Moi!

Kyselen tosta liimakaulaisen kitaran kestävyydestä sen verran, että onko olemassa joku riski että se voisi haljeta tai heikentyä ilmaston takia? :O esim jos kuljen kitaran kanssa talvisin kitaratunnille -25 asteen pakkasessa ja vastaavasti kesällä kun on 30 asteen helteet? Eli kysymykseni on että voiko kitara hajota pelkän ilmaston takia? :(
2164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

.... mutta ei se välttämättä hajoa. Itseasiassa taitaa useimmiten kestää ilmaston rasitukset, mutta joskus voi tulla mustapekka kouraan.

Äänestä

Liimakaulainen eli puhut varmaan nyt siis sähkökitarasta. Enpä ole törmänny enkä kuullut että sähkökitarat olis hajonnu kovan pakkasen tai helteen takia. Enemmänkin nuo akustiset kitarat on ilmastonmuutoksille herkempiä kun niissä on ontto koppa ja ohkaisempi kansi toisin kuin sähkiksissä joissa on se lankku tai no onhan noissakin puoliakustisia ja täysakustisia sähkiksiä.

Ainakin akustisissa voi kansi haljeta tai lakkapinta haljeta ilman että puu itessään halkeaa, saattaapi tietysti sähkiksessäkin se pinta hieman huonolla onnella kärsiä ilman vaihteluista.

Akustisissa kandee ainakin käyttää kostutinta varmuudeksi jos pelkää kitaran kuivuvan kovan pakkasen takia, ei siitä ainakaan haittaa ole. Mulla on kyllä nuo molemmat akustiset säilyny ilman vahinkoja vaikken niitä ole kostuttanut ollenkaan, paljon riippuu siis myös akustisesta kitarasta missä ja mistä puusta ja miten se on valmistettu jne. eli kuinka herkkä se on reagoimaan ilman muutoksiin.

Sähkiksissä en ole itse törmänny rikki menneisiin oli ne sitten liima- tai pulttikaulaisia sähkiksiä.

Kun ja jos menet kitaratunneille niin varaa aikaa varsinkin talvella siihen, että ennen kuin otat sen kitaran laukustaan tai pussistaan niin se saa vähän lämmetä ennen kuin sen esille otat ja alat soittaa. Laukussaan annat olla jonkun aikaa hieman kansi raollaan ja annat lämmetä tai pussin hieman vedät vetskarista auki ja annat lämmetä, sama tietysti sähkiksissä eli suoraan pakkasesta lapaseen ei kannata ottaa vaan anna lämmetä tarpeeksi.

Kesän helle ei ole niin paha kitaralle kuin talven kuiva pakkanen, joten talvella on isompi mahdollisuus että kitara voi kärsiä, varsinkin akustiset.

Mika2 jo tuossa vastasikin eli aina se mahdollisuus on olemassa että kitara hieman ottaa siipeensä mutta harvemmin kait tuollaista tapahtuu jos muistaa nuo ylempän olevat neuvot eli anna lämmetä. Pahinta on kitaralle nopea lämpötilan vaihtelu tai pitkään kestävä kova kuiva pakkanen (mutta tämäkin siis riippuu kitarasta jne.).

Paremmin osaisin vastata jos työskentelisin jossain kitarakorjaajalla niin tietäisi onko näitä tapauksia ja kuinka vähän tai paljon, todennäköisesti aika vähän uskoisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nmnmm kirjoitti:

Kyselen tosta liimakaulaisen kitaran kestävyydestä sen verran, että onko olemassa joku riski että se voisi haljeta tai heikentyä ilmaston takia? :O esim jos kuljen kitaran kanssa talvisin kitaratunnille -25 asteen pakkasessa ja vastaavasti kesällä kun on 30 asteen helteet? Eli kysymykseni on että voiko kitara hajota pelkän ilmaston takia? :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu