Reggaen ja skan ero

UnityUnity

Muistan joskus hämmästyneeni kun luin, että ska on varhaisempaa tahoa kuin reggae - pitääkö paikkansa?

60-luvulla jamaikalaissiirtolaiset toivat skan saarivaltakuntaan ja skinheadtyyli onkin paljolti kopsattu jamaikalaisesta rude boy-tyylistä, siinä kuin brittien omasta mod-tyylistäkin.
Moni perinteinen skinheadbändi soittaa skata.

Niin, että milloinka reggae syntyi ja miksi hitossa se on skata suositumpaa, sehän on ainakin maallikon korvalle vain hidastempoista skata?

3

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soulbaby

      jamaikan popmusiikki seurasi aika tarkasti jenkkiläisen mustan musiikin evoluutiota 60-luvulla. Vuosikymmenen alkupuolella oli vallalla nopeatempoinen, r&b-pohjainen ska - sitä seurasi hitaampi ja melodisempi rocksteady, joka oli paljossa velkaa soulille. Kun soulmusiikki rupesi funkkiutumaan 60-luvun loppupuolella, hidastuivat jamaikalaisetkin rytmit mukavasti keinahtelevaksi reggaeksi. Ja sitten tuli Marley...

      Siinä pähkinänkuoressa olennaisin historia kiihottavasta ja svengaavasta jamaikagroovesta. Netistä löydät tietysti lisää dataa.

      • UnityUnity

        Juu, tuli vähän myöhään, mutta kiitti infosta.:)

        Mua on viime aikoina alkanut kiinnostaa ska, vaikka aiempi diggailu on rajottunut Madnessiin ja joidenkin punk-bändien vetämään "puoli-skahan".


      • sirius_mahatma
        UnityUnity kirjoitti:

        Juu, tuli vähän myöhään, mutta kiitti infosta.:)

        Mua on viime aikoina alkanut kiinnostaa ska, vaikka aiempi diggailu on rajottunut Madnessiin ja joidenkin punk-bändien vetämään "puoli-skahan".

        Reggae alkoi kehittyä luonnollisena sulautumana voodoosta ja muinaisesta kristinuskosta. Liika etnisyys ja rauhantavoittelu on mielestäni pilannut nykypäivän skan ja reggaen. Meditaatio on jo asia erikseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      472
      3505
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      20
      2856
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      138
      2695
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      86
      2168
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      177
      2009
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      12
      1911
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      151
      1871
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      95
      1664
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      49
      1529
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1400
    Aihe