Mikä on torspo
Vastaukset 14
- no....
No. Enpä tiedä käsitteellistä määrittelyä. Mulle toi sana tarkoittaa adjektiivina jotenkin putkinäköistä ja vähän ehkä jotakin sellaista tavoiltaan ei -niin odotettavissa olevan tai tilanteeseen sopimattoman yllättävän logiikan mukaisella tavalla jossakin yksittäisessä tilanteessa toimivaa toimijaa tai kys. kaltaista toimintaa tai paikkaa tai tapaa tavan yleisyytenä, mutta riippuu asiasta ja tilanteesta, miten mieltäminen menee. Torspo on slangia, eli ei löydy sanakirjasta ( onneksi), kuten ei nettitapausten taukoatta käyttämät lollittelut ja muukaan arjesta irtautunut virtuaalinen pellemäinen ns. minämääritys. Itse olen useinkin torspo: jos unohdan kännykän himaan kiireessä ja käännyn hakemaan sen puoli kilometrin päässä kotoa, olen torspo tai mielestäni torspoilen.
- Anonyymi00012
Viimeksi kun näin Torspon, oli keltainen jääkiekkomaila. Siitä on aikaa jo kulunut n.40- vuotta.
- Marie-Cecile
"kaksi merkitystä:
1:haukkuma sana, esim:tyhmä
2:jääkiekkovaruste merkki
"on toi ihme torspo toi jätkä" "
http://urbaanisanakirja.com/word/torspo/- no....
No mahtaa olla urbaanit dictionaryt... Sanalle torspo, kuten ei monelle muullekaan uudis- ts. slangisanalle ole olemassa suoraa ja yksiselitteisesti vahvistettua merkitystä missään kieliopissa. Kansan keskuudessa syntyvät slangisanat jokainen ymmärtää tavallaan. Voi joo tarkoittaa "tyhmää", mutta ei välttämättä.
- ihmeprinssi
no.... kirjoitti:
No mahtaa olla urbaanit dictionaryt... Sanalle torspo, kuten ei monelle muullekaan uudis- ts. slangisanalle ole olemassa suoraa ja yksiselitteisesti vahvistettua merkitystä missään kieliopissa. Kansan keskuudessa syntyvät slangisanat jokainen ymmärtää tavallaan. Voi joo tarkoittaa "tyhmää", mutta ei välttämättä.
erityisen tuore ilmaus "torspo" ei ainakaan ole, vaikka joku googlaus voisi näin vihjata. Ainakin 20 vuotta sitten torspoa käytettiin juurikin synonyyminä taunolle, urpolle, jurpolle ja ääliölle.
"Itse pelasin Kohon mailalla" - no....
ihmeprinssi kirjoitti:
erityisen tuore ilmaus "torspo" ei ainakaan ole, vaikka joku googlaus voisi näin vihjata. Ainakin 20 vuotta sitten torspoa käytettiin juurikin synonyyminä taunolle, urpolle, jurpolle ja ääliölle.
"Itse pelasin Kohon mailalla"Pikku kuriositeettina sellainen, että jos mielestäsi olet pätevä päättelemään mitä slangimielessä tarkoittaa sana torspo, niin ehkäpä olet pätevä kertomaan myös, että mitä urbaanit tiktionaaryt kertovat sanasta tauno?:D Ihan näin kiteytettynä siitä, että mitä meinasin. Tai ehkäpä Marie-Cecile voisi kaivaa kiinnostuneelle lukijalle vastauksen tuohonkin? Odotan innolla.
Slangisanatkin ovat aikansa tuote tai ainakin sidoksissa hetkittäiseen kulttuuriin. - ihmeprinssi
no.... kirjoitti:
Pikku kuriositeettina sellainen, että jos mielestäsi olet pätevä päättelemään mitä slangimielessä tarkoittaa sana torspo, niin ehkäpä olet pätevä kertomaan myös, että mitä urbaanit tiktionaaryt kertovat sanasta tauno?:D Ihan näin kiteytettynä siitä, että mitä meinasin. Tai ehkäpä Marie-Cecile voisi kaivaa kiinnostuneelle lukijalle vastauksen tuohonkin? Odotan innolla.
Slangisanatkin ovat aikansa tuote tai ainakin sidoksissa hetkittäiseen kulttuuriin."ehkäpä olet pätevä kertomaan myös, että mitä urbaanit tiktionaaryt kertovat sanasta tauno"
Olen mä siihen pätevä. Se sanoo:
"Merkitykseltään samanlainen tampio:n kanssa.
Sehän on ihan tauno "
Tarkoitus ei ollut kiistää sanomaasi. Kunhan lisäsin että torspo on kauan ja yleisesti käytetty eikä sillä ainakaan minulle ole mitään tarkempaa merkitystä kuin millään muullakaan vastaavalla ilmauksella. Siis että kahdesta henkilöstä voisi sanoa että toinen on torspo ja toinen tampio, mutta ei vastoinpäin.
Mulle jollakin "Sanakirjalla" ei ole sellaista auktoriteettiä etteikö sen rinnalla jotain tällaistä tiktionaary-tyyppistä wiki-kikkaretta voisi uskoa jossain asioissa, kunhan pitää terveen järjen mukana. - tjsp
Se on kai Törppö, johon siirryttiin mailan saman kaiun vuoksi.
- ,.,.jb d
muistaakseni
- tonou
Torsposta en osaa sanoa mutta torso on jalustalle asetettava kädetön ja päätön rintakuva (esim. vaikka tissittömästä böönasta, noin huvin vuoksi).
Eikö ole yhtä kuin tyhmä?
- kiakkomaila----
.
"Torspo on / oli jääkiakkomaila"
har!1
.
torpso lätkälavat = Helsingin kaupungin liikennelaitoksen kuljettajat
- Anonyymi00011
Ihminen, jolla on enemmän intoa ja ähellystä kuin osaamista ja taitoa. Yleensä törpöllä tai tuhoisalla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1321635
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1261456Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1401260Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella661208- 44910
- 78875
- 25842
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.104823- 14773
Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak103725