkomailla ja verot maksetaan sinne.
Ei muut suomalaiset palveluntuottajat:Ei orjilla ole varaa asua vuokralla tai hotelleissa eikä ostaa suomalaisilta muitakaan tuotteita tai palveluja.
Ei orjan lähtömaa:Yleensä nämä firmat eivät viranomaisvalvonnan puutteesta/mahdottomuudesta johtuen maksa verojansa lähtömaahankaan.
Vaikka ammattiliitot asiasta huolissaan ovatkin
tästä teidän ihannoimasta suurvoitosta kärsii eniten palkansaajat, kunnat ja valtio eli me kaikki.
Onnea vaan hyötyjille!
Sitä minä olen ihmetellyt, että Suomessa tehdystä työstä on SAK:n mielestä parempi maksaa verot ulkomaille, esim. Viroon.
Lakisääteistä peruspalkkaa ei ole Suomessa määritelty, mutta suositusminimipalkka on n. 5€/h - joka ei siis ole viimeinen raja palkan pienuudelle. Jos jollain alalla on määritelty TES, on sillä alalla TES:n piiriin kuuluvilla työnantajilla myös minimipalkka. Se, minkä alan TES:iä käytetään, on sovittu työnantajan ja henkilöstön välillä. Miten käy esim. silloin, jos rakennustyömaalla on palveluyrittäjän työntekijöitä palvelualan TES:n mukaisella minimipalkalla? Rakennusalan TES:n mukainen minimipalkka voi alittua, mutta siitä huolimatta kaikki on lakien ja astetusten mukaan. Tällaisessa tilantessa lakkotoimienpiteet olisivat laittomia. Että silleen SAK. Eipä uskoisi, että ko. pulju on puolustamassa suomalaisen työntekijän etuja.
Toisekseen kesätyöntekijöille maksetaan yleisesti alle TES:n mukaista palkkaa. Esim. kaupan alalla kesätyöntekijä saa pelkästään TMT:n (jos sitäkään) ja jokin liike (lähes) ilmaista työvoimaa. Teollisuudessa on jonkinlainen nyrkkisääntö, että kesätyöntekijälle saa maksaa 30%:lla alennettua palkkaa.
Oma lukunsa on sitten ne yrittäjät, jotka toimivat lain ulkopuolella jo nyt. Tässä ei ole siis mitään uutta tuon Viron EU-jäsenyyden myötä.
Edellisen kirjoittajan kysymykseen vastaus:Miten käy esim. silloin, jos rakennustyömaalla on palveluyrittäjän työntekijöitä palvelualan TES:n mukaisella minimipalkalla? Tunnen yhden tapauksen jossa rakennussiivoojille kävi näin.
Siivoojat vaihtoivat Rakennusliittoon ja Rakennusliito neuvotteli heille Rakennusalan tessin mukaisen palkan.Lakkoja ei tarvinnu vain neuvottelukykyä ja järjen käyttöä.
Kyllä se tie on loppuun kuljettu, että liiton miestä huudetaan apuun. Palkoista on tingittävä, siihen on jo asennoiduttava. Monien elintaso, minunkin, tulee alenemaan eikä sille mikään liitto mitään mahda.
monelle veneen alle muuttoa tai autossa asumista, nykyvuokrilla, syntyy asuntovaunuyhdyskuntia jenkkimalliin, eihän valtiokaan voi asumistukiaan loputtomasti kasvattaa, vasinkin kun verojakin pitää leikellä.
http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2003/pt0305/p030604-a1.html
Kyllä valitettava tosiasia on että työehtosopimuksen minimiraja tulee olemaan monelle myös maksimi.Ja herää kysymys entäs jos "tyhjänpäiväiset" liitot eivät olisi hoitaneet edes minimipalkkoja tälle tasolle missä ne nyt ovat.Olisiko palkkamme sitten alalla kuin alalla 5€ tunti?
ajatusta pelkästään tippeihin perustuvasta palkasta, aiheesta oli Ilta-Sanomien keskustelupalstalla joskus pitkät väittelyt(löytynevät varmaan vieläkin keskusteluarkistosta). Tampereella yksi ravintoloitsija sellaista jo yritti takavuosina kokeilla, mutta se ei oiken mennyt läpi, jenkkilässä kuitenkin käytäntönä(Syy siihen, mikset saa siellä syödä ravintolassa rauhassa, vaan tämän tästä tarjoilija on kyselemässä, että onko kaikki hyvin...kyttää hyvää tippiä).
Eli vielä voidaan asioita huonnontaa ja heikentää, varsinkin harmaan talouden saadessa yhä enemmän jalansijaa ja köyhyyden yleistyessä myös hyväksyntää, omistaja tietysti käärii voitot työntekijöiden kilpaillessa toisiaan vastaan, kuka halvimmalla työt tekee, tätä on tulevaisuus, jota jotkut tänne maahan tuntuvat kaipaavan.
No viimeinkin alkaa hommat sujua
Olin tilanteessa, jossa minun oli pakko tarjoutua tekemään tarjottu työ halvemmalla kuin mikä olisi suositus. Minulle luvattiin työ jos teen sen "aluksi harjoittelupalkalla". Otin työn vastaan ja pidän tästä kyllä kovasti, koko ajan saan oppia uutta ja minulta ei vielä edellytetäkään täyttä osaamista. Nyt minua ollaan vakinaistamassa ja palkkaani korottamassa. Taisi käydä niin että vein tällä "tarjoustyölläni" paikan paremmin koulutettujan nenän edestä.