Onneksi on vierailu ohi

Äkämystynyt ämmä

Hyvät vanhemmat! Kun lähdette kuskaamaan lapsianne kesätapahtumaan matkojen päähän niin älkää antako kullannuppujen mankua kavereitaan mukaan mikäli aiotte yöpyä tuttujen tai sukulaisten luona. Kyllähän ne kaverit tulee siinä samalla kyydillä kätevästi mukana mutta mitä arvelisitte isäntäväen perillä tykkäävän ylimääräisistä vieraista penskoista? Petipaikoissa on monella keksimistä ja ruuanlaitto saa ihan uudet uloittuvuudet. Kaiken kukkuraksi ja palkaksi saa vielä kuulla viisasteluita ahtaista nukkumasijoista ja sopimattomasta ruuasta kun vieras penska syökin pelkkää kasvisruokaa.
Sitäkin tulee ihmeteltyä että miten vanhemmat päästää kersansa vieraitten ihmisten vaivoiksi? Eikö osata asettua toisen asemaan ja miettiä miltä itsestä tuntuisi majoittaa ja ruokkia vierasta sakkia?

Jos ne kaverit on pakko ottaa mukaan niin eikun retkeilymajaa vuokraamaan ja kulut tasan retkueelta.

2

2311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monenlaista on ollut

      Itse vastaavassa tilanteessa olen soittanut sille kotoväelle mihinnä lapseni on menossa.
      Siis, en ole luottanut pelkästään lauseeseen: "kyllä ne sinne voi mennä". Mistä se perhe voi tietää, sopiiko just mun lapset mennä sinne toiseen perheeseen yökylään.
      Mutta sitten saanut kuulla olevani omituinen: "mitä se tänne soittelee" !!
      Teet niin tai näin, mutta kun kuitenkin kyse on omista lapsistani ja niin soittanut olen ja kysynyt samalla mitä voi tuoda tullessaan, vähintäänkin lakanat ja muut vempaimet.

      Lopuksi vielä, minun mieheni sisar tapasi aikoinaan tuoda mukanansa uuden poikaystävän lapsia meille yllärinä kyläilemään ja tuntui että se ei jaksanut niitä itse katsella joten meille niitä kippasi.
      Varsinkin kun tulla tupsahti usein "ihan kun mentiin tästä ohi" :))))))

    • trks

      Eikö seurueella ollut edes tuomisenaan ruokia, varsinkin kavissyöjälle sopivia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      233
      1789
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1192
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      49
      917
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      750
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      715
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      692
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe