Auttakaa

Atkinsin dieettihän perustuu siihen että saa syödä rasvaa mutta ei hiilareita, ja tulos on nopea laihtuminen. Entä jos on sekä vähärasvaisella että vähähiilarisella dieetillä, onko laihtuminen vieläkin nopeampaa vai onko tämä huonompi vaihtoehto kuin rasvaa normaalisti/enemmän VHH?
1193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Meinaatko poltella lihakset pois. Tulee nimittäin tyhjä tankki.

Katso "Näin onnistut LCHF/VHH ruokavaliolla" ja heitä tarpeeton rasvanpelkosi sinne minne se kuuluu, kaatopaikalle.

Äänestä
  • >

    Rasvojen määrä nyt ei lihaksiin liity. Jos syö proteiinia reilu gramman per painokilo ja treenaa ahkerasti, niin lihakset pysyy kyllä (ja sohvaperunoilla pelkästään kasvaa) vaikka kalorit olisivat erittäin alhaalla. Proteiinista se on kiinni eikä rasvasta.

    [Toivottavasti VHH-hihhulit eivät kuvittele sitä kaukosäätimen nappulat TV:n loisteessa peittävää kumpua lihakseksi - sen toki voi menettää kun syö vain vähän kaloreita.]

    Äänestä

Tottakai laihtuminen on nopeempaa jos hiilarit ja rasvat on vähäisiä. Etkä todellakaan polta lyhyellä aikaa lihaksiasi. Vältä vhh:lla kovia rasvoja, ne nostaa kolestroolia

Äänestä

>

Kyllä.

Ainoastaan saatujen kalorien määrä ratkaisee. Jos miinuskaloreita on enemmän, laihtuminen on nopeampaa. Aina.

Äänestä
  • Mitä rauhaasi tänään kuuluu?

    Äänestä

  • Nuolenpää-fani kirjoitti:

    Mitä rauhaasi tänään kuuluu?

    Terve terve !

    Ihan hyvää vaan kuuluu - kiireetkin hellittää taas hetkeksi. Eilisen tuplatreenit aiheuttaa pientä väsymystä, mutta iltaan mennessä olen varmasti taas vireessä (kuten niin monesti ennenkin).


    No, isommat tsättäilyt täytynee jättää tältä foorumilta väliin.

    Äänestä

  • tässä ! kirjoitti:

    Terve terve !

    Ihan hyvää vaan kuuluu - kiireetkin hellittää taas hetkeksi. Eilisen tuplatreenit aiheuttaa pientä väsymystä, mutta iltaan mennessä olen varmasti taas vireessä (kuten niin monesti ennenkin).


    No, isommat tsättäilyt täytynee jättää tältä foorumilta väliin.

    sorry uteliaisuuteni, mutta mitkä tuplatreenit, mitä lajia harrastat?

    Äänestä

  • nuolenpää-fani kirjoitti:

    sorry uteliaisuuteni, mutta mitkä tuplatreenit, mitä lajia harrastat?

    >

    Noh noh, ei kai nyt sentään ihan fani, heh.

    >

    Eilen oli "beach volley" -vuoro (tänään on niin surkea keli, että taitaa tämän päiväinen biitsi-vuoro jäädä pelaamatta) ja voimailu on toinen, mitä paljon treenaan (noh, paljon ja paljon, moni treenaa reilusti enemmän). Ei ne tietenkään toisiaan tukevia lajeja suoranaisesti ole, mutta ovatpahan lajeja, joista pidän. Pelkkiä harrastuksia siis ovat - en tähtää niissä kuin omaan tyytyväisyyteeni: onnistumisiin, kehittymiseen ja hyvään oloon.

    Äänestä

vaihtoehto että rajoitat sekä hiilihydraatteja että rasvaa. Elimistö tarvitsee aina energiaa ja jos rajoitat molempia niin elimistö saattaa mennä säästöliekille ja panttaa rasvoja joten et myöskään laihdu. Turvallisinta on syödä enemmän rasvaa koska se ei nosta verensokeria ja rasvaa ei pysty syömään liikaa kun kylläisyys tulee pienemmillä annoksilla. Minä syön rasvaa keskimäärin 220 grammaa päivässä eli lähes 60% päivän aterioista ja se on tuonut mukanaan hyvät laihtumistulokset ja hyvät veriarvot.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hukassako? kirjoitti:

Atkinsin dieettihän perustuu siihen että saa syödä rasvaa mutta ei hiilareita, ja tulos on nopea laihtuminen. Entä jos on sekä vähärasvaisella että vähähiilarisella dieetillä, onko laihtuminen vieläkin nopeampaa vai onko tämä huonompi vaihtoehto kuin rasvaa normaalisti/enemmän VHH?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu