porukka saa samat edut kuin liitonjäsenet, eikö se ole loisimista, oman navan tuijottamista, rahan ahneutta. Kaikki joka pennin venyttäjät puolustelevat YKT:tä. Liitot ovat tehneet paljon hyvää Suomen työmarkkinoilla ja kuuluvat yhteiskuntaan työntekijän puolustajina. En voisi ottaa hyvällä omallatunnolla liittojen sopimia asioita kuulumalla vain varmuuden vuoksi työttömyyskassaan. Haluan kantaa osani kuukausipalkastani liitolle, joka on tehnyt paljon meidän työläisten olojen eteen, josta YKT:läisetkin pääsevät nauttimaan ilmaiseksi. Mulle kaikki rahat ja edut mahdollisimman halvalla. Tukekaa liittoja, jotka ovat meitä työntekijöitä varten.
YTK
joka euro mulle.
6165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei kannata tukea ay-liittoja, koska ne keräävät ainoastaan rahaa poliitikkojen tukemiseen ja liiton johdon mässäilyyn ja lihottamiseen. Yli 500 milj. euroa vuosittain. Jäsenien tukemiseen menee korkeintaan 5 milj. euroa vuodessa. Kaikkina vuosina ei yhtään, jos ei ole yhtään laitonta tai laillista lakkoa.
Ei toimi oikein laskupää sulla, millähän luulet maksettavan työttömyyskorvaukset ja oikeudenkäynnit ym.
Vai keräävät liitot rahaa VAIN poliitikkojen tukemiseen, mässäilyyn ja lihottamiseen. Oletko ollut liiton palkklistoilla kun henkilökunnan tekemiset noin tarkkaan tiedät? Vai peräti kirjanpitäjänä tai tilintarkastajana? Ammattiliitot ovat ihan ensisijaisesti työehtosopimusneuvotteluja varten, liitot myös yhdessä työnantajapuolen kanssa selvittelevät tulkinta erimielisyyksiä joita luottamusmiehet esille tuovat.
Ammattiliitot myös kouluttavat niin luottamusmiehiä kuin työsuojeluvaltuutettujakin ja pitävät "kentän" ajan tasalla lakimuutoksista ja määräyksisstä. Ammattiliitot myös pitävät tärkeänä ihmisen niin fyysisestä kuin henkisestä hyvinvoinnista huolehtimista jota hoidetaan järjestämällä kursseja atk, valokuvaus, maalaus jne.. On urheilukilpailuja, monenlaisia pelejä ym... Tässä muutama esimerkki ay-liittojen toiminnasta.
Ei sinullakaan. Ay-liittojen jäsenmaksuista ei makseta euroakaan työttömyyskorvauksia. Työttömyyskorvauksistakin työttömyyskassa maksaa ainoastaan noin 5 prosenttia. Loput menee työnantajien ja valtion kukkarosta.
Paljon on oikeudenkäyntejä ja kalliit lakimiehet, jos niihin tarvitaan useampi sata miljoonaa euroa vuodessa.
Taitaa vielä suurin osa päätyä tappioon, että joutuu maksamaan vastapuolenkin oikeudenkäyntikulut.
Kovin on kalliita kursseja ja urheilukilpailuja, sekä koulutusta. Uskotko itsekään näihin satuihisi?
Miten joku voi olla noin ay-vastainen onko joku ay.aktivisti pitänyt muijaas paremmin kuin sinä vai antanu sulle selkään ettei kumpaakin?