Oijoi, kuinkas nyt sattuikaan? Työttömyys on vähentynt, palkkasumma kasvanut, ulkomaanvelka pienentynyt...
Ihan kauhiaa olla EU:ssa kuin tuollaisia Vapaan Suomen Liiton vastaisia asioita tapahtuu!! Ovat tainneet EU-herrat hakkeroida tilastokeskuksen järjestelmiä, jotta poloista Suomi-poikaa vedettäisiin höplästä.
http://www.yle.fi/cgi-bin/tekstitv/ttv.cgi/105/txt
"Työttömyys väheni maaliskuussa, ilmenee
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksesta.
Työttömyysaste oli 9,5 prosenttia, eli
0,4 prosenttiyksikköä pienempi kuin
vuotta aiemmin.
Työttömänä oli 242 000 ihmistä. Tämä on
15 000 työtöntä vähemmän kuin vuotta
aiemmin. Työikäisestä väestöstä
työvoimaan ulkopuolella oli 38 000
henkeä enemmän kuin maaliskuussa 2003.
Työministeriön mukaan työvoimatoimis-
toissa oli maaliskuun lopussa 288 600
työtöntä työnhakijaa, mikä oli 500
vähemmän kuin vuotta aiemmin."
Ihan kauhiaa olla EU:ssa kuin tuollaisia Vapaan Suomen Liiton vastaisia asioita tapahtuu!! Ovat tainneet EU-herrat hakkeroida tilastokeskuksen järjestelmiä, jotta poloista Suomi-poikaa vedettäisiin höplästä.
http://www.yle.fi/cgi-bin/tekstitv/ttv.cgi/105/txt
"Työttömyys väheni maaliskuussa, ilmenee
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksesta.
Työttömyysaste oli 9,5 prosenttia, eli
0,4 prosenttiyksikköä pienempi kuin
vuotta aiemmin.
Työttömänä oli 242 000 ihmistä. Tämä on
15 000 työtöntä vähemmän kuin vuotta
aiemmin. Työikäisestä väestöstä
työvoimaan ulkopuolella oli 38 000
henkeä enemmän kuin maaliskuussa 2003.
Työministeriön mukaan työvoimatoimis-
toissa oli maaliskuun lopussa 288 600
työtöntä työnhakijaa, mikä oli 500
vähemmän kuin vuotta aiemmin."
Vastaukset 29
Vanhimmat
myönsivät pari kuukautta sitten, että Suomessa on reippaasti yli 400 000 työtöntä. TT:n mukaan ne ovat piilotettu tilastoihin.
Tilastokeskuksen ja työministeriön tilastoissakin on reippaan 100 000 työttömän ero joskus.
Nuo VSL-jutut ei jaksa kiinnostaa enää ketään kun kaikki tietävät, mitä yrität. Onko pakko aloittaa uusia alustuksia kun hyvät jutut vierivät alas toiselle sivulle.
Alustuksesi on vain aina sitä samaa VSL sitä, VSL tätä. Koita edes pyrkiä johonkin asiaan äläkä pidä tätä palstaa henkilökohtaisena taistelukenttänäsi tai parempi kun jätät kirjoittamatta jos ei ole mitään sanottavaa.
lisää työttömiä löytyy kaikenmaailman kursseilta, eläkeputkesta ja nekin, muutaman tunnin päivässä pätkätöitä tekevät lasketaan työllisiksi, vaikka todellisuudessa tarvitsevat toimeentulotukea, asumistukea, soviteltua päivärahaa...Iso osa on mös siivottu tilastoja rumentamasta erilaisilla tukitöillä kolmannelle sektorille halpapalkkatöihin, osa siirretty sairaseläkkeelle, kyllä näin saadaan työötömyyslukuja kauniimmaksi ilman hakkerointiakin.
Toistä on pulaa, halukkaista tekijöistä ei.
aivan oikeassa, komrad! Annetaan herroille sirppi ja vasara!
Ei mölinääsi täällä jakseta kuunnella.
Ei täällä ole ollut koskaan ketään toista tuommoista yhdenasian jauhajaa.
Jos sinulla on vähänkin arvostelukykyä, lopeta.
kun laitat tuon työttömyyden vähenemisen EU:n ansioksi.
Äläkä sitten piipitä, kun työttömyys taas kasvaa, ettei se suinkaan ole EU:n vika.
Se on nimittäin joko tai, eikä siten kuin omiin tarkoitusperiin parhaiten sattuu milloinkin sopimaan.
EU-jäsenyyden aikana vuodesta 1995 työllisyys on joka vuosi parantunut aina viimeisimpiin tilastoihin saakka, fakta.
on vain se, että Suomessa on reilu 400 000 työtöntä tällä hetkellä. Työttömän määritelmää on vain välillä muuteltu tilastojen kaunistamiseksi.
Suomalaiset ovat vain niin sinisilmäisiä hölmöjä, että uskovat kaiken mitä hallintomme meille kertoo. Tämä on faktaa.
no tuo nimenomaa on faktaa...liian suurilta
osin :(
toisaalta tämä maa on kuitenkin samaanaikaan
täynnä jääräpäitä jotka ei usko..
mutta sitä kyllä sakotetaan joka
avaa´suunsa..onneksi on netti, missä
voi vähän avautua, ja sitten
monetkin tajuaa etteivät ole
aivan yksin ajatustensa kanssa
eniten ottaa päähän noi
trenditietäjä tuuliviirit, jotka
esiintyvät aina oikeassaolijoina,
ja joita tyhmempi osa kansaa kuuntelee
liiankin herkästi, se vähän harmittaa..
Uskon mieluummin virallisia tahoja kuin yksisilmäisiä hölmöjä jotka vääntävät tosiasiat aina itselleen sopivaan muotoon.
Jos et usko työvoimahallinnon lukuihin niin esitä sitten selkeä näyttö siitä mihin väitteesi 400 000 työttömästä perustuu. Taitaa olla vain mustavalkoista mutua...
hieman laskelmia;)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=666&posting=22000000003076290
No joo, kuten tuolla toisessa sanottiin, syntyneet työpaikat ovat pääosin pätkätöitä tai matalapalkkaonnettomuuksia. Jopa TV:n työpaikkakeskustelussa mainittiin tyvoimaministeriön lukujen päälle piilotyöttömät ja kortistojakin on siivottu tavalla josta kuvausta löydät tältä palstalta joistakin kirjoituksista tässä aivan liki.
Tuolla hyvä kirjoitus juuri työpaikan saaneelta...Palkoista jne.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000003097364
Hoh hoijaa
sitä paljonpuhuttua realitya, nettiaikakaudella vaan alkaa hiljaksiin näkymään palstoilla. Kiinnostusta asioihin kyllä on, Työpaikat palstallakin yksistään Kesko keskustelu keräsi reilut 70 000 lukijaa viime vuonna.
Mikä tämä nm. Teppo oikein on täällä, kun ryhtyi muiden neuvojensa lisäksi halventamaan niitä kansalaisia, joilta on loppunut työ. Ei täällä palkolliselta, kuule, kysytä, kun työpaikka lopetetaan tai työ viedään halpamaihin.
Olen verma, että suurinosa maamme 430 000 työttömästä kävisi mieluummin töissä, kuinolisi sinun kaltaistesi haukuttavana ja häväistävänä.
Loukkasit alustuksellasi rumasti sitä kansamme osaa, joilla muutekin on raskasta ilman omaa syytään toimeentulonsa kanssa.
Maamme hallitus kantaa oman vastuunsa ja sinä kannat oman häpeäsi moukkamaisuudestasi, Sonkajärven perussuomalainen taksikuski.
Kenelle lienee kunniaksi vähäosaisten lyöminen, puolueellesi vai sinulle?
Ovatkohan työttömät kuulleet sellaista sanaa kuin "yrittäminen" koskaan? Miksi pitää olla aina kaikki valmiina, miksei osattaisi itse kehitellä mitään?
Nytkö niitä työttömiä onkin jo 430000?
Mutta eipä ole EU:n vika että työt siirtyy Kiinaan tms, joten turhaan syytät siitä.
pitkälti EU:n vika, että työt siirtyvät muualle, EU:han on osallisena WTO neuvotteluissa ja harrastaa siellä aivan väärää politiikkaa, Euroopan väestön enemmistölle tuhoisaa politiikkaa, on siellä jenkkien käskytettävänä.
"Viimeisissä GATT neuvotteluissa vuonna 1994 perustettiin maailmankauppaa hallinnoimaan kokonaan uusi järjestö, Maailman kauppajärjestö WTO (World Trade Organisation).
WTO:ssa valtaa käyttävät USA, EU ja Japani sekä ylikansalliset yhtiöt. Kaikkien tutkimusten mukaan WTO:n politiikka on johtanut maailmanlaajuisten tuloerojen kasvuun ja ympäristöongelmien pahenemiseen.
WTO:n perustamisella "kolme suurta" halusivat myös lopullisesti kuopata YK:n kauppajärjestön (UNCTAD), jolla vielä parikymmentä vuotta sitten oli (tullikysymyksiä lukuun ottamatta) aktiivinen rooli maailmankaupassa. UNCTAD pyrki mm. maailmankaupan rakennevääristymien korjaamiseen. Suurvallat onnistuivat myös lopettamaan ylikansallisten yritysten toimintaa valvovan YK-järjestön."
Tuttua täälläkin:
"Valtion menojen leikkaaminen on tarkoittanut mm. maataloustukien lopettamista ja terveydenhuolto- ja koulutusmenojen rajuja leikkauksia (useimmissa maissa koulu- ja terveyskeskusmaksut on palautettu). Tähän on liittynyt myös laaja yksityistäminen."
http://www.sci.fi/~tumakaup/10_VELKA.HTM#Velkakriisi
Eli kaikki nämä linkin ongelmat tulevat koskettamaan myös EU-alueita, ellei EU hyväksy toisenlaista politiikkaa WTO neuvotteluissa, sen sijaan, että on hyväksymässä ja siunaamassa kaikki mahdolliset hölmöydet veden kaupallistamisesta lähtien.
Eikös tuo 0.4% ole suunnilleen se nopeus, jolla eläkeläisiä poistuu työelämästä?
Heh, kokonaan jäi tuosta se huomio, että myös työlliseten määrä on vähentynyt. ja vieläpä enemmän kuin työttömien. ihmiset eivät suinkaan ole kadonneet hups vain, vaan siirtyneet eläkkeelle.
23.4.04 MTV3:
"Teollisuus hankaluuksiin kotimaassa...
Teollisuuden kotimaan liikevaihto on kääntynyt selvään laskuun, kertoo Tilastokeskus."
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous/txt.shtml?214315
"Huono palkka ajaa lastentarhanopettajia pois päiväkodeista"
Sonera Plaza 23.04.2004
"Opetusalan Ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtaja Erkki Kangasniemi on huolissaan lastentarhanopettajien joukkopaosta pois varhaiskasvatuksesta. Kehno palkka ajaa etenkin ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneita muihin töihin..."
http://www3.soneraplaza.fi/uutiset/artikkeli/0,2719,2990_21710266_1,00.html
Miten tämä EU:hun liittyy?
MITEN LIITTYY EU:hun?
Koska Suomessa palkat ovat EU:n pienimpiä.
Kansainväliset palkkatilastot ovat suomalaisille karua kertomaa. Esimerkiksi Eurostatin ja OECD:n mukaan suomalaisten käteen jäävät tulot eivät vedä vertoja Keski-Euroopan palkoille. Vuodesta toiseen Suomen taakse jäävät vertailuissa lähinnä Kreikka, Espanja, Portugali, Itä-Saksa ja silloin tällöin myös Italia.
SYYKIN TIEDETÄÄN
EU-komissio 09.04.2003 (STT/Yle): "Suomen on lisättävä tuloeroja".
- Komission suositukset ajoittuivat vuosille 2003 - 2005.
Euroopan unionin komissio antoi jäsenmaille suosituksensa, miten näiden tulisi kehittää talouttaan. Suomelle komissio suositti palkkaerojen kasvattamista.
-Uutislähteen mukaan komission suositukset olivat samoilla linjoilla valtiosihteeri Raimo Sailaksen kohua herättäneen työryhmän esitysten kanssa.
Kun Tilastokeskuksen selvityksen mukaan palkansaajan ostovoima Suomessa on EU:n heikoimpia, suomalaisen palkansaajan suhteellinen asema kansainvälisissä vertailuissa ei anna aihetta leveilyyn, vaan tutkiskeluun syistä ja seurauksista.
"Palkkataso ei houkuta palaamaan Suomeen"
( HS 2.6.2002 Anna Karismo )
Vapaa lyhennelmä – linkki ei toimi.
-Hesari oli haastatellut ulkomailla työskenteleviä kansalaisiamme ja kysellyt halukkuutta Suomeen paluusta. Muuttohaaveet näyttivät tyssäävän lähinnä Suomen kehnoon ansiotasoon, sillä mm. Sveitsin Schaffhausenissa työskentelevä sairaanhoitaja kertoi saavansa kaksinkertaiset tulot suomalaisiin kollegoihinsa nähden ja keskikokoisen jenkkifirman yritysjohtaja Ranskassa sanoi perusbruttopalkkansa olevan ainakin kolmanneksen korkeampi kuin keskikokoisen firman toimitusjohtajan palkka Suomessa. Palkkahaitaria on lyhennetty esim. Ranskassa niin, että valtion tuloveroa ei makseta pienistä palkoista ja varsinkin lapsiperheet saavat merkittävästi tukea lapsilisän ja erilaisten alennusten muodossa.
Puolueet yhtä mieltä: Palkkaerot ovat häpeäksi Suomelle (HS 29.1.2003)
KYSYMYS
Kauanko näin voidaan jatkaa? Onko syytä jatkaa unionissa kansalaistemme kurjistamista, sillä kansallisten etujemme vastaisesti meidän on pantava toimeen komission pieninkin oikku, vaikka sen tiedettäisiin lisäävän kansalaistemme eriarvoistumista ja pahoinvointia.
LOPPUTOTEAMA
Suomen palkkojen kehitys on jäänyt jälkeen tuottavuuden kasvusta. Työtulojen osuus kansantulosta on pienentynyt samalla kun pääomatulojen kasvanut.
Palkkakysymyksiä pohdittaessa tulisi ottaa huomioon myös Suomen korkea hintataso. Käteen jäävillä tuloilla saa vähemmän kuin muualla.
Eiköhän siinä ole paremminkin kysymys siitä, että Suomi on tällä hetkellä korkeakoulutetun työvoiman halpamaa. Suomalainen akateemisen koulutustaustan omaava tienaa tosi vähän verrattuna saksalaiseen tai brittiin. Syykin on selvä: heikäläiset joutuvat pulittamaan korkeakouluopinnoista ja lukukausimaksuista sievoisen summan, kun taas meikäläiset pääsevät sinne ilmaiseksi -> tämä on yksi, keskeinen syy suomalaisen koulutetun työvoiman halpuuteen.
Hinnoista ja yms. en jaksa kommentoida, ruokakorihan Suomessa taisi olla halvin.
Faktaa ei voi tulkita.
Ei ilmeisesti mennyt jakeluun tuo edellinen kirjoitukseni?
Haluaako Maisa, että palkat nousevat esim. brittien tasolle korkeakoulutetuilla kilpailukyvyn heiketessä vai...?
että
EU: "Suomen on lisättävä tuloeroja", niin niitä on silloin lisättävä ja sillä siisti. Jos ei sana kuulu - tulee sanktioita.
Olisipa mukava tietää missä asiayhteydessä tämä on sanottu.
Ja jos Suomessa on enemmän hyväpalkkaista väkeä, niin sehän on hyvä.
Kaleva 27.4.04
"Vuosaaren satamassa ehkä rikottu EU-lakeja
Euroopan parlamentin vetoomusvaliokunnan mielestä Suomen viranomaiset ovat saattaneet rikkoa EU:n lakeja Vuosaaren satamahankkeessa."
http://www.kaleva.fi/html/JTpage401599.html
Eikö vanhempia työtekijöitä jo voisi päästää eläkkeelle ?
Onko tämä se " oikea malli " säästää eläkkeisiin ?
Liian vanhat voisivat olla toisen luokan töissä, kuten Japanissa.
Palkkatyö ei vapauta köyhyydestä, ei vaikka tekisi kahta työtä. Amerikkalainen filosofian tohtori Barbara Ehrenreich teki "elämysmatkan" köyhyyteen ja totesi, että palvelualan nälkäpalkoilla ei tule toimeen. Sadat tuhannet osa-aikatyöntekijät kuuluvat Suomessa työtä tekeviin köyhiin.
Suomi on vielä hyvinvointiyhteiskunta, ja osa-aikatyötä tekevät voivat saada soviteltua päivärahaa tai toimeentulotukea, joilla nipin napin selviää elinkustannuksista.
http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2003/pt0305/p030604-a1.html