Hyvät vanhemmat! Kun lähdette kuskaamaan lapsianne kesätapahtumaan matkojen päähän niin älkää antako kullannuppujen mankua kavereitaan mukaan mikäli aiotte yöpyä tuttujen tai sukulaisten luona. Kyllähän ne kaverit tulee siinä samalla kyydillä kätevästi mukana mutta mitä arvelisitte isäntäväen perillä tykkäävän ylimääräisistä vieraista penskoista? Petipaikoissa on monella keksimistä ja ruuanlaitto saa ihan uudet uloittuvuudet. Kaiken kukkuraksi ja palkaksi saa vielä kuulla viisasteluita ahtaista nukkumasijoista ja sopimattomasta ruuasta kun vieras penska syökin pelkkää kasvisruokaa.
Sitäkin tulee ihmeteltyä että miten vanhemmat päästää kersansa vieraitten ihmisten vaivoiksi? Eikö osata asettua toisen asemaan ja miettiä miltä itsestä tuntuisi majoittaa ja ruokkia vierasta sakkia?
Jos ne kaverit on pakko ottaa mukaan niin eikun retkeilymajaa vuokraamaan ja kulut tasan retkueelta.
Onneksi on vierailu ohi
2
2301
Vastaukset
- monenlaista on ollut
Itse vastaavassa tilanteessa olen soittanut sille kotoväelle mihinnä lapseni on menossa.
Siis, en ole luottanut pelkästään lauseeseen: "kyllä ne sinne voi mennä". Mistä se perhe voi tietää, sopiiko just mun lapset mennä sinne toiseen perheeseen yökylään.
Mutta sitten saanut kuulla olevani omituinen: "mitä se tänne soittelee" !!
Teet niin tai näin, mutta kun kuitenkin kyse on omista lapsistani ja niin soittanut olen ja kysynyt samalla mitä voi tuoda tullessaan, vähintäänkin lakanat ja muut vempaimet.
Lopuksi vielä, minun mieheni sisar tapasi aikoinaan tuoda mukanansa uuden poikaystävän lapsia meille yllärinä kyläilemään ja tuntui että se ei jaksanut niitä itse katsella joten meille niitä kippasi.
Varsinkin kun tulla tupsahti usein "ihan kun mentiin tästä ohi" :)))))) - trks
Eikö seurueella ollut edes tuomisenaan ruokia, varsinkin kavissyöjälle sopivia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875085Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1452941- 522541
- 271939
- 561873
- 771824
- 221787